Chárov Boston je silný, ale nemá strelca

27.07.2014 / Štefan Cebro
Nájdu Chárovci náhradu za Iginlu? (photo: SITA/AP Photo/Winslow Townson)

Nájdu Chárovci náhradu za Iginlu? / (photo: SITA/AP Photo/Winslow Townson)

„My, Los Angeles a určite k treba pripočítať aj Boston, čo sa týka sily v posledných rokoch,“ odpovedal v jednom z rozhovorov na otázku, kto je najsilnejší v súčasnej NHL, krídelník Chicaga Marián Hossa. Dá sa s ním súhlasiť, čo sa týka dlhodobých výkonoch, ktoré berieme aspoň za posledné štyri, päť rokov, tak Kings, Blackhawks a Bruins sú najlepší. Každý rok ich spomínajú v súvislosti so Stanleyho pohárom a faktom je, že za posledných päť rokov si rozdelili triumfy v lige pomerom, dva, dva, jedna. Los Angeles potvrdilo predĺžením kontraktu s Mariánom Gáboríkom, že presne on bol tým, koho potrebovali ako posledný kúsok skladačky. Podobne postupovalo aj Chicago, ktorého problémom bol post druhého centra, na ktorý získalo výborného Brada Richardsa.

Útok sa v play off zasekol

Boston však až tak dobre nepochodil. Komplexný tím, ktorý sa môže pochváliť výbornou defenzívou na čele s brankárom Tukkom Raskom a obrancom Zdenom Chárom môže doplatiť na chýbajúceho strelca. Bruins nehrajú štýlom, že by sa v jeho drese zrazu objavil štyridsať či päťdesiatgólový strelec, ale bez zakončovateľa sa ťažko presadia až k Stanelyho poháru.

Pri ceste za triumfom v roku 2011 sa vyskladal na výbornej ofenzívnej hre celý tím. V základnej časti mal Boston 12 desať a viac gólových strelcov na čele s triom Milan Lucic, Patrice Bergeron a Nathan Horton. Streleckú formu potvrdili aj v play off, kde až osem z nich strelilo päť a viac gólov. Výsledkom toho bol zaslúžený zisk Stanleyho pohára.

Stratili Iginlu a môžu oľutovať aj Seguina

Podobne výborne hrali útočníci aj v minulom ročníku, keď mali v základnej časti desať aspoň desaťgólových strelcov. V play off sa im však štatistiky zasekli, čoho výsledkom bolo, že päť gólov dal len Jarome Iginla. Týmto sa dostávame k najväčšiemu problému Bruins, absencii výborného strelca. Odchodom veterána Iginlu, ktorý sa upísal na tri roky Coloradu, stratili aj posledného, keďže v minulosti ešte tím opustil Nathan Horton a napríklad Jaromír Jágr sa vo vlaňajšom play off vôbec nepresadil.

Najhoršie pre Boston je, že Iginlu nenahradili novou posilou. V Bruins sa spoliehajú, že jeho pozíciu nahradí Loui Eriksson. Tímu sa zatiaľ vôbec neoplatil trejd, ktorým skúseného Švéda získal. V ňom sa Boston zbavil problematického Tylera Seguina. Ten však v Dallase naplno ukázal, prečo bol v roku 2010 draftovou dvojkou. V 80 zápasoch strelil 37 gólov a mal výborných 84 bodov, zatiaľ čo Eriksson strelil len desať gólov a mal 37 bodov v 61 stretnutiach.

Švédovi by mal pomôcť elitný útok

Manažment Chárovho tímu však dúfa, že v novej sezóne sa to zmení, keďže s dvadsaťdeväťročným krídelníkom počítajú do prvého útoku, v ktorom by mal hrať s Krejčím a Lucicom. Niekdajšiu hviezdu Dallasu čaká náročné obdobie, v ktorom musí ukázať, prečo ho roky brali ako jednu z najpodceňovanejších hviezd ligy. V rokoch 2008 až 2012 strelil za Stars 118 gólov, čo mu dávalo priemer skoro tridsať gólov na jeden ročník.

„Jarome je skvelý hráč. Myslím si však, že Loui ho môže plnohodnotne nahradiť. Náznaky ukázal už na konci sezóny,“ povedal nhl.com tréner Claude Julien. Pri dvoch elitných útočníkoch Bruins možno nadviaže na roky, keď hral v Dallase vedľa Brada Richardsa či Jamieho Benna. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár