Pondelkové tréneroviny - Franto, pojď domú

06.10.2014 / Richard Hanzlik
Futbalový osud zaveje trénera Straku zas o dom ďalej. (photo: SITA/Ján Slovák )

Futbalový osud zaveje trénera Straku zas o dom ďalej. / (photo: SITA/Ján Slovák )

Neexistuje asi ľahšia vec, ako byť futbalovým trénerom v pondelok. "Po zápase si pozrieme video a rozanalyzujeme si, kde sa stali chyby a prečo sme prehrali", odznieva na tlačových konferenciách z úst koučov. Niečo podobné bude aj obsahom tejto rubriky. Pozrieme sa na príbeh uplynulého kola, určíme TOP & FLOP a tiež trénera kola. Ak sa vám to nebude páčiť alebo budete mať lepší subjektívny názor, diskusia ho znesie.

Story kola

Ešte to nie je oficiálne, ale keď už aj sponzorský denník píše o Tittelovi ako o nástupcovi Frantu Straku, bol by v tom kmotrík, aby sa mýlili. V predchádzajúcich Trénerovinách som túto možnosť avizoval a keďže Slovan nesklamal ani proti Trenčínu, Frantove dni na Pasienkoch sú u konce. Ešte stihne jedny trhy, a potom Češi peši do Prahy. A pritom úvod sezóny bol ako z veľkej knihy, ktorá však teraz pripomína Kamasutru. Belasí valcovali v lige ako ten najlepší ligový trávnikár pred jarnou časťou ligy a dotiahli to aj do skupiny EL. A tam to všetko skončilo. Hráči ako keby prestali vedieť hrať futbal, strieľať góly, nákupy mužstvu nepomohli a Straka s tým nedokázal urobiť nič. A zlaté pravidlo nášho futbalu hovorí, že ak sa nedarí mužstvu, odísť musí tréner. Lebo to je jednoduchšie, ako vymeniť polovicu preplateného a lenivého kádra. Straka by bol pri mužstve dobrý ako asistent trénera, pretože jeho motivačné schopnosti sú na úrovni Chrisa Powella, ale ako hlavný kouč nedokázal mužstvu vštepiť štýl hry, stále tam bolo len srdíčko. U kardiológa fajn vec, vo futbale treba viac. A preto federálne derby, na ktoré sa tešil ako malý Fritz po góloch Bayernu, môže už iba komentovať v TV štúdiu a na jeho teplú lavičku si sadne ďalší tréner bez licencie, zato s politickou kvalifikáciou - Dušan Tittel. A Slovan sa zázračne rozbehne, hráči si spomenú na svoje výkony a všetko pôjde ďalej. Kde som toto už videl?

Senica - Banská Bystrica 3:2, 1385 divákov

V Senici sa bolo na čo pozerať a domáci zaznamenali siedmy zápas bez prehry v rade. Hostia však prišli nabudení ako Monika Beňová na sociálnych sieťach a do vedenia išli ako prví. To v domácom mančafte prebudilo skrytú túžbu po výhre a zakrátko sa začínalo odznova. Druhý polčas bol svedkom najlepšieho domáceho výkonu Senice. Do vedenia ju dostal ako inak Piroška a tri body potvrdil ako inak part II., najlepší strelec domácich, Kalabiška. Bystrica padla na posledné miesto, Senica neprehrala už sedem zápasov. Naposledy ju porazil v auguste Slovan. Ale nie tento, taký iný.

Košice - Žilina 1:1, 2254 divákov

Aj druhý zápas programu tohto kola bol na naše pomery kvalitný. To asi naschvál takto hráči zamakali pred repre pauzou, aby sme na ligu nezabudli. Favorit to v Čermeli nemal ľahké, pretože obe mužstvá ťahali 6-zápasovú sériu bez prehry a Košice sa už prebudili z letného spánku. A boli to domáci, kto začal zápas aktívnejšie a v prvom polčase mali jasne navrch. Lenže bez korenia futbalu, taká diéta bez chuti. Druhý polčas sa úlohy vymenili a diktovať začala Žilina. Lenže život má čudný zmysel pre humor. Stačí sa pozrieť do parlamentu a na titulky bulváru. Košice udreli z brejku v čase, kedy sa o gól snažila Žilina, a potom dlho dlho odolávali útokom súpera. Až ten v 88. minúte bol doslova neodolateľný a William willovnal na konečných 1:1. Deľba bodov bola zaslúžená, aj keď najmä domáci si môžu myslieť, že dva body cez víkend stratili. Čo v jednom zápase stratíš, na staré kolená akoby si našiel. Alebo na konci sezóny pekne oľutoval. Ale ako sa hovorí: It is one!

Ružomberok - Zlaté Moravce 3:0, 1312 divákov

Dve partičky horšej kvality, ale aj z tých horších musí byť vždy niekto najhorší. A na prekvapenie to boli dosť jednoznačne hostia. Teda v druhom polčase vyzerali akoby silou-mocou chceli darovať body domácim. Konečne sa tak aj Ružomberok potešil a prepustil posledné miesto v tabuľke. Moravce sa už asi videli v repre zápasoch, ktorých sa pri televíznych prijímačoch zúčastní celý káder. Čo hráč, to fanúšik nejakej reprezentácie. Ružomberok sa nateraz vyhol pokutám, bude na kávičku. Alebo žinčicu.

Spartak - Dunajská Streda 3:1, 2469 divákov

Ďalší kvalitný zápas kola, tentokrát aj vďaka fanúšikom oboch táborov. Spartak výhru potreboval, ale Dunajská má svoju silu, o čom by vedel čo-to povedať aj Slovan alebo Trenčín. Dvoma gólmi ju v sobotu zaskočil sviatočný strelec Vyskočil a po chybe Straku víťazstvo potvrdil Jendrišek. Ak by ste stavili pred zápasom euro na to, že títo dvaja skórujú, večerali by ste v Pezinku. Návrat Saba do zostavy Spartaka začína prinášať ovocie v podobe potrebných bodov. A k tomu aj reprezentačnú pozvánku. Dunajská kontinuálne pokračuje vo svojej agresívnej hre, opäť si to odskákal Kuzma.

Myjava - Podbrezová 1:0, 1580 divákov

Podbrezová by mohla byť nová Myjava. Sympatický nováčik zo zapadákova si za svoje doterajšie výkony zaslúži pochvalu a okupuje štvrté miesto tabuľky. Na posledné má však náskok len 6 bodov, to aby som krotil nadšenie. Myjava súpera zaskočila gólom už v druhej minúte a pokračovala v nápore. Šancí mala viac ako SDKU, ale tie premeniť nedokázala, a tak v druhom polčase prebrali iniciatívu hostia. Tí boli herne kvalitnejší, ale ich útoky sa rozbíjali pred pokutovým územím súpera a žiadnu tutovku si nevytvorili. No tutovky, no body dik more.

Trenčín - Slovan 4:0, 4300 divákov

Druhýkrát v krátkej dobe sa títo dvaja stretli a Slovanu by verila asi iba Silvia Šuvadová. Trenčín mal zase veľkú šancu uštedriť majstrovi KO. Čakala sa výhra, ale výsledok 4:0 je masaker. Taká potupa, ako keď sa ohne nový ajfon, alebo keď to preženiete s burčiakom a domov to je viac ako ďaleko. Horšie to so Slovanom byť už nemôže a okrem trénera by sa mali rozlúčiť aj s inými kašparkami. Trenčín ukázal výkon hodný majstra a pri troche šťastia mohlo byť skóre vyššie. Vďaka zaváhaniu Žiliny si dokonca poistil svoje vedenie v lige. Futbal majú v Trenčíne super, škoda že miestni poslanci pozerajú iným smerom. Nový štadión by si mesto zaslúžilo.