Letný tábor NHL: Čas na zánik

15.07.2014 / Mišo Hudák
Sú už všetky fotografie Tomáša Tatara v detroitskom drese nafotené? (photo: SITA/AP Photo/Tony Ding)

Sú už všetky fotografie Tomáša Tatara v detroitskom drese nafotené? / (photo: SITA/AP Photo/Tony Ding)

V prípade zimného športu niet príhodnejšieho času na nenápadné vytratenie sa do minulosti ako je júl a august. Ľad sa používa výhradne v súvislosti s nápojmi, čas hokeja nastáva až v septembri a októbri. Na súčasnom trhu existuje niekoľko mien, ktoré by v záujme zachovania vlastnej budúcnosti, vlastnej dôstojnosti a vlastnej existencie mohli prehodnotiť svoje pôsobenie v NHL v súčasnom meste.

Zánik klubovej príslušnosti

Tomáš Tatar sa dostal do pozície, keď ambície začínajú utekať reálnym výkonom. Nový klub, menej natrieskaný talentovanými mladými lacnými útočníkmi, by mu mohol poskytnúť viac peňazí aj času na ľade. Gustav Nyquist, Riley Sheahan, Joakim Andersson, Tomáš Jurčo, Luke Glendening sú chlapci približne rovnakého veku, ambícií, čísel aj potenciálu ako Tatar. V čom sú odlišní, sú ich nízke zmluvy na sezónu 2014/15 a ich súčet, ktorý je 3.97 milióna dolárov. Len Pavel Datsyuk bude ešte tri sezóny dostávať takmer dvojnásobok. Výmenou staršieho Tomáša by si polepšil aj Detroit, mohol by ho ponúknuť za solídneho obrancu praváka, ktorých ani na farme v Grand Rapids veľa nie je. V prípade, že by Ken Holland chcel vymeniť Nyquista, mal by si pýtať minimálne P.K.Subbana z Montrealu.

Vincent Lecavalier sa mohol stať prvým hráčom, ktorý by bol vyplatený z dvoch zmlúv. Nanešťastie tú poslednú podpísal vo Philadelphii, ktorá bez ohľadu na počet možností vykúpenia kontraktov, potrebuje vždy minimálne jednu navyše. Flyers sú jednotkou aj v rozpočte nad rámec platového stropu, v súčasnosti ho presahujú o tri milióny dolárov. Scott Hartnell už išiel preč, R.J.Umberger práve prišiel, Claude Giroux predáva sezónne lístky, Jakub Voráček a Wayne Simmonds majú kariéru pred sebou. Ani jeden z drahších obrancov nemá viac ako 29 rokov. Lecavalier musí uvoľniť výplatnú pásku minimálne kvôli matematike.

Zánik kariéry

Tim Thomas absolvoval krásnu lineárnu kariéru v Bostone (a Európe). Do poličky si uložil William M. Jennings Trophy (2009), Vezina Trophy (2009 a 2011), Conn Smythe Trophy (2011), Stanley Cup (2011). Má 40 rokov a snaží sa loviť krokodílov niekde na juhu.

Martin Brodeur je Wayne Gretzky medzi brankármi, má všetky rekordy, veľa pohárov a dal najviac gólov. Nepoškvrnený pobyt v jedinej organizácii mení vo vysokom veku 42 rokov za pomocné práce na nedôstojnom výpredaji, pouličnom trhu.

Obaja dôchodcovia by mali svoju veľkosť spečatiť odchodom v pravý čas, alebo aspoň na vrchole síl. Thomas ideálnu dobu minul návratom po ročnom oddychu po sezóne 2011/12 a rovnaký termín bol vhodný aj pre Brodeura, keď zostal len dva zápasy od štvrtého Stanley Cupu.

Zánik klubu

Wayne Gretzky sa hlási o pozornosť so skupinou investorov, ktorí by radi videli NHL v Seattli. Číslo jeden na presídlenie, Phoenix, sa premenoval na Arizonu, zostal v púšti, a nedávnou zmenou majiteľa sa pevnejšie priviazal ku vyschnutej pôde. Číslo dva, Buffalo, podpísalo prvotriedne zmluvy s druhotriednymi hráčmi a očakáva konečne vydarenú sezónu, ale s rovnakým manažmentom, kádrom aj logom by v susednom Hamiltone mali hodnotu o dvesto miliónov dolárov vyššiu, nemali by dlh a negenerovali by stratu. Číslo tri, Florida, je ideálny kandidát. Dotovaný šport zápasí o pozornosť dôchodcov v dvoch mestách, Miami je oproti Tampe v omnoho horšej finančnej aj diváckej kondícii a Lightning už majú vygravírované meno na pohári, aj keď to nie je žiadna podmienka.

Seattle Metropolitans? Seattle Totems? Seattle Thunderbirds? Seattle Sockeyes? Seattle Orcas?

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár