Hendikep Dustina Johnsona

19.07.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
D.J. (photo: SITA/AP Photo/Wilfredo Lee)

D.J. / (photo: SITA/AP Photo/Wilfredo Lee)

Po druhom kole tohtoročného The Open, anglického zo štyroch golfových major turnajov si hovie na čele rebríčka Rory McIlroy. Náhle spokojný a so životom vyrovnaný Ír (nehovorte prosím Caroline Wozniackej, s ktorou pred pár mesiacmi po telefóne zrušil svadbu, keď už boli pozvánky vytlačené) zapísal aj v piatok iba 66 úderov na ihrisku Royal Liverpool Golf Club v Merseyside. Pred druhým v poradí má slušný, štvorúderový náskok a ešte slušnejšie vyhliadky na výhru. Poslední traja polčasoví lídri (golf sa hrá na štyri kolá, tretie a štvrté cez víkend) dotiahli svoje palice v nedeľu do majstrovského konca.

Druhý Dustin

Nás však zaujíma aktuálne druhý muž poradia. Američan Dustin Johnson. V piatok mal na skórkarte najlepšie - najnižšie - skóre spomedzi všetkých golfistov. 65 úderov ho vystrelilo hneď za Roryho a pred druhou polovicou The Open s ním treba počítať. V stále mladom veku 30 rokov ešte major turnaj nevyhral, no je stabilným top hráčom na okruhu PGA. Na majoroch hral 22-krát, sedem štartov premenil na umiestnenie v top 10. Veľmi slušná bilancia.

Najlepším výsledkom bolo zatiaľ druhé miesto na The Open, pred troma rokmi. Bol aj štvrtý na US Open a piaty na PGA Championship, len na Masters v Auguste sa mu nedarí. Z piatich účastí len raz skončil medzi najlepšími 25 účastníkmi. Do golfových dejín sa zapísal už v roku 2010. 

Epické kolapsy v 2010

Po troch kolách sa v nedeľu ráno zobudil vtedy 26-ročný Dustin s príjemným pocitom. Krásne ihrisko Pebble Beach, dejisko US Open v tom roku, mu evidentne patrilo. Na odpalisko prvej jamky sa mal postaviť s náskokom štyroch úderov pred najlepším z prenasledovateľov. Štyri údery sú v golfe dosť. Jamiek síce je osemnásť, no náskok dáva možnosť nehrať na hranici rizika, agresivity a šetriť si útoky na vlajky na jamky, kde sú čo najbezpečnejšie. Výhodu si chcel podržať čo najdhlšie a vyhrať svoj prvý major.

Dustin má jeden z najdlhších odpalov na Tour. Loptičke dokáže zavalašiť takú, že ju nájde priemerne takmer tristo metrov od miesta dotyku hlavy palice s bielou loptičkou značky TaylorMade. Na druhej a tretej jamke v tú nedeľu mu však ani to nepomohlo. Odpalmi triafal kade-tade, železo trafil do vysokej trávy pri pieskovom bunkri. Na dvojke písal na kartu triple bogey (o tri údery nad par jamky), na trojke double (dva). Päť úderov stratil skôr, ako si stihol uvedomiť, že je na ihrisku. US Open, samozrejme, nevyhral. Skončil ôsmy.

Smola ho neopustila ani na PGA Championship v tom istom roku. V poslednom kole útočil zozadu, hral skvele. Na predposlednej jamke zahral birdie (jeden úder pod par jamky) a aj par na poslednej by mu zaistil minimálne playoff o víťaza. To by však D.J. - tak ho prezývajú - nesmel svoj dlhočizný odpal umiestniť medzi ďalekostojacich divákov, na miesto označené ako bunker. Lokálne pravidlá ako bunker označili aj plochy inak klasický bunker nepripomínajúce. Johnson si to neuvedomil. Svoj úder zahral, ako keby nebol v takto označenom území, kde golfisti nemôžu palicu za loptičku pred úderom "založiť". Trestná rana ho odsunula na piate miesto. Ďalší pokus o veľkú výhru, pri ktorom trápne švihol do prázdna.

Hendikep Dustina Johnsona

Dustin, aj keď môžme sympatizovať s jeho zlyhaniami a priať mu skorú výhru na major turnaji, sa na nepriazeň osudu sťažovať nemôže. Vyhral už 10 turnajov PGA, zarobil viac, ako 24 mmmiliónov amerických dolarú (pred zdanením, ale aj tak) a v historickom rebríčku najlepšie zarábajúcich golfistov je na slušnom 30. mieste. Životnú priateľku si takisto nevybral zle. Jeden rýchly google search sľúbenice Pauliny Gretzky vysvetlí, prečo. Áno, dcérenka najlepšieho hokejistu všetkých čias bude podľa všetkého už na jeseň tohoto roku pani Johnsonovou. 

Zdalo by sa, že najväčším hendikepom Dustina Johnsona bude jeho hlava, len tá mu totiž zabránila nemať aspoň dva triumfy na prestížnych turnajoch. Nesúhlasím. Je to jeho priezvisko. Johnsonov je v Amerike  toľko, čo u nás Kováčov, či v Česku Novákov. Priveľa. Aby si fanúšik vytvoril k obľúbencovi puto, musí urobiť niečo magické. Napríklad ako iný Johnson, Earvin. Basketbalistu Lakers prezývali od pätnástich rokov Magic, svojim športovým kumštom si prezývku zaslúžil. Basketbalových Johnsonov bolo a je veľa, Magic len jeden. 

Dustin by teda potrebuje súrne vyhrať veľký turnaj, aby sa zbavil nálepky toho, čo nedokáže dotiahnuť veci do konca ale najmä, aby si golfoví fanúšikovia mohli spojiť priezvisko Johnson s novým šampiónom (Zach Johnson vyhral v 2007 Masters, no bol to skôr taký one-hit-wonder) . Mnohým golfistom sa stane, že v kritickej chvíli zlyhajú. Keďže majú v porovnaní s ostatnými športovcami dlhšiu kariéru a každý rok štyri pokusy o nesmrteľnosť, D.J. jedného dňa major vyhrá a meno Dustin Johnson nebude len meno jedného z mnohých golfistov. Možno už zajtra. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár