Chelsea si ide svoje

07.10.2014 / Andrej Fuksa
Diego Costa a The Blues nemilosrdne valcujú. (photo: SITA/AP Photo/Alastair Grant)

Diego Costa a The Blues nemilosrdne valcujú. / (photo: SITA/AP Photo/Alastair Grant)

Pred začiatkom novej sezóny sa londýnski fanúšikovia hrdo prsili, že José Mourinho má pripravenú najlepšiu Chelsea za posledné roky. Po piatich sezónach suchôt, kedy na ostrovoch nedokázali Modrí získať ani jednu trofej a v lige sledovali červené, či bledomodré oslavy titulu len obývačky, majú konečne dôvod na pozitívne prognózy. V úvodných siedmych dueloch Chelsea neprehrala ani raz a vedie tabuľku s náskokom piatich bodov. Zdá sa teda, že Mourinho opäť potvrdzuje svoje trénerské skills.

V lete sme písali o omyloch a triumfoch Londýnčanov a to sme ešte netušili, že týmto článkom vyveštíme dva nové prípady do pozitívnejšej časti textu. Na oboch hráčov sa spočiatku pozeralo pesimisticky. Predsa len, na jednej strane futbalista, čo sa naučil hrať futbal medzi rozpadnutými domami s ktovie akou loptou a ktorý je možno aj starší ako má napísané v pase a vlastní ho navyše vystrnadili z nároďáku. Na druhej Gunner telom aj dušou (teda aspoň donedávna) a prišiel do svojho vlastného, a vlastní ho neprijali. #barca

Ad 1: Costa

Prvé zápasy však ukázali, ako si Mourinho dokáže vyberať hráčov. Skúsenosti idú s vekom, ale kúpiť hráča, ktorý mal jednu výraznú sezónu pýta veľkú guráž. Costa sa však odvďačuje vo veľkom štýle. Chelsea po Drogbovi konečne našla útočníka, ktorý je schopný dávať veľa gólov. Na útočníka celkom pochopiteľná požiadavka, ale po skúsenosti s Torresom v Chelsea strieľajú konfety.

Costa však pôsobí chladnokrvným dojmom, z lesku z Atletica nestratil nič a plne pokračuje v ťažení z toho, že je stredobodom pozornosti. Niektorí hráči sú vyslovení lídri, ktorí ťahajú tím a ťarcha zodpovednosti je na nich. Costovi ale vyhovovalo, že pri sebe nemal Falcaa, či Forlana a toto si preniesol aj do modrého dresu. Iné úlohy majú Hazard, Oscar, či Schürrle, od nich sa nečaká, že dajú v siedmich zápasoch deväť gólov. Pri Torresovi to od nich požadované byť muselo, pretože El Ninho si na ihrisku ledva vedel zaviazať šnúrku. Costu teda zdobí efektivita, to, čo sa od moderného útočníka vyžaduje. Pri rovnakom počte striel dal o štyri góly viac ako sám Zlatan. A to je už iný kaliber.

Ad 2: Fabregas

„Keď raz prestúpim do Chelsea, pokojne ma zabite,“ povedal Cecs Fabregas ešte v drese Kanonierov. Dnes by som túto vetu doplnil; a potom si navrhnite náhrobný kameň, lebo vás zlynčuje celý južný Londýn. The Blues momentálne ťaží práve z práce Fabregasa. Darmo by si Costa mohol obúvať strelecké kopačky, keby hra Chelsea stagnovala a nemal by ju kto tvoriť. Po Lampardovi ostalo to miesto neobsadené, takže štafetu srdiečka tímu mal prevziať Cesc.

Fabregas sa vrátil na post stredného záložníka a hrá niečo podobné ako v Arsenale, trošku viac zozadu, ale určite nie útočníka. Veď v Barcelone sa trápil ako ťava v dažďovom pralese. Pri Xavim a Iniestovi nepôsobil ako doberman, ale ako yorkshirský teriér. Tu je to ale iné.

Rozdáva prihrávky, rozohráva priame kopy, skrátka vytvára tvár tímu. Pri Mourinhovom poňatí hry sa pýta mať na poste stredných záložníkov jednu vežu (Matič) a jedného kreatívneho hráča, ktorý vie v rýchlosti rozohrať a dobre organizovať obrannú aj útočnú hru. Na samotné brejky, či využívanie krídelných priestorov a distribuovanie dlhých lôpt je tam Hazard a spol. A mimochodom, na konte má sedem asistencií, o dve viac ako Di Maria, Mata a Herrera a rovnako ako Milner, Silva, Nasri a Navas.

Iný tím by ani viesť nemohol

Pri pohľade na zvyšné kluby anglickej Premier League a „srákoriny“, ktoré riešia, nie je dominancia Chelsea až taká prekvapujúca. Veď napríklad Arsenal má len dvoch stredných obrancov, Liverpool spracúva dáta z prestupových rošád a snaží sa prispôsobiť SuperMáriovi, Southampton div že nerozpredal aj trénerove spodky a napriek tomu nikto nerozumie, že sú tretí. K Citizens ani neviem čo mám napísať, prídu mi takí...bezduchí, ale toto je ten kandidát na zosadenie Blue. Tottanham detto, bezduchosť dvakrát podčiarknutá. Everton má smolu a United? Van Gaal „scháloval“ pomaly všetkých dobrých útočníkov sveta a podobne ako u Liverpoolu ešte chvíľu potrvá, kým si všetci na seba zvyknú. Inak sú štvrtí, kto by to bol povedal. Zato Chelsea, tá si ide svoje.

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár