Nemci striedajú Španielov, ich hra baví viac

15.07.2014 / Štefan Cebro
Hraví Nemci. Kto by to bol kedy povedal. (photo: SITA/AP Photo/Felipe Dana)

Hraví Nemci. Kto by to bol kedy povedal. / (photo: SITA/AP Photo/Felipe Dana)

Spomeňme si na rok 2008, keď Španieli ovládli majstrovstvá Európy a začali svoju éru, ktorá skončila teraz v Brazílii. Popri ich kraľovaní sa na všetko pozerali z tesnej blízkosti Nemci. Striebro, dva bronzy a nakoniec zaslúžené zlato je toho jasným dôkazom. Na vrchol futbalového rebríčka sa dostali právom. 

Dôležitejším faktom je však štýl hry, ktorým Nemci prevalcovali súperov na čele s Brazíliou. Výborným systémom založenom na priamočiarom útočení očarili svet už Bayern Mníchov. Všetko však začal ešte Jůrgen Klinsmann, ktorého po svetovom šampionáte 2006 vystriedal Joachim Löw. Už skôr pripravoval Klinsmannovi kompletne taktiku, čo len potvrdil vlastnou filozofiou v ďalších rokoch.

Hra založená na neustálom pohybe, v ktorom nie sú presne určené miesta jednotlivých hráčov je náročná fyzicky, ale takisto je náročná na to, aby ju niekto ubránil. Svetu sa podarilo vyriešiť tiki-taka, s ktorým už neuspela ani Barcelona, ani Španielsko. Nemecký štýl baví viac, ako španielsky.

Nemecký futbal sa páči

Veľkou zmenou však je, že nemecký futbal sa páči. Nebolo to dávno, keď Nemcov brali najmä ako turnajové mužstvo. Svedčí o tom aj fakt, že sa v histórii dostali do finále majstrovstiev sveta osemkrát. Nie vždy patrili k najlepším, preto sa tiež začalo hovoriť o ich buldočej povahe. Pamätnú vetu vyslovil legendárny anglický útočník Gary Lineker. „Futbal hrá deväťdesiat minút dvadsaťdva mužov a vždy vyhrajú Nemci.“

Veľmi výstižné konštatovanie je však dnes už nespravodlivé, keďže Löwova družina predvádzala na šampionáte najkrajší futbal. Jediný, kto sa jej približoval, boli Holanďania. Všetci si pochopiteľne zapamätajú najmä rozobratie Brazílie, čím Nemci definitívne pochovali pojem brazílsky futbal. Ešte väčší rešpekt si však zaslúžia za zvládnuté finále, ktorým dali bodku za skvelým obdobím. Ako prví v histórii sa prebojovali na štyroch majstrovstvách sveta za sebou do semifinále.

Na každom poste sa môžu porovnávať s najlepšími

Sympatie pre nemecký tím priniesli aj typy hráčov, ktoré sa už môžu pokojne rovnať s najlepšími na svete, čo nebolo samozrejmé v minulosti. Nemci mali supertím, ale superhviezdy v ňom chýbali, respektíve bolo ich minimum. Dnes sa dá povedať, že záujem o nemeckých hráčov je taký istý ako o španielskych, argentínskych či brazílskych.

Manuel Neuer ukázal, že je momentálne najlepším brankárom sveta. Neurobil ani jednu výraznú chybu, na čiare bol pozorný. Jeho obrovskou devízou je kopacia technika a skvelé čítanie hry. K brankárskemu remeslu pridal opäť niečo navyše, hral často ako libero. Skvelé čistenie pred šestnástkou ukázal najmä proti Alžírsku. Podľa Castrol Index skompletizoval dokopy viac prihrávok ako Messi!

Svetovú elitu majú Nemci aj v obrane. Mats Hummels sa v dvadsiatichpiatich rokoch vypracoval medzi top stopérov sveta. Na svoju výšku je dostatočne rýchly, čo ukázal aj napriek svalovému zraneniu. Pre Borussiu Dortmund bude problém ho dlhodobo udržať.

Najväčším talizmanom v obrane je hlavne Philipp Lahm. Guardiola ho síce prerobil v Bayerne na defenzívny štít v zálohe, ale Löw ho vrátil na kraj obrany. Lahm je asi najpodceňovanejšou hviezdou súčasného futbalu. Pritom nemá veľmi vo svete konkurenciu. Turnaj odohral opäť skvele, nerobil chyby a bol jedným zo základov úspechu tímu.

Podobne silní sú nemeckí futbalisti tiež v strede poľa. Dôkazom je prestup Toniho Kroosa z Bayernu Mníchov do Realu Madrid. Kroos s výnimkou finále odohral výborný turnaj, na ktorom potvrdil, že medzi špílmachrami patrí medzi top špičku. Zatienil aj skúsenejšieho Mesuta özila.

Skvelý vekový priemer

Pre nemeckú zálohu, rovnako ako pre stred poľa Bayernu Mníchov má najväčšiu cenu Bastian Schweinsteiger, ktorého sa logicky snažil už viackrát zlákať Real Madrid a aj anglické veľkokluby. Mníchov ho nikdy nepustil, lebo vedia, čo v ňom majú. Ukázal to aj v nedeľňajšom finále MS, kde mu rozbili hlavu, natiahol si sval, ale so sebazaprením dohral a neprehral skoro ani jeden súboj.

V neposlednom rade majú Nemci zlatý aj útok. Škoda, že sa im tesne pred šampionátom zranil Marko Reus, ktorý mal z krídelníkov/útočníkov najlepšiu formu, ale silný nemecký tím jeho absenciu až tak nepocítil. Zásluhu na tom mal najmä päťgólový Thomas Můller. Pre niekoho možno len ten ofenzívny hráč s neohrabaným štýlom. Je pravda, že jeho hra nie je najvábnejšia, ale je mimoriadne účinná. Je doslova jedno, kde ho tréner postaví. Či na ľavé krídlo, pravé, pod hrot alebo na samotný hrot. Vždy je pre tím užitočný a strieľa góly. Na dvoch šampionátoch ich dal desať a to má len dvadsaťštyri. Momentálne neexistuje svetový klub, ktorý by ho nechcel získať.

Najlepšie na tomto všetkom je, že nad tridsať má z nemeckých hviezd len Lahm. Vekový priemer majú len 26,3 roka, bez Kloseho a náhradného brankára Weidenfellera mali dokonca len okolo 25. Preto ich éra môže prekonať aj španielsku. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár