Milburyho tragikomická kariéra

24.07.2014 / Peter Vretenička
Mike Milbury, expert trejdov, ktoré by sa robiť nemali. (photo: SITA/AP Photo/Henny Ray Abrams)

Mike Milbury, expert trejdov, ktoré by sa robiť nemali. / (photo: SITA/AP Photo/Henny Ray Abrams)

Ak si chcete vybudovať povesť chodiacej pohromy, potrebujete okrem neschopnosti aj veľkú dávku nešťastia. Svoje o tom vie Mike Milbury, ktorý sa ,,preslávil“ ako najhorší manažér v dejinách NHL. Jeho trejdy s odstupom času vyznievajú ako výmena luxusnej vily v Malibu za útulnú krabicu pod mostom. Navyše jeho tímu spôsobili nevyčísliteľné škody a  dlhodobú ujmu na hernej kvalite. Ako to Milbury dokázal?

ZAČIATOK LEGENDY

Na rok 1995 fanúšikovia New York Islanders nikdy nezabudnú. Vtedy sa totiž stal ich novým generálnym manažérom Mike Milbury, ktorý sa nenapodobniteľným spôsobom navždy zapísal do historických análov NHL. Na Long Islande sa počas jeho pôsobenia stala kopa zvláštnych vecí. K tým vôbec najpodivnejším patrili trejdy, ktoré boli ako z učebnice. Samozrejme z tej, v ktorej je dôkladne vysvetlené, ako sa to robiť nemá. Za všetko hovorí kvarteto jeho najväčších prešľapov.

4. LINDEN NAD ZLATO

Písal sa presne 6.február 1998, keď si Milbury povedal, že v závere sezóny posilní tím. A tak priviedol útočníka Trevora Lindena z Vancouveru, kde na oplátku poslal Todda Bertuzziho, Bryana McCabea a výber v treťom kole draftu, z ktorého sa neskôr vykľul Jarko Ruutu. Linden výrazne zaostal za očakávaniami. V nasledujúcej sezóne v úlohe kapitána nazbieral 47 bodov. Po jej skončený bol vymenený do Montrealu za voľbu v prvom kole draftu 1999, ktorú Milbury použil na zisk Branislava Mezeia. 

Todd Bertuzzi po výmene hviezdil v prvej formácii Vancouveru a zbieral body po hrstiach. Maximum dosiahol v sezóne 2002/03, keď si pripísal až 97 bodov. Obranca Bryan McCabe bol v čase odchodu kapitán Islanders a mal celú kariéru pred sebou. Počas nej sa postupom času vypracoval medzi najlepších obrancov súťaže a odohral 1135 zápasov. Tento trejd ale nie je Milburyho najväčšia ,,pýcha“!

3. DIPIETRO LEPŠÍ NEŽ GÁBORÍK?

Potom čo si Milbury v prvom kole draftu 1999 vybral Branislava Mezeia a Kristiána Kudroča, mal o rok o možnosť zvoliť celkovú jednotku draftu. V roku 2000 sa draft konal v Calgary a k mání boli takí hráči ako Danny Heatley, Marián Gáborík, Scott Hartnell, Justin Williams, Niklas Kronwall, Iľja Bryzgalov, Paul Martin, Ľubomír Višňovský či Henrik Lundqvist. Avšak Milbury si za svoju jednotku zvolil Ricka DiPietra a to doslova.

Milbury totiž videl v gómanovi DiPietrovi jednotku Islanders na dlhé roky. Preto sa mesiac po drafte zbavil Roberta Luonga, aby nemal 18-ročný Američan náhodou konkurenciu v bránkovisku a mohol sa bez nátlaku rozvíjať. DiPietro ale veľkú časť kariéry premaródoval a momentálne nie je na výkonnostnej úrovni brankára NHL. Aj preto v uplynulej sezóne chytal na farme. A pritom má 32 rokov, čo sú pre brankára tie najlepšie roky.

2. JACKPOT PRE FLORIDU

Vedenie Floridy si muselo 10.júna 2000 mädliť ruky. Od Islanders totiž získali brankára Roberta Luonga a centra Olliho Jokinena. Opačnou cestou putovali Oleg Kvaša a Mark Parrish. Tí síce v drese ostrovanov hrali obstojne, ale nič viac. Od kľúčových postáv tímu boli vzdialení ako abstinent od krčmy.

Zato Roberto Luongo sa vypracoval na oporu v bránkovisku s vysokou zápasovou záťažou. Olli Jokinen sa zas pravidelne objavoval na čele klubového bodovania a od odchodu Pavla Bureho zastával funkciu kapitána tímu. O Milburyho ,,genialite“ svedčí aj skutočnosť, že ešte v ten istý deň vymenil do Tampa Bay za výbery v drafte aj druhého brankára Isles, Kevina Weeksa. Do bránkoviska tak mohol postaviť maximálne bránu.

1. CHÁRA MU NEBOL DOBRÝ

Alexej Jašin patril v roku 2001 v NHL k veľkým hviezdam, vďaka znôške incidentov si však v Ottawe narobil množstvo nepriateľov. Milbury samozrejme zacítil šancu a ponúkol Ottawe prvú voľbu v drafte, ku ktorej prihodil Zdena Cháru a Billa Muckalta. Senátori súhlasili a navyše s voľbou naložili ako sa patrí, keďže ju použili na draft Jasona Spezzu.

Milbury mal zo zisku Jašina obrovskú radosť a ihneď s ním podpísal obrí, 90-miliónový desaťročný kontrakt, z ktorého ho klub vyplatil už v roku 2007. Ešte dnes jeho meno nájdete na výplatnej páske Islanders. Vyzerá tam ako nepekná jazva po škaredej rane. To sa nedá povedať o Spezzovi s Chárom, ktorí v profilige hviezdia dodnes.

KONIEC LEGENDY

Mike Milbury bol v roku 2006 prekvapivo odvolaný z funkcie, avšak jeho systematicky nesystematická práca zanechala dlhodobý dopad na organizáciu ostrovanov. Navyše jeho nástupca Garth Snow ho chcel zrejme hneď po príchode do funkcie tromfnúť, keďže podpísal 15-ročnú zmluvu na 67,5 miliónov s brankárom Rickom DiPietrom. Celkom slušný pokus, ale latka je oveľa vyššie!

Na záver chcem poďakovať pánovi Milburymu za jeho neschopnosť, vďaka ktorej mohol vzniknúť tento článok. A určite mu srdečne ďakujú aj všetci manažéri, ktorým umožnil uzatvoriť obchod svojho života. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár