Šialená exhibícia: Výber sveta vs Výber Československa

26.08.2014 / Martin Petro
Eric Cantona nemôže v ideálnom výbere tak trochu neideálnych borcov chýbať.              (photo: SITA/AP/Max Nash)

Eric Cantona nemôže v ideálnom výbere tak trochu neideálnych borcov chýbať. / (photo: SITA/AP/Max Nash)

Mario Balotelli sa za obrovského nadšenia vracia do Premier League. Neradujú sa z toho iba fanúšikovia toho jediného červeného klubu z prístavného mesta Everton, ale kompletne všetci do jedného. Najsledovanejšia futbalová liga na svete potrebuje svojich psychopatov ako soľ, a to najmä potom, čo je schopná ľahkovážne pustiť toho svojho najväčšieho niekam do španielskeho zabudnutia. Supermario sa po roku vracia, aby vrátil vesmír do rovnováhy. Jeho pôsobenie v milánskom AC bolo až príliš normálne, no a táto jeho podoba nie je dobrá pre nikoho.

Šialená benefícia

Dlhšie sme v redakcií uvažovali, ako by sme mohli návrat strateného syna – čiernu ovcu rodiny – patrične osláviť. Napokon nám napadla geniálna myšlienka: usporiadať benefičný zápas, v ktorom nastúpi Výber psychopatov sveta proti tomu nášmu domácemu. Jedenástku tých najväčších zahraničných maniakov, bláznov a šialencov, akých si moderná futbalová história pamätá, nominujeme my. Bandu česko-slovenských headcases, ktorá sa im nebojácne postaví, zveríme do rúk vám – našim čitateľom.

Zápas sa odohrá na mestskom štadióne v Leopoldove, ten totiž ako jediný spĺňa prísne kritéria, ktoré nastavila UEFA. Elektrické oplotenie siaha do požadovanej výšky 10-poschovej budovy, pri každej rohovej zástavke je strážna veža aj so strieľňou a je pripravená štvortisícová tribúna pre bezpečnostné zložky. Hrať sa bude samozrejme bez divákov, bez umelého osvetlenia a cez polčas bude znieť z reproduktorov iba striktne neutrálna a bezpohlavná hudba; Jaroš feat. Haščáková, Kožmeker remix atď. Zakázaný bude akýkoľvek sprievodný program, ktorý by mohol zbytočne rozvíriť vášne na oboch striedačkách. Takže žiadny Ice-Bucket Challenge ani iný pochod homosexuálov.

Výber sveta

No ale poďme si už konečne predstaviť Výber sveta, ktorý nastúpi s ofenzívnym rozostavením 3-5-3 (ja viem, že to nevycháza – ale oni sú proste blázni):

Brankárska otázka bola obzvlášť náročná, pretože ako sa hovorí, brankári sú šialení tak akosi všetci. Naša voľba napokon padla na Jensa Lehmanna, ktorý nemal problém močiť počas zápasu Champions league za reklamný pútač, prípadne ukradnúť okuliare fanúšikovi, ktorý sa ho po jednom zo zápasov (v ktorom uvidel Jens červenú kartu) opýtal, prečo nemôže byť aspoň chvíľu normálny.

Do stredu obrany staviame Pepeho, ktorý nebude mať problém skopať na zemi nehybného protivníka a zaskejtbordovať si na jeho chrbte ako svojho času na Javim Casquerovi. Ťažko hľadať lepšieho kandidáta pre „mozog“ obrany, ktorý bude celú defenzívu organizovať. Ako povedal Robert Downey Jr.: „Never go full retard, never go full Pepe.“

Keďže budeme mať iba troch obrancov, tak na jednu stranu potrebujeme vykosťovača, ktorý dočiahne šľapákom od šestnástky až po bočnú lajnu. Tento post padol na psychopata Materazziho, majstra obojnožných šmýkačiek. Ak by bolo najhoršie, Marco dokáže vyprovokovať súpera aj slovne, keďže pozná sestru každého svojho protihráča.

Po pravej ruke Pepeho si zahrá Kevin Muscat, s obrovským náskokom najväčší blázon Austrálie. Pri jeho šmýkačkách rezonuje jediná otázka: koľko kotrmelcov útočník v lufte stihne? Bude ich viac ako potrhaných väzov?

Stred zálohy vystuží anglický rekordman v počte červených kariet, Roy Keane. Ten v prípade potreby dokáže namieriť svoje štuple skutočne poriadne vysoko, dokáže končiť kariéry na objednávku a ešte o tom napíše aj knihu. Roy bude srdcom, dušou a vztýčeným prostredníkom nášho stredu poľa.

Vedľa neho by nemal chýbať Joey Barton v prípade, že by na trávniku došlo k barovej bitke. Joey je ideálnym kandidátom pre pästný súboj. Jedinou komplikáciou by v jeho prípade mohlo byť, že ak dostane chuť niekoho preplieskať, je mu jedno či je to protihráč alebo spoluhráč.

Náš anglický stred poľa dokončí fenomenálny Paul Gascoigne. Čo by to bolo za zálohu, keby sme tam nemali poriadneho alkoholika, ktorý nemá problém zmlátiť svoje exmanželky aj s deckami, napadnúť fotografa, zničiť hotelovú izbu a ešte aj stihnúť zbankrotovať. Paul tvrdí, že tie najhoršie veci sa mu stali až keď prestal hrávať. My mu futbal do života vrátime a nominujeme ho ako kapitána výberu.

Falošné krídlo je post, na ktorý postavíme Paula Di Cania. Je univerzálny, má výbornú myšlienku, nehanbí sa potknúť rozhodcu a zložiť ho na zem. Okrem toho, jeho schopnosť prekvapiť súperovu obranu hĺbkovou prihrávkou a zároveň salutovať pravicou vodcovi je unikátna. Opäť, čo by to bol za výber, v ktorom by chýbal poriadny nacista.

Podhrot a takzvaná voľná rola bude patriť najlegendárnejšiemu hlavičkárovi všetkých čias. Jeho pleš zariadila dva zásahy do siete Brazílie vo finále MS 1998 a jeden na solar plexus vo finále na MS 2006. Zidan Zidane, elegantný virtuóz a držiteľ niekoľkých pamätných červených kariet nesmie v tomto výbere chýbať za žiadnu cenu. Tak ako dokáže pri hre zvanej futbal použiť hlavu on, tak to nedokáže nikto.

Do útoku sa samozrejme postaví maskot celého výberu, Mario Balotelli, ktorého netreba bližšie predstavovať - on to zvládne aj sám nejakým tým nostradámovským múdrom vytlačeným na tričku, ktoré nám po góle veľmi rád ukáže. Z rozlišovačky do dresu mu pomôže Zlatan, ktorý ako jediný hráč našej nominácie dokáže trafiť protihráča kopačkou do hlavy... z otočky... pätičkou. Okrem toho budeme potrebovať niekoho, kto po zápase zoberie novinárky na hotel.

Trojzáprah nezavŕši nikto slávnejší než veľký Eric Cantona. Ak by sa cez prísne bezpečnostné opatrenia predsa len dostal nejaký neprispôsobivý fanúšik na tribúnu a mal drzé reči, tak ho Eric s radosťou uspôsobí so svojou kick-box-joga-bonito diplomaciou a vyhrnutým límečkom. Na posledných 10 minút ho vystrieda Robbie Fowler, ktorý nám po góle zošňupe bránkovú čiaru.

Výber tohto koloritu psychopatov môže držať pokope hádam iba jediný tréner, a to je Diego Armando Maradona. Za asistenta sa mu na poslednú chvíľu nanominoval iný Diego, Simeone. Aktuálne bručí osemzápasový trest po pohlavku v odvetnom zápase španielskeho Superpohára. Kvalifikovaný je teda tak akurát. 

Zostavy (v zátvorke náhradníci)

Lehman - Pepe, Materazzi, Muscat - Keane, Barton, Gascoigne, Di Canio, Zidane - Balotelli, Zlatan, Cantona

(Higuita, van Buyten, Scholes, Gatusso, van Bommel, Fowler, Suarez)

Verím, že proti tejto luxusnej nominácií nám pomôžete vybrať adekvátny domáci psychovýber, ktorý neurobí hanbu po žiadnej stránke. Stačí, ak kliknete na priložený link a do formulára napíšete po jednom brankárovi, obrancovi, stredopoliarovi a útočníkovi. Nezabudnite, že nominovať môžete hráčov z Česka i Slovenska. Laco Molnár? Tomáš Řepka? Tomáš Skuhravý? Filip Šebo? Určite máte v zásobe mená, pri ktorých vypadne nejedna nostalgická slza. 

Zápas v Leopoldove sa uskutoční tento symbolický - posledný augustový - víkend. Ako inak, my budeme pri tom minútu po minúte a všetko dôležité vám prinesieme v podrobnom súhrne.

Nominujte tu

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár