Messi 2014 ako Maradona 1986?

13.07.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
Dve argentínske legendy v 2010, keď Maradona Argentínu na MS trénoval. (photo: SITA/AP Photo/Marcio Jose Sanchez)

Dve argentínske legendy v 2010, keď Maradona Argentínu na MS trénoval. / (photo: SITA/AP Photo/Marcio Jose Sanchez)

Pred 10 241 dňami, alebo aby sme mali lepšiu predstavu pred 28 rokmi a dvoma týždňami vybehli na trávnik Estadio Azteca v Mexico City pred 114 600 divákmi hráči Nemecka a Argentíny a odohrali zápas, na konci ktorého bol Diego Armando Maradona so zlatou Niké v rukách vynesený na pleciach spoluhráčov a korunovaný za najlepšieho hráča na svete. V ten deň pribudol do debaty o najlepšieho hráča všetkých čias k Pelému druhý futbalista.

Maradona v Mexiku

Kapitán Argentíny, ktorý na svojich pleciach (a notoricky preslávenej Božej ruke) a svojimi kopačkami (vedeli ste, že počas Mundialu v Mexiku nosil jednu o niekoľko čísel väčšiu ako druhú kvôli zranenému členku?) priviedol svoju krajinu na svetový piedestál. Pritom na majstrovstvá nešiel ako Pelého nasledovník. Až v zápasoch s Talianskom, Bulharskom a Južnou Kóreou v skupine, no najmä v playoff, kde Argentína najprv porazila Uruguaj 1:0, Maradona potom vlastne sám Anglicko 2:1 a Belgicko 2:0 (dal všetky štyri góly) a nakoniec znova Argentína Nemcov vo finále 3:2 vyšla na futbalové nebo jeho hviezda, ktorá všetkých oslnila.

Odohral potom ešte jeden šampionát, kde sa Albicelestés dostali do finále, o štyri roky v Taliansku ale pôsobil skôr ako Lionel Messi v Brazílii. Nebol dominantným playerom, no bez neho by Argentína finále nehrala. Nehrala by ani švrťfinále, keďže by Caniggiovi nemal kto prihrať do sólového úniku, ktorým vyradili v zápase dominujúcu Brazíliu. Juhosláviu a Talianov porazili v rozstrele, na finálovú penaltu Brehmeho už odpoveď nemali. Maradona hral aj v USA 1994 no verme, že k tomuto zážitku Messiho nikdy prirovnávať nebudeme musieť.

Messi v Brazílii 

Argentínsky marš turnajom v Brazílii sa podobá na zlatú jazdu Mexikom najmä svojou závislosťou na jednom hráčovi. Messi bol pred turnajom slávnejší, lepší a populárnejší futbalista, ako bol Maradona v máji 1986. Jeho krajania boli ale najmä na začiatku turnaja na svojom kapitánovi závislí presne rovnako, ako Valdano a spol. na Diegovi Armandovi vtedy dávno. Hodili mu loptu v strede ihriska a čakali, úpenlivo ho pohľadmi vyzývajúc, aby niečo urobili. Proti Bosne, Iránu a Nigérii v skupine ich vyslyšal, ani Švajčiarom sa nepodarilo eliminovať ho 100% hracieho času, na čo doplatili vyradením.

Štvrťfinále a semifinále už bolo iné. Zápas s Belgickom zabil skorý gól, na ktorého výrobe sa Messi podieľal prácou v strede poľa, úlohu dokončili Di María nechceným pasom a Higuaín pohotovou strelou, ktorá zapadla v Courtouisovej sieti. Zvyšok času modro-bieli bránili, Belgičania veľmi neútočili a gól už nepadol. V semifinále pre istotu neútočil nik, Holanďania aj Argentína ako keby stavili na bezgólovú remízu polovicu HDP a ešte čosi k tomu. Otvoril sa tak priestor pre špekulácie, či je Messi unavený, zranený, nebo vobojí. 

Budú traja?

Pred dnešným finále je favoritom Nemecko. Bolo by akékoľvek mužstvo, ktoré by na ceste do finále vygumovalo vo forme hrajúce Francúzsko a najmä zosmiešnilo Brazíliu tak, ako Nemci v utorok. Sebavedomie, káder a spôsob, akým prešli cestou na Maracanu ich do úlohy favorita posledného zápasu Mundialu 2014 stavia celkom prirodzene. 

Argentína bez extrémneho výkonu svojej najväčšej hviezdy nevyhrá. Jej šanca spočíva v tom, že Nemci, na rozdiel od Švajčiarov, Belgičanov a Holanďanov nebudú plánovane neútočiť. Ako jediní si pred zápasom zblednutí nepúšťali videorozbory so šprintujúcim Messim vo voľnom priestore, Brazuca prilepená na kopačke, oči skenujúce priestor a myseľ pripravená učiniť rozhodnutie, či dať gól sám, alebo ho na podnose pripraviť spoluhráčovi. Tí traja európski zástupcovia, ktorých Argentína už premohla, boli takí vystrašení z predstavy, že Messimu umožnia futbal, že otváranie hry celkom oželeli. 

Joachim Löw vie, že Klose, Muller a spol. sú schopní strieľať góly na počkanie. Nemci nebudú kompromitovať futbal, ktorý ich tak ďaleko dostal. Budú hrať na góly. Môžu tak vytvoriť podmienky pre Messiho, aby ukázal v zápase svoju genialitu. Aby potiahol dve akcie od stredovej čiary a pred šestnástkou si loptu hodil na ľavačku. Ak budú dnes večer hviezdy na jeho strane, prekoná aj ťažkú Neuerovu prekážku v bráne. 

Lionel Maradonovu dominanciu z Mexika nenapodobí. Musel by dnes dať gól a na štyri prihrať (má 4+1 v Brazílii, oproti 5+5, ktoré knihoval vtedy Diego). Doba je ale iná, aj futbal. Dnes je oveľa ťažšie aj pre génia, akým Messi je, urobiť z globalizovaných borcov takých štatistov, ako to bolo možné ešte pred desaťtisíc dňami. 

Ak sa ale večer Argentína stane majstrom sveta, ak Messi na vlastných pleciach a vlastnými kopačkami dostane Argentínu na svetový piedestál, v roku 2014 pribudne do diskusie o najlepších hráčoch, ktorí kedy hrali futbal tretie meno. Zároveň sa debata o najlepšom hráčovi svojej éry skončí pri predávaní sošky pre majstrov sveta. Bude ním Lionel Andrés Messi. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár