Halómeter, letná prestupová pomôcka

28.07.2014 / Martin Petro
Daniela Ospina (bez mäkčeňov, v strede) sprevádza svojho manžela pri predstavovaní v novom pôsobisku. Wow. Haló?! Máte už tričko s menom James Chámes Rodriguez? A dočítali ste až sem? Čítali ste to vôbec? (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Daniela Ospina (bez mäkčeňov, v strede) sprevádza svojho manžela pri predstavovaní v novom pôsobisku. Wow. Haló?! Máte už tričko s menom James Chámes Rodriguez? A dočítali ste až sem? Čítali ste to vôbec? / (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Ako každé poriadne leto po majstrovstvách sveta, tak aj toto pustilo cez prestupové okno poriadny prievan do obývačiek veľkoklubov. Agentom sa oči (so symbolom eura namiesto zreničky) len tak prevaľovali. Niektoré kádre posilňovali iba tie partie, kde cítili jemnú atrofiu. Niektoré vymenili iba kus za kus. A inaktoré zase svoju zostavu totálne prekopali, pretože niekedy je to jediné riešenie kliknúť na Quit (Do you really want to quit game without saving? Yes!) -> Start new Game. No a v takom Španielsku nič nové. Tam sa opäť raz nakupovalo na štýl Carmen Geissenovej.

Tie najzaujímavejšie prestupy si v tomto článku zosumarizujeme. Aby sme to celé spestrili, tak sme sa rozhodli, že pri každom transfere odmeriame Halóefekt s naším zbrusu novým Halómetrom, ktorý sme si nedávno objednali cez výpredaj na odpadnes.sk. Jednotka Halóefektu je jeden Wow a 1 Wow pri tom predstavuje prestup, po ktorom ani len facebook neštekne. Čiže napríklad správa o tom, že Ďurovčíka s Bezdedom vyhodili z Mufuzy pre slabú výkonnosť a opakované porušovanie disciplíny (chlastali na hotelovej izbe).

Začnime podľa abecedy a potom už pokračujme rad random.

Arsenal

Nákup hviezdneho útočníka Alexisa Sancheza dosiahol úroveň 13 Wowov, pretože 44 mega je na Arséna Wengera viac než dosť. Nie je sranda si každú svoju superstar vychovávať od puberty. Na staré kolená človek pochopí, že času zas toľko nieto. Po Ozilovi je to teda ďalšia obrovská ryba, ktorú sa rozhodol Le Boss kúpiť z cudzieho rybníka. Prestup je to výborný, v Giroudovi mal Arsenal dôrazného hlavičkára a tvrdé kladivo, v Alexisovi má rýchlosť a techniku.

Obranca Mathieu Debuchy a brankár David Ospina vypletú zadné rady. Dokopy 4,5 Wowu. 

Chelski

Muriňo urobil jednu zámenu na úrovni 3 Wowov, ktorá je skôr charakterová, než funkčná. Použitého hrotového Afričana vymenil za iného použitého hrotového Afričana. Eto out - Drogba in. Po nákupe Diega Costu na ostrovoch zaznamenali 9,8 Wowu a aby halóefekt dosiahol dvojcifernú úroveň, musel by opačným smerom putovať El Ňiňo. Odchod obrancu Luiza kompenzuje príchod obrancu Luisa, čo privítali najmä fandovia, ktorým sa nechce kupovať nový dres - takto iba prepíšu jedno písmeno.

Návrat Fabregasa do Londýna je už staršieho dáta, takže pôvodných 11 Wowov, ktoré tento prestup spôsobil, sa už stihlo nad hlavným mestom rozptýliť. Návrat Courtoisa z Atletica do prestupov nepočítajme, keďže sa vracia z hosťovania. (z čoho nebude nadšený v prvom rade Čech).

Manchester United

Pre klub je najväčším haló určite príchod Fanchála, ktorý spôsobil 16 Wowov. To je v Británií toto leto jednoznačne najviac. Väčší rozruch nevyvolali dokonca ani vyhlásenia z Liverpoolu, podľa ktorých ide klub túto sezónu opäť na titul.

Charizmatický Holaňdan je muž na správnom mieste, čo dokázal pomarančovým miestom na nedávnych MS. United sa pred sezónou rozlúčili s takmer celou obranou. Odišiel Rio (konečne), Vidič aj Evra, pričom prví dvaja zadarmo a Evra ani nie za 2 milióny. Príchody Luke Shawa zo Southamptonu a Andera Herreru z Košíc stáli klub dokopy 70 mega. Vyvolali 6,4 Wovu, a to najmä pre tú prestrelenú čiastku.

Stále sa čaká, že nový kouč privedie do zostavy nejaké poriadne meno, ktorým by pokoril aspoň desať Wowov. Odporúčame Martina Jakubka. Samozrejme iba v prípade, že im ostalo dostatok peňazí.

Liverpool

Odchod Suareza bol pomerne očakávaný a nespôsobil taký veľký šok, ako napríklad comeback Nora Mojseja na hudobnú scénu. Liverpool zaňho nehľadal žiadnu hviezdnu náhradu, vsadil skôr na vyvážené posilnenie mladými hráčmi. Prichádza talentovaný Lazar Markovič za 25 mega, Adam Lallana za 31, Richie Lambert a Emre Can. Anglická najväčšia liaheň talentov - Southampton - týmto speňažila ďalšieho perspektívneho hráča. Boli by aj dvaja, keby nemal Lambert už 32 rokov.

Tieto štyri posily dokopy spôsobili takmer 5,1 Wowu, čo je na Liverpool slušné číslo. No a Stevieho Gerrarda podľa všetkého opäť nikto nechce, takže ostáva.

Barcelona

Čísla tvrdia, že kúpený Suarez má hodnotu takmer piatich kúpených Rakitičov. Táto infoška má viac Wowov, než samotné prestupy. Juhoamerický trojzáprah Neymar, Suaréz, Messi môžno naháňa hrôzu na papieri, ale má skôr tendenciu stať sa jedným z najväčších failov v histórií futbalového biznisu. Ako si títo traja hráči podelia priestor, to skutočne neviem. Viem však, že počet gólov, ktoré dajú útočníci Barcelony vzuchom, bude v ďalšej sezóne opäť rovná nula.

Atletico Madrid

Atletico má jednu fantastickú vlastnosť, že vie zo svojich stredných útočníkov vymačkať absolútne maximum, a potom ich so ziskom predávať do sveta. Či to bol svojho času Torres, neskôr Forlan s Aguerom, alebo nedávno Falcao či naposledy Diego Costa. V pásikavom Madride mali vždy strelca, ktorý sa tešil životnej forme a trhal siete vo veľkom. Do mužstva teraz prichádza Mandžukič (10,1 Wowu) a podľa tradície by mal atakovať titul najlepšieho strelca La Ligy.

Atletico okrem toho kúpilo dvoch brankárov, Oblaka a Moyu. Stále je to menej ako jeden Thibault.

Real Madrid

Veľmi podobná situácia ako v Barcelone. Jimmy Rodriguez prichádza za 80 miliónov, kým Toni Kroos za 30. Logiku v tom hľadať iba ťažko, marketing it is. Treba však športovo uznať, že tieto dva prestupy sú oveľa vhodnejšie, než barcelonská triplicita. Kroos bude onedlho možno najlepší a najvšestrannejší záložník na svete. No a na Rodrigueza sedí veľmi podobný popis, akurát je to útočník. Spolupráca týchto nových posíl s CR7, Baleom a zvyškom kreatívnej zálohy môže urobiť z Realu mašinu na masakre. Podľa všetkého bude biely balet najbližšie roky jednoznačne najnadupanejšie mužstvo na svete.

Nemecko

Dobrý prestup sa podaril Borussi, ktorá kúpila za 19 mega Cira Immobileho z Turína, ktorý by mal nahradiť Lewandovského, ktorý nahradzuje Mandžukiča. 7x Wow. Dortmund podľa všetkého udrží Reusa a Hummelsa (zrejme už iba na jeden rok), čo je na úrovni ešte jedného Wowu navyše.

Odchod Maka do PAOK Solún vyvolal neskutočných 21 Wowov. Odísť z Nemecka do Grécka a povedať, že „po niečom takom som vždy túžil“, z toho nám na našom halómetri blikali všetky kontrolky.

Zvyšok sveta

Dembovi Ba nepomohol ani kľúčový gól v Lige majstrov, odložili ho niekam do Besiktasu. Ezequiel Garay odchádza za 15 milónov do Zenitu za Hulkom, kde sa na nich môže zabudnúť spoločne (6,7 Wow).

Juventus kúpil madridského Moratu za 20, zatiaľ čo AS Rím vyhral bitku o „nového Messiho“ Juana Itturbeho, ktorého kupuje za 22 (7,2 Wow).

Inter Miláno podpísalo Vidiča zadarmo a PSG utratilo 49 kudrliniek za uplakaného Brazílčana Davida (12,6 Wow), ale to už sme spomínali.

No a AC Miláno? To asi nemá peniaze, keďže najviac Wow vyvolalo podpísanie nestarnúceho Alexa z PSG.   

Z domova

Hamšík so Škrteľom ostávajú (9 Wow).

Stoch do Ázie - do klubu Al-Niečo. Údajne tam majú obrovské ambície, pokosenú trávu, skvelé zázemie a blabla kopec dolárov blablabla.

No a posledná správa sťaby najväčší hit. Podľa najnovších správ začal Pippo Šebo trénovať s mužstvom Veľký Biel. Zmluva už bola na stole, no bradatý útočník údajne neprešiel fyzickými testami ani dopingovou kontrolou - čo je paradoxné.    

Leto sa ešte nekončí, nevylučujeme, že Halómetrom ešte pred, alebo po konci prestupového obdobia odmeriame šoky, ktoré spôsobia ďalšie pohyby.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár