Pondelkové tréneroviny - Dalo sa to čakať

04.08.2014 / Richard Hanzlik
V šlágri kola trnavské múry hráči AS Trenčín prekopali.  (photo: SITA/Tomáš Somr)

V šlágri kola trnavské múry hráči AS Trenčín prekopali. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Neexistuje asi ľahšia vec, ako byť futbalovým trénerom v pondelok. "Po zápase si pozrieme video a rozanalyzujeme si, kde sa stali chyby a prečo sme prehrali", odznieva na tlačových konferenciách z úst koučov. Niečo podobné bude aj obsahom tejto rubriky. Pozrieme sa na príbeh uplynulého kola, určíme TOP & FLOP a tiež trénera kola. Ak sa vám to nebude páčiť alebo budete mať lepší subjektívny názor, diskusia ho znesie. 

Story kola

Zotrvajme ešte chvíľu pri európskych zápoleniach. Toto kolo sa síce odohralo kompletné, ale v mysliach troch jeho účastníkov, okrem pitného režimu, rezonovali práve zápasy o európske vavríny. Teda nie vavríny, nám by úplne stačili skupinové fázy, resp. play-off zápasy. Ako prvý odohral svoj zápas proti Šerifom Slovan a zaknihoval dôležitú výhru 2:1. V oslabofke. Za stavu 1:1 ale začali hostia pekne podkurovať a ukázali svoju neodškriepiteľnú kvalitu, ktorá Strakovi do odvety určite nedá spávať. Schladil ich až gól, pri ktorom sa ukázala dôležitosť neschopnosti spracovať si dlhú loptu. Ak by každé takéto spracovanie lopty znamenalo v našej lige gól, mohli by sme ich vyvážať do zahraničia. Odveta bude zaujímavá a Slovan má stále slušnú šancu na postup.

Takmer celé Slovensko si potom v pohodlí svojho domova nepozrelo zápas Trenčína proti Hullu, čo sa zaradí medzi hajlajty športových prenosov na RTVS. Hlavne, že si pozrieme vysnívanú Vueltu, preteky Okolo Tadžikistanu, Krížom cez Náhorný Karabach alebo Majstrovstvá sveta petangue do 12 rokov, váhová kategória nad 86 kilogramov. Keďže sme ten zápas všetci videli, len to zrekapitulujem - 0:0, hostia nedali penaltu, Trenčín nebol vôbec horší a Angličania sú takmer hrateľní. Aj keď odveta bude ťažšia ako celá liga dokopy. Postup Trenčína by bol zázrak ako stretnutie Pištu Skrúcaného a Eriky.

Najkrajší výsledok a zatiaľ aj najviac bodov do koeficientu priniesol Spartak. Výhra 2:1 vonku proti St. Johnstone je do odvety ideálna a nečakaná. Kto zápas videl (už zopár dní ide 23 hodín denne na Spartak TV), musí uznať, že Spartak bol jednoznačne lepší. Domáci celok môže byť rád, že zápas skončil ako skončil a v odvete by mal Spartak potvrdiť postup do play-off. Konečne bez blbých trestov od UEFA módnej polície a pred plným domov. Európske leto bude asi dlhšie, ako sme nečakali.

Slovan - Ružomberok 2:1

Lákať divákov na pivo a kofolu zdarma je marketingový ťah úrovne Fedora F. Medzi najdôležitejšími zápasmi roka sa rozhodol Franta Straka pošetriť svojich ťahúňov, a tak dostali proti Ružomberku šancu aj tí, ktorí si počas iných zápasov užívajú teplé plastové lavičky. Aj napriek tomu bol v stávkových kanceláriách Slovan jasným favoritom. Víťazstvo hostí by bolo nečakané ako normálny televízny program v sobotu večer. Na Slovanovi bola vidno nezohratosť a mierna kostrbatosť, a tak sa na tri body nadrel viac ako Jožo Vajda v činkárni. Ružomberok síce nemohol nevyužiť megagalaktickú Niňajovu chybu, ale toto na bod nemohlo stačiť.

Podbrezová - Banská Bystrica 3:0

Pred zápasom hovoril M. Michalech o tom, ako derby nemá favorita a bla bla. Také tie klasické reči, pri ktorých si uvedomíte, že takmer každý zápas na Slovensku je už považovaný za derby. Najväčšie, mestské, pohronské, severské, záhorácke a pod. Pre mňa bolo jasným favoritom domáce mužstvo, ktoré chcelo v prvej konfrontácii poraziť svojho “rivala”. Zápas moje myšlienky potvrdil a domáci sa do zápasu zahryzli tak, že by sa za nich ani samotný Mike nemusel hanbiť. Bystrica prvý polčas prespala a malý odpor z druhého polčasu by neotriasol ani študentom druhého ročníka elektrotechnickej priemyslovky. Nováčik tak získal svoje prvé prvé body a na jeho štadióne to podľa mňa mužstvá ľahké mať nebudú.

Dunajská Streda - Košice 3:1

Ďalší zápas s jasným favoritom v podobe domácich. Momentálne neexistuje lepší súper na prvé ligové víťazstvo ako východniari, čo bude platiť ešte najmenej týždeň a ak to takto potrvá ešte mesiac, začnú si ich dedinské tímy objednávať na hodové zápasy. Zatiaľ posledné mužstvo ligy nehrá až tak zle, ale dopláca na chyby a nedôslednosť v obrane a nedokáže využiť dobré držanie lopty. V Dunajskej boli na bodoch jeden polčas, v tom druhom už nemali nárok. Horúce južanské prostredie dohnalo DéÁCé za zaslúženým a prvým víťazstvom. To Košice stále čakajú na prvé body.

Zlaté Moravce - Senica 0:0

Mohlo by sa na prvý pohľad zdať, že ak sa zápas skončí bez gólov, je aj škoda drať klávesnicu na jeho zhodnotenia. Súboj Moraviec a Senice však priniesol útočný futbal s viacerými strelami ako pri Slavkove. Brankári si užili letecké dni a výkrik Je-šiš! doprevádzal každý ich zákrok. Svedkovia Jehovovi by sa určite potešili. Nedá sa povedať, že by v zápase existovalo horšie alebo lepšie mužstvo. Je to ako keď vedľa seba postavíte Mira Šmajdu a Mira Jaroša. Ťažko vybrať horšieho. Alebo lepšieho.

Žilina - Myjava 2:1

Favorit bol jasný už dávno pred zápasom. Žilina sa rozbehla ako už dlho nie a Myjava mala byť iba ďalším chodom na tasting menu. Vedenia sa ujali domáci takým gólom, že ho nečakal ani strieľajúci hráč. Lebo on ani nestrieľal, ale centroval. Takže center sa zmenil na gól. To je, ako keby sa hokejová legenda zmenila na politika, Ďurovčík na futbalistu, Haklová na moderátorku a podobné anomálie. Hostia však motyky nezložili a jedna z nich vystrelila polčasovú remízu. Ako na kolotočoch ružu. Domáci však nestáli o prekvapenie kola a body vďaka gólu pred záverom zápasu nepustili. Sága pokračuje a vedú neúplny ligový pelotón.

Trenčín - Spartak 2:0

Zápas kola, súboj našich zástupcov v Európe, alebo jeden z najobľúbenejších trnavských výjazdov. Obaja koučovia postavili to najlepšie, čo doma máme, so snahou nepokaziť si náladu pred odvetami. Vyše 4000 divákov videlo zaslúženú výhru domácich a možno aj gól mesiaca/roka. Trenčín potom svojou ofenzívnou silou nedovolil Spartaku zápas zdramatizovať a naďalej hrozil najmä Simon. Čo ten robil... Trnave dokonale vyšla taktika zmiasť škótskych pozorovateľov pred odvetou :) Len škoda, že si trocha nepošetrili sily, to by sa tá prehra lepšie strávila. Inak, Trenčín začína Barcelonu pripomínať aj hereckými výkonmi. A nie, že nie. Ale áno.

TOP

Divácke návštevy na ligových štadiónoch. Ale zase, nie na všetkých. Čísla nepustia.

FLOP

Košice.

Tréner kola

Straka. Vyhral a aj ušetril hráčov.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár