David Lafata ukazuje Filipovi Š., že góly sa dajú strieľať aj po tridsiatke

31.07.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
David Lafata, strelec gólov Sparty Praha. (photo: SITA/AP Photo/CTK, Vit Simanek)

David Lafata, strelec gólov Sparty Praha. / (photo: SITA/AP Photo/CTK, Vit Simanek)

Filip Šebo stále nehrá a nás na Tak Určitee to naďalej hnevá. Útočník jeho kvalít by mal porozmýšľať nad predĺžením bohatej kariéry, góly nemohol zabudnúť strieľať. Možno si myslí, že ako tridsaťročný už nemá silnému tímu čo dať, aj keď pred rokom odmietol ponuku od Slavie Praha a pri tej príležitosti som o ňom napísal jeden nebulvárny text. Stále verím, že ešte nemusí byť úplne koniec jeho kariéry. Návod na to, ako by to mohlo fungovať dal Filipovi David Lafata. Útočník, ktorého odpisovali sa v Sparte Praha vyšvihol ku skvelým výkonom. Ak český majster postúpi do skupinovej fázy Ligy majstrov, bude to hlavne zásluha trojnásobného najlepšieho strelca Gambrinus ligy.

Spartu zachránil hetrikom

Osem gólov vo dvoch zápasoch je aj v predkole Ligy majstrov obrovská vec. Piatimi zásahmi v druhom predkole vyrovnal Messiho rekord, počítajú sa aj súboje pred skupinovou fázou. V utorok večer zachraňoval vášnivý poľovník pre Spartu ďalšiu dôležitú výhru. Jeho tím prehrával s Malmom 1:2, ale hetrikom hrotového útočníka stav otočil.

Okrem dvoch angažmánov v gréckej Škoda Xanthi a Austrii Viedeň prežil tridsaťdvaročný útočník celú kariéru v českej lige. Aj preto je jej najlepším strelcom a jednou z najväčších osobností. Najlepšie roky prežil v Jablonci, v ktorom nastrieľal 88 gólov, celkovo úcty hodných 138. Najlepšiu sezónu prežil pred dvoma rokmi, keď v skôr defenzívne ladenej súťaži stanovil rekord za jednu sezónu. Vsietil 25 gólov.

Mimochodom Filip Šebo dal vo svojej najlepšej sezóne - tá prišla o jednu skôr ako Lafatova - 24 gólov. Na rozdiel od českého kolegu však prišiel jeho dobrý ročník po niekoľkých chudobných rokoch. Pritom na začiatku kariéry dobre stavaný útočník žiaril v Kolíne, Petržalke a chvíľku aj v Interi Bratislava.

Životná forma? Radšej nie

Späť však k Lafatovi. Ten je od Šeba o dva roky starší a v poslednom čase ladí životnú formu. Spomínaných osem gólov vo dvoch predkolách tomu dokonale nasvedčuje. Aj keď hráč, ktorý má tvrdí že do každého zápasu ide s tým, že chce dať čo najviac gólov, no nie vždy sa to podarí, o životnej forme nechce rozprávať. Sám asi vie najlepšie o čom hovorí. Mal už začiatky ročníkov, keď dal v úvodných šiestich stretnutiach jedenásť gólov. Napríklad pred dvoma rokmi mal jeseň, počas ktorej skóroval osemnásťkrát v šestnástich dueloch. Aj vtedy už mal po tridsiatke.

Úplným niktošom nie je ani v českej reprezentácii. Mal v nej štart ako zo sna, keď v septembri 2006 nastúpil na posledných pätnásť minút proti Walesu a dvoma gólmi otočil skóre na 2:1. Tiež tu je istá paralela s našim útočníkom, ktorý debutoval dva týždne predtým za slovenskú reprezentáciu a proti Malte zažiaril hetrikom.

Kapitán prebudovanej Sparty

Lafata si za debut vyslúžil postavenie prvého hosťa v talkšou Jana Krausa a Šebo si zas vyslúžil prestup do Rangers, aj keď ten dopadol veľmi zle. Odvtedy sú kariéry oboch útočníkov dosť odlišné. Šebo sem tam zažiari a potom sa rozhodne pred tridsiatkou skončiť s futbalom, aspoň dnes to takto vyzerá. Naopak Lafata hrá v 32 rokoch výborne a hrdo nosí na ruke kapitánsku pásku prebudovanej Sparty. Kvality českého útočníka vyzdvihli aj české médiá. Hovoria, že útočnú hru Sparty posunul na úroveň, na ktorú sa švédsky futbal nechytá.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár