(E)mentálna prítomnosť Martina Kližana

16.04.2013 / Martin Petro
Martin Kližan, jeden z najlepších tenistov sveta. (photo: SITA/Ľudovít Vaniher)

Martin Kližan, jeden z najlepších tenistov sveta. / (photo: SITA/Ľudovít Vaniher)

Slovenskí tenisti tento týždeň naháňali úspechy v meste, ktoré preslávil Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanová svojou kultovou lovestory na pozadí neľútostného vojnového konfliktu. Inými slovami, hral sa turnaj v Casablance. Kto oscarový film z roku 1942 ešte nevidel, hop šup do videopožičovne po VHSku (pozrieť a vrátiť na čas).

Je tu apríl, čiže približne stred zimy. Ak si chcú v tejto dobe tenisti zahrať na čerstvom vzduchu, musia to skúsiť v destináciach, medzi ktoré patrí napríklad Maroko. V uliciach tam akurát veselo kvitnú karafiáty a na kurtoch ruže úspešným tenistom z turnajového kolotoča. Hrá sa tam jedna celá jarná šnúra antukových turnajov nižšej kategórie a jeden turnaj ATP 250. Ten sa hral práve minulý týždeň, volal sa Grand Prix HASSAN II. Celý ho zo svojho vrecka zatiahol marocký kráľ, ktorý sa (čuduj sa svete) nevolá Hassan, ale Muhammad.

Filip Polášek, kráľ štvorhry.

Náš domáci tenis dodal do ohňa tri želiezka. Najlepší súčasný slovenský deblista Filip Polášek nastúpil v prvom nasadenom páre turnaja, po boku Rakušáka Juliana Knowleho. Čoskoro 39-ročný ostrieľaný matador síce zvykne v každom zápase nasúkať svojich obligátnych 15 dvojchýb, ale kompenzuje to tým, že hrá v páre práve s Filipom. To sa potvrdilo aj tento týždeň, keď hneď v prvom kole čelili výrazným outsiderom a trom mečbalom v rade za stavu 6-7 5-6 a 0-40. Zápas nakoniec epicky otočili vo svoj prospech. Dramatický scenár sa im zapáčil, podarilo sa im otočiť aj ďalšie dva. Na ceste do finále odstránili aj čisto slovenskú dvojicu Kližan/Zelenay.

Vo finále ich čakal nemecký pár s naturalizovaným Nemcom Dustinom Brownom. Pôvodom Jamajčan nosí dredy až po zadok a údajne jazdí po turnajoch vo svojom karavane, v ktorom si občas pofajčí, veď viete čo. Viackrát si došiel zahrať aj na otvorené majstrovstvá Slovenska, na turnaj Ritro Slovak Open do Bratislavy a karavan parkoval pred Polusom. Finále bolo pre Poláška jednohubka, so starým pánom Knowlem ho vyhrali úplne suverénne a Filip sa vďaka tomuto turnajovému vavrínu stal nesmrteľný. V útrobách NTC bude mať dokonca samostatný plagát.

Cesta hore singlovým rebríčkom začala pred rokom, v Maroku

V dvojhre vody mútil najlepší slovenský singlista Martin Kližan. Martin má túto malebnú krajinu rád. Minulý rok, keď o ňom ešte tenisová smotánka nič netušila a ani pes práve neštekal, práve v Maroku vyhral dva challengrové turnaje po sebe. Ovládol Rabat aj Marakéš, čím vlastne odštartoval svoju krasojazdu do top 100, následne do top 50 a následne do top 30. Na krajinu pašovaných dokladov má teda iba tie najkrajšie spomienky, ktoré si chcel túto jarozimu pripomenúť a prišiel si sem znovu zahrať. Tento raz na sever Afriky necestoval ako „nigdo“, ale už ako „voľado“.

Treba jedným dychom dodať, že odkedy je „voľado“, má menší problém potvrdzovať, že je „voľado“ aj na kurtoch. Minulú jeseň vyhral premiérový ATP titul v Petrohrade, čo bol prvý slovenský úspech po dlhých ôsmich rokoch, keď sme sa naposledy radovali s Dominikom. Od toho momentu odohral Martin 16 zaujímavých zápasov, z ktorých vyhral štyri, slovom 4. Túto sezónu je stále v červených číslach.

V rebríčku ale zatiaľ prakticky vôbec neklesá. Malý zázrak spôsobuje najmä princíp, ktorým sa počítajú do rankingu body. Ťažisko je postavené obhajobe toho, čo si o tomto čase dokázal minulý rok. Ak si vyhral Wimbledon v roku 2012, mal by si ho vyhrať aj tento rok, inak pudeš dole chlapče. Ak chceš niečo navyše, musíš uhrať to niečo navyše v čase, keď nič neobhajuješ.

Kedže Martin bol v tomto čase (keď sa mu teraz chudákovi nedarí) minulý rok ešte “nigdo”, nič neobhajuje a nemôže klesať. Prichádza iba o možnosť posunúť sa o niečo vyššie a nahrať niečo do zásoby pred tým , ako príde časť sezóny, v ktorej toho bude obhajovať dosť. Ak si udrží súčasnú formu, zrejme pôjde rankingom dole.

Tento rok mu vyšiel jeden pekný turnaj v Rotterdame, uhral štvrťfinále. Mal nakročené jednou nohou do semi, vyhral prvý set. Aj v druhom vyhrával, no výborne rozbehnutý zápas napokon stratil a v závere v kŕčoch skrečoval. Stratiť takmer vyhratý zápas je taký jeho malý copywrite, ale o tom až zachvíľu. Späť k myšlienke. Vďaka holandskému turnaju sa posunul opäť o niečo vyššie, medzi tridsať najlepších tenistov planéty Zemeguľa.

Nič na tom nezmenil ani fakt, že okrem toho za celý rok 2013 vyhral už len jediný zápas. Dva dni po tom, čo skončil Daviscupový súboj našich na Ukrajine, na ktorý Martin necestoval pre zranenie ruky. Asi prvú rýdzo slovenskú mediálnu vojnu vyvolanú na Twittri si ešte pamätáte. Opäť späť k myšlienke. Zo svojho nového top rankingu ťažil jeden príjemný benefit. Na turnajoch Masters 1000 bol nasadený priamo do 2.kola, čo znamená, že akoby automaticky prvý zápas vyhral (získa zaňho body a zarobil prize money).

V USA sa v marci hrali hneď takéto pekne dotované turnaje dva po sebe. Keď Martin sadal do lietadla, vedel, že nech sa deje čo sa deje, bude o cca 20 tisíc koláčov bohatší, aj keby tam za tri týždne neuhral ani fiftín. Nejaký fiftín uhral, ale viac nezarobil. Dvakrát prehral v druhom kole s hráčmi, ktorí neboli lepší než on, no zároveň s hráčmi, ktorí boli s losom turnaja nadmieru spokojní. Užil si pláže Kalifornie, následne pláže na Miami a vrátil sa domov potrénovať.

Casablanca sa mu napokon celkom vydarila. On je vo svojej dreni antukár, takže povrch hral v jeho prospech. Opäť nemusel hrať prvé kolo, číže to mal do prípadného finále o jeden míľový krok bližšie. Vyhral prvé dva zápasy a vyhral ich drtivo. Produkoval skutočne pestrú a agresívnu hru, pozeralo sa dobre. Aj neznalec by sa isto zabával.

O finále hral s Kevinom Andersonom, dvojmetrový a trochu ušatý tenista z JAR nie je lepší hráč. Má akurát lepší servis, ale ten na antuke nie je taký účinný. Martin aj v tomto zápase dominoval. Prvú hodinu. Vyhral prvý set, v druhom vyhrával, no výborne rozbehnutý zápas napokon stratil. Po nevyužitých šanciach sa jeho tenis úplne rozglejil a na zostávajúce gemy nastúpil ako bez výpletu. Story of his life.

(E)mentálna prítomnosť Martina Kližana

Kližan je hráč s dobrým pohybom, má skvelý agresívny liftovaný forehand podobný Nadalovi, tvrdý backhand podobný Djokovičovi, účinný ľavácky rotovaný servis podobný všetkým ľavákom s účinným rotovaným servisom. Je mladý, ambiciózny a stále perspektívny. No jeho mentálna prítomnosť v zápasoch je skôr ementálna. Nemá plán B. Hrá bum-bum tenis za každého stavu, jeho presnosť je priveľmi závislá od jeho nálady. Ak ho niečo rozhodí, neprehodí sieť alebo netrafí kurt, ani keby to hral z empajru.

Vo finále by naňho čakal hrateľný súper, proti ktorému by bol možno aj favorit. Mal na dosah ďalší významný medzník svojej kariéry, no bohužiaľ. Napriek tomu uhral slušný výsledok a posunul sa o ďalšie štyri miesta. Je opäť v top 30, na 28. pozícií, čiže podľa rebríčka ATP existuje len 27 lepších tenistov na svete. Pred ďalšími podujatiami série Masters 1000, ktoré sa budú hrať na antuke v Monte Carle, Madride a Ríme je to dobre načasovaný postup rebríčkom a šanca si opäť niečo zarobiť. 

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár