Druhá tenisová vlna konečne ožila, na toto sa čakalo

08.09.2014 / Štefan Cebro
Najlepší japonský tenista všetkých čias siaha na grandslamový titul (photo: SITA/AP Photo/Charles Krupa)

Najlepší japonský tenista všetkých čias siaha na grandslamový titul / (photo: SITA/AP Photo/Charles Krupa)

Pred deviatimi rokmi. Vtedy sa naposledy stalo, že vo finále grandslamového turnaja nebol ani jeden zo štvorice Roger Federer, Novak Djokovič, Rafael Nadal, Andy Murray. Nová éra v mužskom tenise?

Neberme to hneď tak zhurta, ale možné to je. Kei Nišikori s Marinom Čiličom zvládli svoje semifinálové zápasy fantastiky a jeden z nich sa pridá k Stanovi Wawrinkovi, ktorý možno trochu nečakane ovládol na začiatku turnaj Australian Open.

Prvýkrát po 38. grandslamových turnajoch nie je vo finále ani jeden z top troch hráčov rebríčka. Pondelkový súboj sa dá prirovnať roku 1997, kedy vo Flushing Meadows bojovali o titul  Pat Rafter s Gregom Rusedkim. Treba však zdôrazniť, že vtedy ani z ďaleka nebola taká silná tenisová éra ako je teraz, najmä z fyzickej stránky hráčov.

Nišikori ničil Djokoviča presnou hrou

Kei Nišikori šokoval Djokoviča. Pritom po druhom sete, ktorý ovládla svetová jednotka 6:1, to vyzeralo, že Srb postupne Japonca predčí. Dvadsaťštyriročný tenista sa skúsenejšieho súpera nezľakol, postupne ho predčil kondične aj herne. Uznanie si vyslúžil najmä tým, že bez problémov útočil do Djokovičovho silnejšieho úderu – bekhandu. Belehradčana takmer vôbec nepustil do bekhandov po čiare. Nišikori tak upravil vzájomnú bilanciu so svetovou jednotkou na 2:1.

Vôbec na ňom nebolo vidieť, že v predchádzajúcich dvoch kolách odohral takmer osem a pol hodiny a musel otáčať zápas s Wawrinkom. Stal sa prvým ázijským tenistom, ktorý si zahrá grandslamové finále.

„Ešte si neskončil!,“ zdôraznil mu v prvej vete tréner Michael Chang. Americká legenda vyhrala v sedemnástich Roland Garros a pred osemnástimi rokmi si zahrala finále aj na US Open.

Nišikori, ktorý prešiel známou akadémiou Nicka Bollettieriho, prehral minulý rok na newyorskom turnaji v prvom kole so slabučkým Britom Danom Evansom (4:6,4:6,2:6!). Teraz zažíva skvelý turnaj, pri ktorom všetkých presvedčil, že je jedným z lídrov nastupujúcej generácie.

Skoro do New Yorku neletel

Pred začiatkom ale hrozilo, že Japonec do New Yorku ani neodletí kvôli cyste na nohe. „Na plno som začal trénovať len pár dní pred turnajom. Fakt som neočakával nič extra,“ povedal pre tennis.com Nišikori, ktorého zoznam zdravotných problémov je dlhší. Tento rok mal dlho problémy s chrbtom, na Roland Garros prehral s Martinom Kližanom v prvom kole.

Výhra japonského tenistu je veľkou vecou, ale suverénny postup do finále Marina Čiliča vzbudzuje ešte väčšie otázky. Len dvanásť mesiacov po tom, ako sa mu skončil trest za doping sa dostal do úžasnej formy. To ako vyprevadil Berdycha a následne aj Federera bolo niečo výnimočné.

Čilič pripomína Del Potra 2009

Áno, písali sme o tom, že za formu z posledných turnajov si najviac zaslúži vyhrať US Open Federer, ale tenis sa za zásluhy nehrá. Obdivuhodné je ako suverénne zvládol Čilič svoje druhé grandslamové semifinále (prvé hral ešte v roku 2010 v Austrálii). Skvele podával a triafal bomby z forhendu aj bekhandu. S Federerom mal dovtedy bilanciu 0:5, ale na kurte to vôbec nebolo vidieť. Jeho výkon pripomenul Juana Martina Del Potra z roku 2009, kedy Argentínčan nečakane vyhral newyorský turnaj. Vo štvrťfinále vtedy vyradil práve Čiliča, aj keď s ním prehral prvý set. Potom dominantne zničil Nadala a vo finále otočil päťsetový zápas s Federerom. Odvtedy sa však viac trápi so zraneniami ako s hrou.

Obrovský podiel na Čiličovej hre má Goran Ivaniševič, ktorý spravil z krajana elitného tenistu. Veľký rozdiel je hlavne v uvoľnenosti s akou dvadsaťpäťročný rodák z Bosny a Hercegoviny hrá. Vždy sa o ňom vravelo, že má neskutočný talent, ale mentálne nezvláda ťažké zápasy, až moc pri hre premýšľa. Proti Federerovi to už bolo minulosťou. Podobne ako Nišikori mal v minulosti aj Chorvát zdravotné problémy. Najviac ho trápilo koleno, ktoré mu ničilo psychiku. V rokoch 2010 až 2012 to mal proti hráčom svetovej desiatky len 6 – 21. Teraz je už ale iným hráčom a môže to definitívne potvrdiť v pondelok v noci.

Koniec éry to ešte nie je

Nečakané finále nie je koncom éry veľkej štvorky a asi ani nebude, ale možno sa blíži. Všetko nám viac naznačí januárová Australian Open. Ak by sa znova zopakovala terajšia situácia, bolo by to jasnejšie. Na druhej strane Federer má 33, Nadal je viac rozpadnutý ako zdravý, Murray sa trápi sám so sebou a mal by pár kíl schudnúť a Djokovič zas nie je tak neporaziteľný ako pred dvoma rokmi.

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár