VSŽ vs Lokomotíva Bučina Zvolen 3:1

04.10.2014 / Mišo Hudák
Výraz Petra Bartoša nie je nepodobný výrazu hokejových fanúšikov v Košiciach. (photo: SITA/Jozef Jarošík)

Výraz Petra Bartoša nie je nepodobný výrazu hokejových fanúšikov v Košiciach. / (photo: SITA/Jozef Jarošík)

Šláger, zápas kola, oceliari, bojovníci za oslobodenie Pustého hradu, West Extraliga, hokejová republika. Najvyššia hokejová súťaž v tejto krajine je plná banálnych klišé a eufemizov, ktoré sa vyhýbajú realistickému pomenovaniu situácie. V súčasnej ekonomickej situácii športových klubov, keď množstvo hráčov má neformálny amatérsky štatút, by Vežet Košice mali prísť na ľad, pozdraviť sa a rozdať šesť až osem gólov zápas za zápasom.

Osirelá striedačka

Najmä včerajšiemu Zvolenu, ktorý docestoval s troma útokmi. Pri striedaní hráčov počas prerušenia hry, keď sa jedna päťka blížila k striedačke a druhá z nej už korčuľovala na vhadzovanie, vyzerala zvolenská lavica osirelá ako pri polnočnom zápase miestnej dobrovoľníckej ligy. Napriek tomu Vežet rozhodli zápas až desať minút pred koncom. Zápas nemal šancu, ani záujem zaujať diváka hokejom. Obdivuhodná bola súhra zvolenských matuzalemov Podkonického a Brabenca, ktorí budú najlepšej súťaži dominovať pravdepodobne aj v čase, keď súčet ich veku bude trojciferné číslo.

Pred ôsmymi rokmi, v závere základnej časti, Steel Aréna po prvý raz privítala hokejový zápas. Súperom bol, rovnako ako v piatok, Zvolen. Za viac ako osem rokov štadión zažil veľmi veľa finálových zápasov, prípravu národnej reprezentácie, majstrovstvá sveta a množstvo ďalších športových aj kultúrnych podujatí, ktoré nesúviseli s ľadovým hokejom. Po takmer dekáde sa vyčerpala zvedavosť divákov, ktorí si prvé sezóny prichádzali obzerať modernú halu.

Odbočka k železiarom do Česka

Pred týždňom som videl zápas Třinec vs Mladá Boleslav v čerstvej novej hale Werk. Třinec je oceliarenskym mestom podobne ako Košice, veľkosťou sa blíži Zvolenu, významom v hierarchii českých miest na česko-poľsko-slovenskej pohraničnej perfiérii zrkadlia Čadcu na druhej strane lesa. Klub z maličkého mesta sa roky dobre drží v českej extralige a v premiérovej sezóne ligy majstrov vedú svoju skupinu E. Třinec je jasným argumentom, že extraligový hokej v susednej Žiline je nezmysel. Množstvo slovenských a poľských návštevníkov zvedavých na domácich Ocelářov aj napriek teplej slnečnej nedeli a začiatku zápasu o 15:00 je toho dôkazom.

Mladá Boleslav bola v tom zápase málo nebezpečným družstvom, jej hráči kazili čo sa dalo, vrátane presilovky o dvoch hráčov. Domáce legendy Irgl, Klesla a Adamský hrali naplno celý zápas, neklesali na úroveň slabého protivníka. V polovici zápasu, za stavu 4:0, ľudia spievali "Dejte jim bůra" a hokej bol krásnou exhibíciou.

Werk aréna je príjemným triezvym štadiónom s jedným okruhom a kapacitou 5200 divákov. V Českej republike je pravdepodobne hrozba svetového terorizmu nižšia ako na Slovensku, kontroly pri vstupe nie sú ponižujúce a vziať si občerstvenie na svoje miesto nie je protiústavný zločin. Akurát posadnutosť odnímaním plastových vrchnákov personálom zo všetkých fliaš je otravná, ale to platí pre väčšinu miest a nielen športové podujatia. Najdrahšie vstupné na tribúnu nad stredom ihriska 150 českých korún zodpovedá približne 5.50 €. Sedadlá sú dostatočne široké a pohodlné, rovnako tak ulička, do ktorej kladiete nohy. Hokej, ktorý sa vám odohráva pred očami má vysoké technické, strategické aj dynamické parametre.

Je po dekáde slávy

Domáci štadión Vežet už dávno nemá priemernú návštevnosť cez šesť tisíc divákov. Drahé vstupné sa síce nezdražuje, ale ani neklesá. Pohodlie na úzkych sedadlách naruší ktorýkoľvek fanúšik silnejšej postavy, pretože si automaticky vezme časť susedovho priestoru. Ktorákoľvek osoba nad 180 centimetrov musí neprirodzene krčiť kolená, aby neublížila inej ktorejkoľvek osobe sediac v nižšom rade.

Po takmer dekáde slávy a pozvoľného úpadku by si návštevníci Steel arény zaslúžili viac pohodlia a súčasných detailov. Nepatrné zníženie počtu sedadiel a ich rozšírenie pre lepšie pohodlie by určite zmenšilo kapacitu štadióna možno na úroveň 7500 divákov, ale zároveň by humanizovalo stiesnené priestory arény. Súčasné návštevy opticky nechávajú tribúny z dvoch tretín prázdne, pri veľkorysejšom usporiadaní by bol štadión z polovice plný.  Presťahovanie dojemne smutného fanklubu do hornej časti rohového sektoru B12, vytvorenie detskej zóny, zmena nalievárne reštaurácie, ktorá oddeľuje ľad Steel arény od ľadu tréningovej haly na priestory pre príjemnejšie trávenie času sú len ďalšími drobnými návrhmi ako prežiť zápasy najvyššej súťaže. V pohodlnom prostredí je aj zlý hokej lepší.

So začiatkom novej sezóny budeme nazývať družstvá najvyššej národnej hokejovej súťaže menami z čias ich najväčšej slávy. Tu je ich abecedný prehľad:

20

Dukla Trenčín

Chirana Piešťany

Iskra Smrečina Banská Bystrica

Lokomotíva Bučina Zvolen

Martimex Martin

Plastika Nitra

Poprad-Tatry

Slovena Žilina

VSŽ Košice

ZVL Skalica

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár