Letný tábor NHL: Alternatívne dejiny

01.08.2014 / Mišo Hudák
Toronto Maple Leafs a New York Rangers sú v alternatívnej histórii v jednej divízii.  (photo: SITA/AP PHOTO/CP, Frank Gunn)

Toronto Maple Leafs a New York Rangers sú v alternatívnej histórii v jednej divízii. / (photo: SITA/AP PHOTO/CP, Frank Gunn)

Finále Stanleyho pohára, odovzdávanie individuálnych cien, draft, otvorenie hráčskeho trhu, NHL počas úmorného tepla vyčerpala všetky tromfy. Čakanie na arbitráže hráčov, ktorí sa nevedia dohodnúť so svojimi klubmi, váhanie Martina Brodeura odísť na dôchodok, alebo listovanie sezónnych kalendárov, v ktorých sú prvé zápasy na programe až o dva mesiace, nie sú lukratívne kratochvíle. V posledných rokoch si letný mediálny priestor uzurpovali rôzne špekulácie o predajoch a presunoch tímov.

V roku 2007 už bolo takmer isté, že Nashville Predators sa presťahuje do Hamiltonu, o štyri roky neskôr Atlanta Thrashers skutočne zmenila majiteľa a po dlhom čase rozšírila počet kanadských tímov v lige. Každé leto, počas posledných štyroch rokov, mali v Phoenixe skončiť Coyotes a začiatkom súčasného júla vstúpil do hry Seattle, ktorý by rád privítal NHL vo svojom meste. V Quebecu sa dokončuje nová hala.

História relokácií a predajov a zmien počtu družstiev je rovnako dlhá ako dejiny strieborného riadu na zeleninu. The Hockey News sa celé leto zabáva a hodnotí súčasné a bývalé logá NHL tímov. S ohľadom na skutočne letný čas, v ktorom hokej nemá miesto, som vytvoril paralelnú históriu organizácií zúčastňujúcich sa bojov o Stanleyho pohár. A vynechal som z nej relokácie.

MLB, NFL, NBA

NHL je popri MLB a mladších súťažiach NFL a NBA najmenším, slabo kŕmeným súrodencom. Ľadový hokej nie je, na rozdiel od baseballu, futbalu a basketbalu, tradičnou detskou zábavou či hlavnou cestou k univerzitnému štipendiu v amerických štátoch. Je to dovoz zo severu. Kanadský pôvod nie je len slabou stránkou tejto hry, ale aj jej výhodou. Toronto Blue Jays a na 35 rokov aj Montreal Expos (dnes Washington National) sú kanadskými stopami v MLB, Toronto Raptors a na 6 rokov Vancouver Grizzlies (dnes Memphis Grizzlies) v NBA. NFL tvorí 32 amerických tímov, kanadský futbal, mierne odlišný od amerického, má vlastnú súťaž Canadian Football League.

Tri veľké súťaže zdieľajú trh jednej krajiny plus Toronto. NHL sa však môže spoľahnúť na ďalších 35 miliónov potenciálnych zákazníkov, ktorí svojou vášňou pre hokej a ochotou naň míňať peniaze musia byť vynásobení zvláštnym koeficientom. Jets, po presťahovaní klubu z Atlanty do Winnipegu za tri roky zdvojnásobili svoju hodnotu a sú ziskovou firmou, aj keď majú osemkrát menší trh ako mali na juhovýchode Spojených štátov.

Paralelná história

Boston Bruins, Brooklyn Americans, Chicago Blackhawks, Detroit Red Wings, Montreal Canadiens, Montreal Maroons, New York Rangers a Toronto Maple Leafs boli základnou historickou osmičkou tímov, ktorá od medzivojnových čias až do expanzie v šesťdesiatych rokoch tvorila NHL. Rivalita medzi klubmi Maroons a Canadiens a Rangers a Americans rozdelila obyvateľov Montrealu aj New Yorku podľa príslušnosti k tímovým farbám, ktorá sa dedila z generácie na generáciu. V budúcnosti organizácie budú naďalej súperiť v prestížnej Original 8 divízii.

Vďaka možným ziskom plynúcich z televíznych práv a predaja licencií ďalším mestám v roku 1967 začala liga rásť. Plánovaných šestnásť tímov postupne doplnia ešte v rovnakom roku California Golden Seals a Los Angeles Kings (s ohľadom na ďalšie miestne derby), v roku 1969 pribudnú dve pennsylvánske organizácie Philadelphia Flyers a Pittsburgh Penguins, v roku 1971 Minnesota North Stars a Vancouver Canucks a expanziu o rok neskôr uzavrú Toronto United a St.Louis Blues. Experiment prebieha po častiach, aby sa predišlo nepripravenosti miest a štadiónov. Dvojice organizácií sa príjmajú na základe svojej geografickej blízkosti, náklady na cestovanie sa znižujú vďaka dvojzápasom u nových susediacich súperov.

NHL, WHA

Aj v paralelnom výklade hokejových dejín musí NHL súperiť s konkurenčnou súťažou World Hockey Association. Silnejšia, väčšia a stabilnejšia NHL najprv predáva licencie ďalším klubom, v roku 1975 Atlante Flames a Washingtonu Capitals a v roku 1977 Coloradu Rockies a Las Vegas Sins, aby nakoniec pohltila zdravé jadro WHA a spôsobila tak zánik súperiacej ligy. Bez ohľadu na predchádzajúci úspešný organický rast, v roku 1979 do NHL pribúdajú Alberta Oilers, Calgary Cowboys, Houston Aeros, Quebec Nordiques a Winnipeg Jets a z ďalšej súťaže Western Canada Hockey League prichádza Portland Winterhawks.

Za dvanásť rokov liga strojnásobila počet svojich organizácií. Časy pred rozšírením ovládli montrealské tímy s Torontom a Detroitom. Takmer polovičný kanadský vplyv na ligu sa zmenšil na tretinový, Stanleyho pohár v roku 1977 po prvýkrát vyhralo družstvo mimo Original 8, Los Angeles Kings. Osemdesiate roky si rozdelili dve dynastie - Houston Aeros prvú polovicu, Alberta Oilers ich záver. Iba v roku 1986 sa dostal pohár do rúk tímu Original 8 - Montreal Maroons.

2000

Na počiatku deväťdesiatych rokov sa definitívne vyformovali nové trhy najmä na juhu spojených štátov. Veľká mobilita obyvateľstva a ich ekonomický potenciál pritiahlo NHL, po dobrých skúsenostiach s Kaliforniou, do exotických končín. V roku 1994 najprv pribudli Austin Engeneers a Seattle Metropolitans, aby vyvážili miernu nerovnováhu medzi množstvom tímov na východe a západe. V roku 1998 sa po dlhých desaťročiach vrátila NHL do Ottawy aj s pôvodným menom Senators, severnú expanziu doplnil prvý aljašský tím Anchorage Icebreakers. Zatiaľ najmladšími organizáciami sú od roku 2002 tropické destinácie Honolulu Islanders a Orlando Solar Bears.

Modernú NHL tvoria 4 divízie po osem tímov, do playoff postupujú víťazi divízií a šesť najlepších tímov v jednotlivej konferencii. Z tímov, ktoré do NHL pribudli od deväťdesiatych rokov Stanley Cup získali len Austin Engeneers v roku 2007.

Západná konferencia - Pacific Division

Anchorage Icebreakers

California Golden Seals

Honolulu Islanders

Las Vegas Sins

Los Angeles Kings

Portland Winterhawks

Seattle Metropolitans

Vancouver Canucks

Západná konferencia - Central Division

Alberta Oilers

Austin Engeneers

Calgary Cowboys                             

Colorado Rockies

Houston Aeros

Minnesota North Stars

St.Louis Blues

Winnipeg Jets

Východná konferencia - Atlantic Division

Atlanta Flames                                                          

Orlando Solar Bears

Ottawa Senators

Quebec Nordiques

Philadelphia Flyers

Pittsburgh Penguins

Toronto United

Washington Capitals

Východná konferencia - Original 8 Divison

Boston Bruins                                  

Brooklyn Americans

Chicago Blackhawks

Detroit Red Wings

Montreal Canadiens

Montreal Maroons

New York Rangers

Toronto Maple Leafs

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár