Dík, čau, Európska liga

29.08.2014 / Richard Hanzlik
Spartak sa Európou prebil až do Švajčiarska. (photo: SITA/AP Photo/Keystone, Walter Bieri)

Spartak sa Európou prebil až do Švajčiarska. / (photo: SITA/AP Photo/Keystone, Walter Bieri)

Európske leto bolo pekné a na naše pomery veľmi dlhé. Už si ani nepamätám, kedy sa to všetko začalo, pretože prestávka medzi Majstrovstvami sveta vo futbale a začiatkom predkôl bola kratšia ako pri poruche močovodov. V referende zvanom Corgoň liga sme si chtiac-nechtiac zvolili štyroch zástupcov - Slovan, Trenčín, Spartak a Košice. Ak ste doteraz nežili ukrytí v pivnici v jednej z rakúskych dediniek, tak určite viete, že na jeseň budeme fandiť (to aby moralisti nezačali hovoriť o tom, že kto nefandí slovenskému klubu je retardovaný, zakomplexovaný a nebodaj aj hipster. Lebo veď sa hrá o body do rebríčka, a to sa nám môže hodiť. Ak to takto pôjde ďalej, možno sa o 50 rokov dožijeme aj lepšieho predkola), no na jeseň budeme fandiť už len jednému klubu. Ak máte doma TA3, nemohlo vám ujsť, ktorý to bude.

Spartak OnTour

Oko a dušu prijímača televízneho signálu potešili tento rok aj bíli andeli. Do Európy nás nechtiac katapultovala jarná rekordná séria výhier, ale tak trochu sa počítalo, že vydržíme jedno, maximálne dve predkolá. Nemali sme ani kde poriadne hrať, káder sa zase trocha obmenil a načo sa tam tlačiť, ak to nemôžete celé vyhrať. Tým sme sa v Trnave riadili dlhé roky, preto sme nechceli ani postúpiť kedysi cez PAOK alebo neskôr Lokomotiv. Káder navyše nebol taký početný, aby zvládal pohárovú záťaž.

Inak, zápasy v predkolách EL, Uefy alebo kedysi Intertoto boli väčšou odmenou pre nás fanúšikov ako pre hráčov. A preto sme sa aj tento rok tešili na nejaký lahodný výjazd. Prvý súper však vyzeral ako z katalógu dovoleniek a išlo sa na Maltu. Súper nič moc, ľahký dvojzápas a bez poriadneho výjazdu sa postúpilo ďalej. Spartak upútal peknou, kombinačnou hrou a hlavne doma si na súperovi pomaškrtil. A s ním aj takmer plný štadión v Zlatých Moravciach.

Zestafoni bol zlým súperom pre fans, ale aj pre hráčov. Výjazd sa nekonal, lebo veď povedzte kolegom v práci, že ste boli v Zestafoni. To znie ako nejaký gruzínsky bordel alebo ruské bistro na Miletičke. Prvý zápas sme si všetci pozreli na Youtube live streame a domáci vyzerali nebezpečnejšie ako ruský humanitárny konvoj. Domáca výhra o triedu potvrdila kvalitu na strane Spartaka a hlavne výkony Saba, Vlaska, Mikoviča a Janečku by si zaslúžili rubriku TakUrčitee si všimlo.

Všetci chceli švajc

Ďalším súperom mal byť jeden z dvojice Luzern - St. Johnstone. Favorit vypadol a išlo sa do Škótska. Kvalita súpera bola nepopierateľná, ale výjazd tak trocha od ruky, navyše mužstvo známe asi ako Jadranka v Dubaji. Zápas nevysielala žiadna televízia, tak sme si ho mohli pozrieť až v jednom z 256-tich záznamov na Spartak TV. Prvý polčas sme domácich, jemne povedané, zneškodnili a keby zápas skončil 0:5, nemohli by ani pípnuť. Korigujúci gól v nadstavenom čase dal domácim do odvety akú-takú šancu. V Moravciach sa potom ujali vedenia a dlho to vyzeralo na nervózny zápas. Všetky pochyby o postupe umlčal malý Miki a zrazu sme boli v play-off. Európska liga už nebola iba niečo navyše, a stala sa prioritou. Až tak, že sme prehrali doma s Podbrezovou.

Zurich je fakt iná liga

Na poriadny výjazd sa stále čakalo. Chcelo to atraktívneho súpera v nejakej kultúrne vyspelej krajine. Nie chodiť stále kontrolovať postsocialistické krajiny a testovať odolnosť voči črevným chorobám. Los nám prisúdil FC Zurich. Papierovo, a s trochou šťastia, aj hrateľného súpera. Teda, to sme si mysleli do polčasu prvého zápasu. Káder však postupom času začal byť unavený a zranený (najlepší strelec Sabo), potreboval tak menší upgrade. Z Nitry konečne prišiel Cléber, z Ružomberka Greššák a tiež najväčšia prestupová bomba - Erik Jendrišek. Proti Zurichu sme chceli hrať na štadióne s väčšou kapacitou - v Senici. To by však všetkých jej 12 fanúšikov nemohlo vyvesiť transparent o tom, že Trnavu tam nechcú. Týmto vás všetkých srdečne pozývame do Trnavy.

Vypredaný Estadio Viliam Ondrejka potom videl najhorší výkon trnavskej obrany a efektivitu hostí. Tí hrali presne to, čo potrebovali a víťazstvo 3:1 ich prakticky posúvalo do skupiny. Chermitiho hetrik bol ako zo zlého sna. Toho keby v ten večer trafí lopta aj v spánku, aj tak by skóroval. Nám sa navyše vykartoval Vlasko, Jendrišek s Cléberom sa stále len zohrávali a šanca na postup bola minimálna.

Spartak On Tour

Vrchol nášho účinkovania prišiel vo štvrtok v St. Gallene. Napriek výsledku z prvého zápasu a sile súpera, vycestovalo do Švajčiarska takmer 1000 červeno-čírnych! Výjazd, aký nemá na Slovensku obdobu, so supportom, ktorý sa môže rovnať európskym veľkoklubom. Klobúk dole pred celým sektorom fans Spartaka, ktorí od úvodného chorea až po záverečnú ďakovačku pripravili hráčom domáce prostredie a fanúšikom pri obrazovkách dali jasný signál - My sme králi tribún. Údaje o počte fans sa rozchádzajú (MiroMichalech.sk - 250 fanúšikov, normálne weby - 800 - 1000 fanúšikov), ale ten pocit hrdosti bol na nezaplatenie.

Remíza 1:1 v poslednom zápase bola viac dielom náhody, pretože nezodpovedala dianiu na ihrisku. Zurich bol prvý súper, ktorý nás prehral a je potrebné dodať, že jednoznačne. Ukázal nám, kde je moderný futbal a na čom treba popracovať. Bolo to však pekné európske leto, za ktoré musíme byť hráčom vďační. A nielen im, ale aj klubu zo Zlatých Moraviec, ktorý nám poskytol druhý domov.

Mohlo to byť ešte lepšie? Mohli sme posily angažovať skôr a na Zurich nastúpiť zohratí? To je teraz jedno, posledný zápas si všetci užili a môžeme si povedať, že sme reprezentovali Slovensko na ihrisku, ale aj na tribúnach.

Díky, čau Európska liga, vidíme sa na novom, vypredanom štadióne.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár