Slovenskoooo v Európe

15.08.2014 / Vlado Kurek
Slovanisti sa radujú, s nimi aj celé futbalové Slovensko. By sa malo radovať. (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Slovanisti sa radujú, s nimi aj celé futbalové Slovensko. By sa malo radovať. / (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Prečo fandiť všetkým slovenským klubom v európskych súťažiach sme už riešili, poďme sa teraz pozrieť či vlastne bolo čomu fandiť. Tento rok sa zúčastnili súťaže „Posledný vyhráva“ štyri slovenské mužstvá. Dve sú už z kola von, dve si ešte robia nádeje. Zaujímavosťou je, že až tri naše mužstvá sú vlastne vydedencami, ktorí nehrajú na svojej domácej pôde.

MFK Košice: (Ne)zaslúžený výprask?

Zápasy so Slovanom bývajú väčšinou pre Košice vítaná dávka adrenalínu a príležitosť ukázať sa v plnej kráse. Liberecký Slovan však zverencov Radka Látala vyzliekol donaha a šľahol im smrteľnú dávku európskej konfrontácie. Aby sme sa chápali správne, Liberec bol minulý rok vynikajúce mužstvo, ktoré prešlo cez Udinese a hralo vyrovnanú hru so Sevillou, či Freiburgom.  Bol obrovským favoritom napriek zmenám v kádri a na lavičke. Väčšina očitých svedkov sa síce zaklína, že výsledok bol príliš krutý, ale schopnosť streliť gól vtedy, keď to naozaj treba oddeľuje dobré mužstvá od tých druhých.

Ak sa Košice rýchlo nevymotajú z českej facky, reálne posilnia šance Podbrezovej na udržanie si ligovej príslušnosti aj do budúceho roka. A to by kamarátstvu Bukatu a Hovančíka nemuselo prospieť.

Hlavná postava: Nik z Košíc nezaujal.

Definujúci okamih: Penalta v závere prvého zápasu. Od tej chvíle východniari išli na dlh a nevedeli čo s tým urobiť.

AS Trenčín: Výsledok na predaj?

Trenčín je posledné roky príjemným prekvapením slovenskej ligy. A hanbu nám nerobí ani v Európe. Minulý rok prešiel cez IFK Goteborg, tento rok cez Vojvodinu Novi Sad a bol iba kúsok od veľkého výsledku. Remíza a vyradenie mužstva anglickej Premier League by bolo prémiou ako hrom. Aj keď ide iba o Hull City, ktorého z podpriemeru ligy vytiahlo čaro národných pohárov.

Najsympatickejšie je to ako sa Trenčín presadzuje. Najsilnejší je vtedy, keď sa snaží hrať futbal. Aktívne, rýchlo, technicky, kombinačne. Je mi jasné, že nielen AS Trenčín, ale všetky naše mužstvá sú nútené predávať svojich hráčov. Napriek tomu mám pocit, že Rybníček a spol. tento raz lacno pustili šancu na postup. Predať rozhodujúceho stredového hráča (Aldo Baez) do Slávie Praha pred dvojzápasom roka sa tak jednoducho javí. Nik nevie čo by bolo keby bolo, ale s Baezom by Trenčín možno dal doma gól a možno by udržal ten drvivý tlak v Anglicku. A všetci by boli šťastní a predávalo by sa lepšie.

Baeza má potenciál nahradiť Lobotka, ako to bude so Simonom sa uvidí. Trenčín však už predal kopu hráčov, aktuálne aj Maleca, a zdá sa, že má zdroje.

Hlavná postava: Veľa sa hovorilo o Simonovi, málo sa hovorilo o tom, že Lobotka odviedol kus roboty. Najdôležitejším mužom však bol brankár Volešák. Jeho bravúrne zákroky držali Trenčín dlho nad vodou.

Definujúci okamih: Strata Baeza. V druhom polčase odvety s Hullom nedokázal Trenčín podržať loptu a bol pod neustálym tlakom, ktorý sa nedal uskákať. Stred poľa úplne skolaboval.

Spartak Trnava: Fantastický žreb, polovica úspechu

Zatiaľ čo prvé mesto z obľúbeného popevku „Trenčín, Trnava, ruža voňavá“ vyviezlo zážitok z Európy do Dubnice a Žiliny, Trnava svoje vyhnanstvo úspešne prežíva v Zlatých Moravciach. Mestečko odkiaľ získali svoju najdôležitejšiu akvizíciu do kádra (áno, trénera) videlo postup cez maltské, gruzínske a škótske mužstvo. Dovolím si povedať, že ideálny mix súperov pre slovenské mužstvo. Žiadny balkán, žiadne výrazne technickejšie mužstvo. Trnava podstatnú časť času bola v každom zápase lepší tím a do odvety si vždy niesla dobrý výsledok. Najmä úvodná výhra nad St. Johnstone musela potešiť každého.

V playoff o Európsku ligu si Andely zahrajú s FC Zurich a niet pochýb, že ide o rádovo silnejšieho súpera ako boli doterajší. Navyše tentokrát budú musieť čeliť súperovi, ktorí je zjavne technickejší. Napriek tomu stále platí, že červeno-čierni majú výborný žreb. Spurs, Maccabi, portugalské a ukrajinské mužstvo by boli ešte ťažšia voľba.

Hlavná postava: Tréner Jarábek. Zaujímavé presuny obrancu Jančeka na krídlo, prebudenie Schranza s Vlaskom a zaujímavé doplnenie kádra o Clebera.

Definujúci okamih: Domáca výhra 3:0 so Zestafoni. 0:0 vonku je zradný výsledok, po ktorom sa mohla Trnava trápiť. Prehľad s akým to v odvete uhrala dal najavo, že toto mužstvo si verí a najmä vie čo má hrať.

Slovan Bratislava: Rarita

Trenčín siahal po veľkom výsledku, Trnava sa kontinuálne zlepšuje, ale je to v tejto chvíli Slovan, kto dokázal najviac. Istota jesene v európskych pohároch je u nás žiaľbohu veľká rarita, ale chvalabohu tentokrát naplnená, ale žiaľbohu ešte bez istoty účasti v Lige majstrov.  

Slovan mal zatiaľ dvoch súperov a jeho výkon proti nim sa nielen že nedá porovnať, ale snáď sa nedá dať ani do toho istého odstavca v jednom článku. Dvojzápasový kŕč proti slabučkým, ale nadšeným Novým svätcom nechával tisíce otvorených úst pred televízorom. Predstava, že takéto mužstvo by malo hrať proti Dortmundu, Madridu alebo Sparte sa zdala byť absurdnejšia, ako Balotelli s univerzitným diplomom.

Potom prišiel bohatý a technicky veľmi vyspelý Tiraspol a zdalo sa, že bude jasné, kto je šerif. Slovan však začal prvý zápas veľmi slušne a keď bolo treba pomohol si obrovským kusom šťastia (koľko ste videli takých gólov, ako bol ten Mészárosov?). Ešte viac mu ku cti svedčí, že dokázal brazílske mužstvo pod zástavou Moldavska udržať na dištanc aj počas celej odvety. Odmenou mu je šanca na hlavnú časť Ligy majstrov. Škoda, že nedostal Salzburg. Na BATE Borisov bude musieť byť celkovo futbalovejší. V tejto chvíli sa zdá, že belasí majú príliš málo alternatív do stredu poľa (nemyslím si, že Halenár je rozohrávač v európskych zápasoch) a nemá ani strelca. Prílet Štefánika je fajn, čaká sa čo ukážu Fořt alebo Vittek.

Hlavná postava: Číkoš dal gól, ktorým to všetko začalo, Milinkovič ukázal náznaky, ale pokoj Dušana Perniša je zatiaľ rozhodujúci.

Definujúci okamih: Po vylúčení Lásika sa zdalo, že Sheriff roztrhá Slovan na kúsky. Zverenci Františka Straku to nakoniec ustáli a  dokonca vyhrali. Od tej chvíle sa dá veriť, že je možné všetko. 

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár