Deväť príhod Stanley Cupu

30.07.2014 / Peter Vretenička
Stanleyho pohár na hasičskom aute nad hlavou Mariána Gáboríka. (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Stanleyho pohár na hasičskom aute nad hlavou Mariána Gáboríka. / (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Stanley Cup má za sebou pozoruhodný život. Rybárčil v severnom Ontáriu, slúžil ako golfová jamka a tiež sa prebúdzal vedľa manželiek hokejistov. Hokeju neznalým ľuďom poslúžil na všetko možné – používali ho ako kvetináč, misku pre psa, pivný pohár, dokonca z neho jedli kone ovos. Okukovalo tucet naháčov v saune na malom ostrove pri fínskom pobreží a strávil aj pár nocí vo väzení. Napríklad v Rusku mal celu len pre seba. Predchádzajúce riadky vás teda dozaista presvedčili, že si jeho dobrodružstvá zaslúžia vlastný článok. Preto vám pár z nich dnes rozpoviem.

Z pohára kvetináč

V začiatkoch NHL nebol Stanley Cup takou prestížnou trofejou ako je tomu teraz. Dôkazom je aj príhoda z roku 1906, keď vyhrali Stanley Cup hráči Montreal Wanderers. Víťazný tím sa chcel spoločne zvečniť s trofejou, preto najali profesionálneho fotografa. Po fotení si však hráči zabudli vziať pohár so sebou a šikovný fotograf to využil na krádež. Opäť sa potvrdilo, že príležitosť robí zlodeja. Pohár nakoniec našli u jeho matky, ktorá ho používala ako vázu pre svoje muškáty.

Stratený v kanáli

Stanleyho pohár sa pred prvou cestou na Slovensko ,,stratil“ na letisku vo Viedni a do Košíc tak dorazil o deň neskôr, ako sa plánovalo. Pohár sa vo svojej histórii stratil viackrát. Napríklad už v roku 1905 chceli hokejisti Ottawy Silver Seven vyskúšať, či ho dokážu prehodiť cez Rideau Canal. Pokus im nevyšiel, ale pohár sa na druhý deň našťastie našiel. Výrazne tomu napomohla aj skutočnosť, že kanál bol v tom čase zamrznutý.

Zabudli ho na ceste

Ďalšia úsmevná príhoda sa viaže k Montrealu Canadiens. V roku 1924 boli členovia tímu na ceste do domu Léa Dandurana, keď ich autobus dostal defekt. Hráči vymenili pneumatiku, no na kraji cesty zabudli pohár. Všetko ale dobre dopadlo. Nakoniec ho našli presne tam, kde ho nechali položený.

Spadol do ohňa

V roku 1962 sa hráči Toronta Maple Leafs rozhodli osláviť svoje víťazstvo pohára ako každý iný tím. Usporiadali veľkú párty! Jediný problém bol, že sa im to celé vymklo z rúk. Pohár spadol do ohňa a bol ťažko poškodený. Opravy boli nakoniec vykonané na účet tímu.

Zakliatie Detroitu

Traduje sa aj, že 54-ročné čakanie New York Rangers medzi rokmi 1940 a 1994 bolo spôsobené prekliatím, ktoré na seba hráči uvalili tím, že sa do Stanley Cupu vymočili! Pokiaľ je na tom niečo pravdy, fanúšikovia Red Wings sa majú čoho obávať. Keď totiž Kris Draper posadil do pohára svoju malú dcérku a chcel si ju vyfotiť, dcéruška neváhala a uľavila si. Výsledky Detroitu od tejto udalosti nasvedčujú, že kliatba zrejme naozaj funguje.

Asistoval pri krste

Stanley Cup bol v priebehu rokov použitý aj na všelijaké nechutné a hrozné veci. To ale nie je prípad Sylvaina Lefebrvea, ktorí pri oslavách v roku 1996 uvažoval inak ako jeho predchodcovia. Pohár sa rozhodol napustiť svätenou vodou a dal v ňom pokrstiť svoju dcérku Jade-Isis.

Podivný fanúšik

Hral sa práve rozhodujúci zápas finálovej série v roku 1961, v ktorom hráči Montrealu prehrávali s domácim Chicagom Blackhawks, keď sa rozrušený fanúšik Habs rozhodol opustiť svoje miesto a vstúpil do spodnej haly. Tam potom rozbil sklenenú vitrínu, kde bol pohár vystavený a zdvihol ho nad hlavu. Potom sa s ním rozbehol k východu, avšak nepodarilo sa mu pre rodinu zabezpečiť nový kuchynský riad, keďže jeho únik skončil zatknutím. Niečo také sa vám na extralige nestane!

Svoje meno vyryl sám

Tí, ktorí vyhrali Stanley Cup majú meno vyryté na vonkajšej strane trofeje. Ale Phil Bourque má svoje meno na jeho vonkajšej aj vnútornej strane. Počas svojho dňa so Stanley Cupom mu pohár spadol a poškodil sa. Phil ho teda  zobral do dielne, že ho opraví. Rozobral ho a videl, že niektorí opravári vyryli svoje meno na vnútornej strane. Phil ich nasledoval a vyryl tam: “Enjoy it, Phil Bubba Bourque, '91 Penguins.”

Nepoučiteľný

Phil Bourque je na tomto zozname dvakrát. Druhýkrát sa zas presvedčil, že pohár nie je nafukovačka. Na večierku v dome Maria Lemieuxa skočil Bourque do bazéna s trofejou. Samozrejme trofej potopil až na dno, odkiaľ ju museli vyloviť. Pri páde navyše odlomil kus pohára, ktorý prilepil lepiacou páskou. Pohár nezostal dlho bez vody. Len o dva roky neskôr si našiel cestu na dno v bazéne Patricka Roya. Derian Hatcher ho zas použil ako nádobu na chladenie nápojov počas párty. Zoznam zážitkov pohára obohatil aj Majo Gáborík, ktorý ho len nedávno zobral na hudobný festival.

Jednoducho povedané, kde to žije, tam je Stanley Cup. Keby vedel hovoriť, mohol by vyrozprávať stovky bláznivých príbehov. Je to až neuveriteľné, koľko toho zažil a ešte neuveriteľnejšia je predstava, koľko ho ešte toho v budúcnosti čaká.  

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár