Papierové predpoklady: Journeyman

16.09.2014 / Mišo Hudák
Úsmev Chrisa Prongera poznáte. Fotku jeho brata Seana, autora knihy o ktorej sú dnešné Papierové predpoklady, agentúry v archíve nedržia. (photo: SITA/AP Photo/Kathy Willens)

Úsmev Chrisa Prongera poznáte. Fotku jeho brata Seana, autora knihy o ktorej sú dnešné Papierové predpoklady, agentúry v archíve nedržia. / (photo: SITA/AP Photo/Kathy Willens)

Pronger. Výrazný, nekompromisný obranca a mlaší brata Seana, autora knihy Journeyman - The many triumphs (and even more defeats) of a guy who's seen just about everything in the game of hockey. Chris po uzavretí kariéry napíše knihu plnú lesku, víťazstiev a úspechov, tak podobnú iným biografiám veľkých hráčov a tak nesmierne odlišnú od príbehu svojho brata.

Journeyman - The many triumphs

Ak vás unavujú rovnaké knižky o pohároch, medailách, prvých triedach v lietadlách a hoteloch a enormných štatistikách, ponorte sa do bažiny priemerných hráčov, ktorí sa pohybujú medzi NHL a nižšími súťažami, najlepšími hráčmi hokeja na planéte a drevorubačmi posilnenými alkoholom, profesionálnym štandardom a amatérskou bázou.

Sean Pronger za 11 sezón hral v 16 tímoch v piatich ligách, len v ročníku 1998/99 hral za Houston Aeros, Pittsburgh Penguins, New York Rangers a Los Angeles Kings. Sloveso hral je možno prisilné, starší Pronger bol väčšinu svojej kariéry v kluboch NHL healthy scratch, prvý alebo druhý náhradník na tribúne, ktorý trénoval s tímom, ale odohral minimum zápasov a ak bol aj raz za čas na súpiske, tak bol vyťažený v dvoch troch striedaniach, ak vôbec. Journeymani si cenia aj jedno striedanie, zarátava sa im totiž ako odohraný zápas a konkrétne súčty zápasov majú blahodarný vplyv na budúcu penziu od NHLPA.

Sean bol draftovaný Vancouverom Canucks v roku 1991 z 51.miesta. V univerzitnej lige strávil štyri dobré sezóny a nič nenasvedčovalo kolotočovej kariére. Jeho pôsobenie v profesionálnom športe však bolo lemované dvoma veľkými výlukami v NHL a tu sa nachádza odvrátená strana hviezdnych hráčov, ktorí bojujú o miliónové zmluvy.

Počas výluk sa množstvo hráčov NHL kvôli udržianiu sa v obehu alebo forme presunie do nižších súťaží. Vďaka nádherným príjmom z veľkej ligy nepotrebujú dostávať výplaty, možno len zaplatiť poistenie proti zraneniu. Svojou prítomnosťou však vytláčajú iných hráčov o ďalšiu úroveň smerom dole. Na konci tejto pyramídovej hry je niekoľko stoviek hráčov, ktorí by za normálnych okolností dostávali 500 dolárov týždenne za hranie hokeja, v čase výluky si však musia nájsť zamestnanie mimo športu a len máloktorý z nich sa vráti naspäť. Toto štrajkujúce hviezdy spomínajú vo svojich obhajobách len veľmi zriedkavo.

Kniha je pochopiteľne písaná zo severoamerickej perspektívy, kde systém záložných, farmárskych a univerztiných tímov v národných, regionálnych, oblastných a juniorských ligách má jasnú a pevnú štruktúru a hierarchiu, ale ponúka mnoho analógií s hokejom v Európe.

Sean Pronger je výnimočným journeymanom kvôli svojmu nadhľadu a humoru. Realisticky reflektuje zrážku svojich predstáv a snov s každodennou robotu. Veľmi skoro začína pendlovať medzi NHL a rovnocennými AHL a vtedajšou IHL, na čas sa prepadne do ECHL, z ktorej pochádzajú najbizarnejšie príhody. NHL štandard zabezpečuje charterové lety, prémiové hotely a najlepšie jedlo, samozrejme healthy scratch neobeduje priamo s hviezdami, vezme si vychladené kuracie zvyšky a roztopenú zmrzlinu. Aj tak je to sen oproti dlhým presunom v autobusoch, spaniu v moteloch a all-you-can-menu zadarmo v miestnom fastfoode, ktorý takto sponzoruje tím. AHL vytvorila unikátny hrací plán založený na návštevnosti zápasov, ktorý cez týždeň ponúka minimálny počet stretnutí a v piatok a sobotu večer a v nedeľu na obed drvivú väčšinu rozpisu. Častokrát to znamená odohrať 3 zápasy v priebehu 40 hodín a ak hráte u súperov, tak aj 16 až 20 hodín strávených v autobuse.

Keďže Pronger nie je slávna veľká hviezda, nemusí používať diplomatický jazyk. Všeobecný odpor k Európanom je otrepaným klišé ktorejkoľvek beletrie severoamerického hráča, ale detailne popísané peripetie a rozbroje s lenivým bratom Sergeja Fjodorova, mizerná príprava pred zápasmi, v ktorých za z healthy scratch naraz stane center druhého útoku, alebo kultúrny šok pri poslednej profesionálnej sezóne v Nemecku, sú neoceniteľnými poznatkami priameho účastníka veľkého športu, ktorý má vďaka svojej špecifickej pozícii dostatok času na pozorovanie najdrobnejších detailov. Samozrejme iba v prípade, ak si ich nenechá vymazať počas zápasov v miestnej pivnej lige.

Journeyman - The many triumphs (and even more defeats) of a guy who's seen just about everything in the game of hockey (Sean Pronger a Dan Murphy, 2012, vydavateľstvo Penguin Canada Books Inc.)

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár