VSŽ vs Kärpät 1:2

25.08.2014 / Mišo Hudák

"Finové" na Košičanov poriadne vybehli, na ľade aj pri mantineloch. / (photo: SITA/Jozef Jarošík)

Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre nedôstojnú návštevu 6104 divákov na špičkový európsky klub! Pri vstupe som videl mnoho priateľov a známych, ktorí domov pricestovali z rôznych domácich aj zahraničných miest, len aby videli Vežet bojovať po rokoch na veľkom medzinárodnom poli, vlnu nadšenia rýchlo odplavili prázdne rohové sektory na hornom poschodí. Na zápas proti Slovanu zo začiatku augusta bol klubový marketing dravejší a viditeľnejší.

Ani samotnú budovu Steel Arény nezachytil prvý domáci zápas v lige majstrov v najlepšej kondícii. Pár zatvorených bufetov, odstavená toaleta na spodnom okruhu, pukance a párky rozotreté po podlahe, predzápasový spravodaj bez zostavy hostí, zato s upútavkou na "novú knihu kresleného humoru - humornej sondy do košického hokeja." Snažil som sa vytesniť predstavu, že by z reproduktorov počas prerušení hry mohol znieť Dr.Alban alebo Ace of Base.

Kultúrny šok

Vlažné publikum, preriedení hardcorehooligans a korčuliarska a premiestňovacia exhibícia Kärpätu boli základnými surovinami na dobrú ligačku, na ľade aj na tribúnach. Pri pomere striel 0:10 v jedenástej minúte našťastie Zagrapan dal z prvého súvislejšieho pobytu v obrannom pásme fínov vyrovnávajúci gól. Vežet vedeli o súperovej technike, korčuľovaní, rýchlych kombináciách, ale pravdepodobne museli utprieť kultúrny šok v priamej účasti s vrcholovým prevedením hokeja.

Od momentu utretia rozšliapaného jedla na chodbe pred bufetmi sa celý súboj vyrovnal, Vežet dobiehali počet striel, dĺžku pobytu v útočnom pásme, dokázali eliminovať pohyb Kärpätu častejšou hrou do tela, najmä Hrnka si takto dokázal vytvárať priestor pre drobné výpady. Zatiať čo Oulu prechádzalo do útoku na dva tri dotyky a presilovky hrali v rušnom pohybe, domáci dokázali najjednoduchšiu rozohrávku spomaliť kľučkou a nespočetným množstvom individuálnych prienikov, ktoré obrancovia Oulu čítali a následne ukončovali dokonalým prevedením vyčkávania v území, ktoré sa niekedy volalo stredným pásmom. Ak sa hra dostala za modrú čiaru, bolo sa na čo pozerať, do toho kritického momentu to však bolo na miniatúrnom území preľudnené.

Celé leto Vežet sa nesie v zúfalej efektivite, v sobotu mali veľké príležitosti Bartoš aj Lapšanský, zostáva už len možnosť vytvoriť priestor pre striedavý štart poslednej čistokrvnej streleckej legendy Arneho Krotáka. V Košickom drese by nastupoval len na ligu majstrov. Poznámka k dresom, koncept tých korporátnych CHL popiera základné klubové uniformy, výstrelok Top Scorer je veľmi nepodarený. Čo ak by dal Spilar tri góly v druhej tretine? Musel by mu Bicek odovzdať svoj špeciálny dres aj helmu?

Tretiu tretinu tvorilo niekoľko málo dlhých úsekov bez prerušenia, Vežet si nevytvorili súvislejší tlak na skutočné ohrozenie výsledku. Aj keď leto naďalej pokračuje bez víťazstva, posledné konfrontácie Košíc s českou extraligou, KHL, DEL a fínskym majstrom ukázali potenciál dôstojného súťaženia s veľkými súpermi. Hokejisti na ľade urobili potrebné kroky, teraz sú na rade diváci s marketingom. Organizácia Vežet výrazne zaostáva v práci so sociálnymi médiami, obnovou základne priaznivcov, odmeňovaním dlhoročných fanúšikov a ponukou v bufetoch. Diváci naopak prekypujú skepsou a špekuláciami, v súčasnosti by Steel Arénu pravdepodobne nedokázali vypredať ani Chicago Blackhawks za osem eur za lístok.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár