Pondelkové tréneroviny: Košice stále dole

11.08.2014 / Richard Hanzlik
Košice zatiaľ v lige nestíhajú, tak ako Korijkov nestíhal v nedeľu Bagayoka. (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Košice zatiaľ v lige nestíhajú, tak ako Korijkov nestíhal v nedeľu Bagayoka. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Neexistuje asi ľahšia vec, ako byť futbalovým trénerom v pondelok. "Po zápase si pozrieme video a rozanalyzujeme si, kde sa stali chyby a prečo sme prehrali", odznieva na tlačových konferenciách z úst koučov. Niečo podobné bude aj obsahom tejto rubriky. Pozrieme sa na príbeh uplynulého kola, určíme TOP & FLOP a tiež trénera kola. Ak sa vám to nebude páčiť alebo budete mať lepší subjektívny názor, diskusia ho znesie.

Story kola

Európa je všade okolo nás, teda, okrem Ruska. Do augusta to potiahli traja z našich štyroch zástupcov, za čo si zaslúžia naozaj obdiv a gratulačnú pieseň v každom dedinskom rozhlase. Za posledné roky sme si, až na pár výnimiek, zvykli skôr na hanby ako radosti. Ako zvykol hovoriť jeden automobilový pretekár, bola to vždy iná radosť, bol to smútok. Áno, bol k nám konečne prívetivý aj los, mali sme aj šťastie, ale jedným dychom treba uznať, že naše mužstvá postupovali zaslúžene. Aj tie Košice boli dokonca miestami lepšie ako Liberec, len nezrobili v útoku tak, aby dobre bolo.

Druhým vypadávajúcim je AS Trenčín, ktorý bol knock - knock - knocking on play-off doors. Proti zatiaľ najsilnejšiemu súperovi slovenského mužstva v tejto sezóne bojoval statočne až do 80. minúty odvetného zápasu, kedy si ešte užíval postupovú radosť. Vypadnutia je škoda, ale nič to chlapci, nič to za to. AS sa môže sústrediť na ligu a využiť zápasové vyťaženie belasého rivala.

Keď sme už pri tom, Slovan si postupom cez Tiraspoľ zabezpečil týždňové zápasy až do zimy. Či už to bude EL alebo LM, nebude to len FL. Postup cez Šerifov bol zaslúžený, Slovan zápas kontroloval a domáce mužstvo svojou individualistickou hrou nedokázalo vymyslieť takmer nič. V týchto dňoch už polovica kádra možno zarezáva v uránových baniach majiteľa klubu a všetkého živého naokolo. Play-off súper v podobe BATE Borisov je na jednej strane silné, na druhej strane pre fanúšika nepríťažlivé mužstvo. Ruku na srdce, kto z vás zbiera nálepky hráčov tohto klubu, resp. má ich kapitána vylepeného v pivnici? Aj keď pre Straku asi najlepší súper zo všetkých, ktorí prichádzali do úvahy. No uvidíme, šanca na postup stále žije. Na pomoc možno priletí Štefánik.

Do play-off postúpil podľa očakávaní aj Spartak, aj keď nám cez polčas nebolo všetko jedno. Ešteže v prvom zápase nemohol hrať kapitán May, ktorý robil v odvete obrancom vetry ako fazuľa zapitá mliekom. Už len prejsť cez FC Zurich a skupinová fáza EL spestrí jeseň aj v Trnave, resp. na štadióne v Senici. Opäť asi najlepší súper z ponúkaných možností, pekný výjazd pre fanúšikov a pri troche šťastia aj postup. Dopomôcť k úspechu by mal Cléber z Nitry. Ak nie on, tak Cleber z Baumaxu.

Košice - Slovan 1:2

Látal ešte stál na lavičke domácich v cross-country derby. Práve toto sú zápasy, kedy sa dá dostať do formy. Súper vás môže len podceniť, navyše by mal byť unavený z Ligy majstrov. K tomu rivalita BA - KE, pekná návšteva a nejeden fajnšmeker (lebo to druhé slovo už bude zachvíľu trademark) by tipol výhru domácich a prekvapenie kola. Nekonalo sa, Slovan postavil takmer najsilnejšiu zostavu, o bodoch rozhodol nový najlepší strelec galaxie Halenár a všetko je po starom. Slovan 100%-ný, Košice nulové. Ale domáci sa snažili, mali aj šance, len rozhodla skúsenosť a forma súpera. Stopérska dvojica Slovanu s vekovým priemerom 12,5 roka hrá neuveriteľne dobre. Stále si inak myslím, že Látal zostane. Ale tak isto som si kedysi myslel, že Armstrong je čistý a Pistorius je týpek.

Spartak - Podbrezová 0:1

Jediné prekvapenie sa urodilo v Trnave. Unavený a zraneniami zdecimovaný káder s posilami z Nitry a Liberca si nedokázal poradiť s húževnatým súperom. Napriek hernej prevahe a slušným šanciam. Káder Spartaka pred sezónou nepočítal s takou dlhou účasťou v EL, čo ale nemôže byť výhovorka. Veď každý futbalista vždy hovorí, že radšej hrá zápasy, ako by mal trénovať. Na domácej prehre majú skôr svoj podiel zranenie kľúčových hráčov - Saba, Vlaska, Kuzmu a Davida Hasselhoffa. A pre Podbrezovú prišla prvá výhra vonku tam, kde sa zväčša každé mužstvo chytí. Toto treba hodiť za hlavu a sústrediť sa na Zurich. Liga počká, tá je ešte dlhá a monotónna.

Ružomberok - Trenčín 1:1

Z Premier League do Fortuna ligy, z Hullu do Ružomberka. Takto si poskočili Trenčania v snahe napraviť chuť po vypadnutí z EL. Ružomberok dobre vedel, aký súper ho čaká a napriek nie príliš oslnivej forme to vyzeralo takmer na rovný súboj. V prvom polčase mali hostia čo robiť a papierové predpoklady potvrdili až exportným gólom z priameho kopu. Ako sa to kope, ukázal všetkým Hajradinovič. Domáci si však za nasadenie zaslúžili aspoň ten bod a nakoniec sa zrodila zaslúžená remíza. Trenčín spoznal pachuť straty bodov a ťahá nepríjemnú dvojzápasovú sériu bez výhry :)

Zlaté Moravce - Myjava 1:0

Myjava onTour 2014 pokračuje a kopaničiari sa opäť predstavili na pôde súpera. V súboji dvoch papierovo vyrovnaných mužstiev mali mať hostia prevahu, ale domáci sa bodov nechceli vzdať ako Hrušovský svojho parlamentného fleku. Mierne šťastný gól určil osud zápasu a hostia sa už potom nedokázali presadiť k presadeniu sa. Gergely, protagonista šušťákových súprav á la maďarskí hubári v roku 1995, mi za trénera Myjavy nejako nesedí. Stále neviem, prečo vyhodili Hudeca. Šak tak pekne spolukomentoval tú Trnavu vo štvrtok.

Banská Bystrica - Žilina 0:0

Líder cestoval do Bystrice s cieľom predĺžiť si sériu neporaziteľnosti. Nemal to ťažké, Dukla totiž túto sezónu doma ešte nevyhrala. Ale v zápase, v ktorom mal najväčšiu šancu obranca Bystrice pri strele na vlastnú bránu, to na výhru hostí vyzeralo iba v náznakoch aktivity a snahy zvíťaziť. Mužstvá sa snažili, ale sú dni, kedy by neskóroval ani Filip Šebo s Torresom proti Valdesovi. Remíza ale zaslúžená pre obidve strany a ich pekné série trvajú ďalej.

Senica - Dunajská Streda 2:1

Domáci majú podľa mňa jeden z najlepších útočných trojzáprahov v lige  Pikoška - Hlohovský - Majtán. Uvedomil som si to až teraz, keď vlastne oni traja zabezpečili domácim tri body proti Dunajskej. Tá prišla do Senice ako starý schizofrenik. V prvom polčase akoby ani nechcela hrať, v druhom akoby ani nechcela prehrať. Senica viedla už 2:0 a zdalo sa, že je vymaľované, vystierkované a zateplené. Ale dáš-dostaneš a hostia znížili hneď po rozohrávke. Gól dokáže nakopnúť lepšie ako 220V a domáci boli nakoniec radi, že Šulla sa vie tak dobré vállať a llietať. Pekný zápas, toto sa musí páčiť. Len domácim sa asi nepáči, že ich prekričali fanúšikovia hostí. A že nechcú Spartaku požičať štadión na zápas play-off som sa dočítal. Tomu Spartaku, ktorému ešte pred pár rokmi fandili. Vtedy, kedy ešte ani netušili, že nejaký štadión budú mať a že si vykolkujú ligu.

TOP

Slovan. Šlape naplno na všetkých frontoch.

FLOP

Bez víťaza. Nikto nesklamal tak, aby sa tu vynímal.

Tréner kola

Kentoš z Podbrezovej. Výhra sa počíta za každých okolností.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár