Zápas pánov veľkomožných

08.07.2014 / Andrej Fuksa
Dostanú dnes Brazílčania Brazucu za Neuera? A bude stačiť jedna? (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Dostanú dnes Brazílčania Brazucu za Neuera? A bude stačiť jedna? / (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Brazília a Nemecko. Dve krajiny, v ktorých deti skôr vedia kopnúť do lopty ako rozprávať. Dve krajiny, v ktorých to futbalom žije a každý jeden obyvateľ má vlastnú teóriu, prečo je jeho tím najlepší. Dve krajiny, ktoré už mnohokrát zviedli nervózne a atraktívne zápasy. A práve tieto dve krajiny sa dnes večer stretnú v semifinále.

Nemecký stroj ťažko prekabátiť

Po zápase s Alžírskom mnohí Nemcov odpisovali. Vraj mali púštne líšky rozniesť a pohodlne vyhrať o dva, tri góly. Videli sme však skvelý zápas, možno jeden z najlepších na turnaji. Pri výbornej alžírskej obrane len vynikal prepracovaný útočný systém Nemcov. Löw opäť naprogramoval taktiku, kedy sa jeho tím snažil hrať účelne a napriek tomu pekne na pohľad. V tomto sú už teraz majstri.

Poučení z osemfinále teda takticky prekabátili aj Francúzov, ktorí dlhý čas pôsobili bezradne a nemohli hrať svoju hru. Valbuena mal málo priestoru, Benzema bol precízne strážený a ani iná súhra v strede poľa Kohútom nefungovala. Prečo? Lebo Nemci.

Tím Jogiho Löwa ospevujem už po niekoľkýkrát, ale veci treba pomenovať pravými menami. Čo sa týka zmien v zostave, miernym problémom je Mesut Özil. Jediný ofenzívny článok, ktorý má určité nedostatky a zaostáva za výkonmi Müllera, či Götzeho. Práve Mário ho nahradí v základe. Mira Kloseho by som vymenil Schürrlem a na posledných 20 minút ho namiesto neho vystriedal. Ťažko povedať ako bude hrať Brazília bez Neymara, ale Kloseho skúsenosti budú prospešnejšie viac na konci zápasu. Bez ohľadu na stav. Aj Basti Fantasty sa dostáva do pohody a kondície, preto by mal hrať od začiatku, takže Lahm pôjde opäť na pravý kraj obrany.

Brazílsky zápas o titul

V tábore Kanárikov sa hovorí len o jednej možnosti a to vyhrať titul. V skutočnosti sú však dve. Všetko bude závisieť od semifinálového zápasu, pretože práve tento duel bude kľúčový. Brazília je momentálne oslabená najmä psychicky. Ich akoženajlepší hráč sa zranil, navyše po „hrubom“ faule a ich vskutočnostinajlepší hráč pauzuje kvôli prasknutým nervom. Nečudoval by som sa, ak sa splní prvý variant a brazílska hra sa rozpadne ako vzťahy Borisa Kollára. Hráči sa budú vpredu márne hľadať, krajní obrancovia sa nevrátia a defenzíva bude nezorganizovaná.

Druhá možnosť je nepravdepodobnejšia, ale zato srdcervúcejšie bude jej vyvrcholenie. Brazília by podľa tohto scenára horko-ťažko ukopala víťazstvo o gól, tím sa zocelí a vo finále rozbite prasiatko a utekajte do stávkovej kancelárie. S takou psychickou výhodou ich neporazí ani Argentína+Holandsko na šiestu.

Scolari je konzervatívny tréner, preto sa nad zostavou mimoriadne vytrápi. Nakoniec sa však rozhodne pre Danteho a Ramiresa. Hra Kanárikov však bude závisieť od iného hráča, Fernandinha. Proti Kolumbii bol jeden z najlepších a teraz môže ukázať, ako ho vychoval v City Yaya Touré.

Na dnešný večer kupujte Coca-Colu, lebo driemať cez zápas Nemecko-Brazília je trestné.   

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár