Mr. One Gaal

23.07.2014 / Stewo Biroš
V Manchestri ho vítali legendy. (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

V Manchestri ho vítali legendy. / (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Amsterdam, štyria bratia, štyri sestry, milujúci rodičia a on. Ako dieťa rozmaznávaný, na druhej strane však vysoko disciplinovaný, chlapec zrodený pre víťazstvá. Aloysius Paulus Maria Van Gaal. Jednoducho Louis.

Disciplína po otcovi

Od nepamäti mal doma u Gaalovcov každý vždy jasné, čo je jeho úlohou. Jeden prestieral stôl, pomáhal s varením, ďalší upratoval, či umýval riad. Louis mal na starosti nakupovanie a škrabanie kopy zemiakov pre celú rodinu. Otec Gaal bol manažérom firmy, inšpirujúci, prístupný novým ideám, riešeniam i nápadom, vždy pripravený ísť do rozhodnutí, kde iní zvykli cúvnuť. Mladý Louis, ktorého chlapčenským idolom nebol ani tak Johan Cruyff, ako skôr superstrelec Henk Groot priznáva, že disciplínu „zdedil“ po otcovi a táto preňho ostala základom všetkého, jeho trénerskej etiky predovšetkým.

Keď má Louis šesť rokov, Van Gaal senior utrpí infarkt myokardu a o päť rokov neskôr zomiera. Matka sa stáva centrálnou postavou rodiny, postavou, ktorá zostáva dodnes dominantou v živote jedného z najslávnejších Holanďanov. Nechýba ani pri významnej udalosti, keď je jej synovi udelený holandský ekvivalent rytierstva, rád Orange-Nassau. Van Gaal otvorene vraví, že práve ona je človekom, ktorý mu vštepil do srdca základné hodnoty života – úctu, disciplínu a zodpovednosť.

Louis nebol nikdy chlapcom na prehnaný vtip, niektorí vyčítajú dlháňovi s prezývkou Iron Tulip tendenciu prehliadať vlastné nedostatky, iní zas málo trpezlivosti. Je tu ale nová výzva a tou je úspech borcov z Old Trafford, hojaci po zbedačenej minulej sezóne Premier League srdcia všetkých verných vyznavačov Červeného Diabla z Divadla Snov.

Bude taktická genialita a neľútostná disciplína, dva najväčšie tromfy holandského "Železného Tulipána" v kresle Manchestru United, žať na ostrovoch úspech? 

Nuž, tešíme sa na výkop a „Good luck, Mr.One Gaal!“

 

Stewo Biroš

Stewo Biroš

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár