Zázrak v Žiline: kto má najviac hviezdičiek?

10.10.2014 / Andrej Fuksa a Denis Bohumil Schvarcz
Krásavci v mužnom súboji. (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek))

Krásavci v mužnom súboji. / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek))

„Veríte na zázraky?“ kričal do mikrofónu Marcel a s ním aj celé Slovensko. Žilinu sme odkliali aj v kvalifikácií a tá séria zlých výsledkov skoro aj stála za to. Skoro. Dnes je všetko zabudnuté, môžme sa právom všetci chváliť, že sme tí, ktorí zdolali Španielov. Dokonca nie náhodou, ani pomocou rozhodcu, ale vďaka profesionálnym výkonom našich reprezentantov. Mnohí zahrali v priliehavom drese so štátnym znakom životný zápas a ukázali, že Slovensko ten futbal hrať vie. Preto pri hviezdičkovaní včera fenomenálnej Kozákovej družiny budeme veľmi zhovievaví. Veď prečo nie.

Matúš Kozáčik: 9,8

Ak hovoríme o hráčovi, ktorý zažil najlepšie momenty v najcennejšom drese, je to práve náš brankár. Pri výkone Casillasa sa mohlo zdať, že obaja sú naši, ale španielska legenda si sústavné nakladanie nezaslúži. Viac nech sa hovorí o výbornom výkone Kozáčika. Dovolím si tvrdiť, že chytil dva čisté góly (Costovu strelu po zemi a Fabregasovu do protipohybu) a zachránil jednu trmu-vrmu tesne pred prestávkou. Klišéovitý a nepopulárny gól do šatne sme vďaka jeho reflexom nedostali. Výborne vybiehal, pokutové územie mu patrilo aj za cenu rizika. Za gól nemohol, vinil by ho zaň iba poriadny Pako. Našli sme v ňom hrdinu kvalifikácie, oporu ako v Janovi M.? Našli a ani mu Hlavena nemusel rukavice bozkávať. Zatiaľ. 

Peter Pekarík: 8,8

Peter to mal ťažké, veď na ľavej strane lietal a tvoril Iniesta a toho neubráni ani vlastná manželka. Napriek tomu nepodal horší výkon ako proti Ukrajine, takže ľavé španielske krídlo nehýrilo centrami na Costu, aj keď po jednom padol gól. Španieli sa usilovali hrať stredom, alebo po opačnej strane, lajnu pokryl spoľahlivo. Pekarík navyše dobre podporoval útok, istil Maka a neskôr Ďuriša. (Konečne) v ňom vyrástol pravý obranca kvalít potrebných pre eurokvalifikáciu.

Martin Škrtel: 9,6

Ubrániť Duškyho Diega Costu môže len obranca, ktorý vyzerá strašidelnejšie ako on a to u Martina nie je problém. Niektoré zábery pri ich vzájomnom súboji by sa nestratili ani v magazíne Ako nezbaliť babu a patria do klenotnice športovej fotografie. Martin však už jednu babu doma má, takže mu bolo jedno, že sa tváril, ako by práve zjedol citrón. Podal skvelý výkon, Costa napriek urputnej snahe nedal gól a ešte ho aj poriadne znervózňoval. Nula celá štyri hviezdičky sme odčítali za gól, ktorý padol stredom obrany a niekoľko požiarikov, ktoré musel hasiť Kozáčik z predchádzajúceho odstavca. Mimochodom, el capitán ani raz nefauloval a to si Costa pýtal poriadne prevetrať holenné chrániče. 

Ján Ďurica: 9,1

Jano hrá buď mega dobre, alebo mega zle. Hádajte, ako hral včera? Vďaka nemu sme dali prvý gól. Jeho kamikadze vybehnutie á-la David Luiz som doteraz nepochopil na čo okrem faulu bolo dobré, ale asi som si odpovedal. Ďakujeme Busquestovi a aj Ďuricovej učiteľke dramatického krúžku na základke. V obrane bol o čosi vratkejší ako Škrteľ, keď väčšina šancí a striel išla cez jeho stranu stredu. Ale to by sme už chceli iný luxus aby naši stopéri eliminovali všetky strely súpera takej enormnej kvality. Rozohrával spoľahlivo, pri rohových kopoch nepanikáril, nedal vlastenec. Takto by Janko mal hrať stále, zhodneme sa.

Tomáš Hubočan: 8,1

Ak chceme byť aspoň raz v texte aspoň trošku kritický (teda dvakrát), musíme uznať, že Tomáš bol najslabším článkom obrany. Je to veľký srdciar a príkladný bojovník, ale kiks spraví na počkanie. Vraťo Greško v štúdiu mu už v tretej minúte určite venoval jeden úprimný facepalm, ale ešteže si chybu vyčerpal už na samom začiatku. Musíme však povedať, že mal šťastie, Silva a Juanfran zjavne nemali svoj deň, a vhodným rozostavením Slováci dokázali priestory prehusťovať. Spoločným úsilím s defenzívnym tripletom záložníkov to napokon celé ustrážil.

Viktor Pečovský: 8,9

Stále nerozumiem, prečo Pečovský hrá len tipérsku ligu. Včera opäť dokázal, ako vie bojovať a nezľakol sa ani Fabregasa, či Silvu. Doma sa hrá lepšie, ale aj napriek tomu, že na žilinskom štadióne strávi viac času ako vo svojej obývačke, to nemá na jeho výkony žiaden vplyv. Kosil jedného Španiela za druhým, kazil rozohrávku a to všetko čisto. Navyše sa predviedol aj takou bosnianskou strelou. Kde si bol tie roky, Viktor Čistič, keď na tvojom poste hral Balázs Borbély a Zdeno Štrba?

Norbert Gyombér: 8,7

Na smerovanie Norovej kariéry sme veľmi zvedaví. Javí sa totiž ako správny univerzál do zadných radov. Vie hrať stopéra (ako proti Ukrajine) aj štítového záložníka. Nechybuje, je spoľahlivý, na súpera typu Španielsko, kde kreativitu príliš netreba, je ideálny hráč. Aj keď ho na ihrisku príliš vidieť nebolo, je to oveľa lepšie, ako keby ho v opakovaných záberoch televízia ukazovala, ako nestíha za nejakým furióznym forvardom. 

Juraj Kucka: 8,8

Povedzme si úprimne. Jurova strela bola v podstate najmä prudká. Na takú komentátori používajú klišé „vyprášil brankárovi rukavice“. Gólovú z nej urobila drobná zmena smeru niekde medzi pokutovým bodom a hranicou malého vápna. Na bomby Roberta Carlosa nemala ani zďaleka, skôr bola inšpirovaná falšom Cristiana Ronalda. Casillasovi jeho brankársky mechanizmus, keď zaevidoval odchýlku z trajektórie projektilu a bol už váhou na zlej nohe, zahlásil fatal error. Povedané rapovou hantýrkou, si nevychytal. Gól je gól, navyše Kucka výborne spájal defenzívu s útočnými tykadlami. Trošku mrzí brejk, kedy zasebčil, inak by dostal ešte viac hviezdičiek. 

Róbert Mak: 8,5

Pri priebehu hry, keď sa mužstvo 70 minút bráni, je hodnotenie krídelníka mierne skreslené. Robo robil, čo mohol, s Hamšíkom si rozumel výborne, ofenzívu podporoval ako mu len sily a španielski obrancovia dovoľovali. Jeho pekný volej z úvodu pokojne mohol skončiť gólom, zakončoval z veľmi ťažkej pozície. Škoda len, že trafil do stredu brány a Casillas vystrúhal zákrok pre divákov. Naznačil ale, že nebudeme iba pobehovať medzi španielskymi občanmi s očami márne upretými na loptu medzi nimi titi-takajúcu. S čistým svedomím môže Mak pokojne hrať v základe, na rozdiel od našich arabských kamošov.

Vladimír Weiss: 7,9        

Aj by som ho napísal ako W€i$$a, ale ešte na čas nedozrel. Vlado zatiaľ v ďalekých krajoch stále nezabudol hrať útočný futbal. Behal, po obrátke už síce nevládal, ale krivé slovo za včerajší výkon povedať nemôžeme. Uvidíme, ako sa predvedie proti Bielorusku, tam už taktická vyspelosť nebude hrať takú veľkú úlohu.

Marek Hamšík: 9,8

Boli zápasy, kedy na Mareka hádzali vlastní fanúšikovia imaginárne paradajky, hot-dogy, či poháre od piva, ale tomu je dúfajme navždy koniec. V 27 rokoch, po siedmich sezónach v nároďáku a v Neapole, po funkčnom období piatich trénerov a dvoch prezidentov sa Hamšík stáva definitívne srdcom reprezentácie. Proti Španielom ukázal, ako vie dirigovať hru, ofenzívnu aj defenzívnu. Spôsobom, akým umne držal loptu a posúval ju dopredu najmä v druhom polčase ušetril veľa útokov smerom na Kozáčika. Cez neho išli všetky útočné akcie alebo len náznaky a aj keď bol hrotovým útočníkom, na absolutórium gól streliť nepotreboval a to sa často nevidí. Prihrávkou, z ktorej pramenil center na Maka a ktorou labužnícky vyzval k centru Ďuriša, zahrial túžby nejedného futbalového kožmekera. Marek, benissimo.

Michal Ďuriš: 8,5

Michal Ď. na ihrisko vybehol vo chvíľach, kedy Španieli spustili svoju najväčšiu tiki-taka lavínu (ak sa to dá tak vôbec nazvať). Od trénera dostal jasný signál, že nesmieme inkasovať, tak na stredovej čiare statočne napádal rozohrávky. Jeho gólový center ani nepotrebuje ďalšie superlatívy. Presne ho naložil na tomahawkovú hlavu malého Stocha. Ďuriš je nedocenený hráč, žolík, ktorý by mohol pripomenúť slávne Šestákove časy. 

Miroslav Stoch: 9,0

Miňovi nemôžem dať menej, ako deväť hviezd, veď jemu vďačím za to, že som strávil dopoludnie za klávesnicou. Je finálnym článkom nášho veľkého víťazstva, počas jeho pobytu na trávniku behal ako autíčko na diaľkové ovládanie. Game-winning gól síce nebol z kategórie úplne nechytateľných no Casillas sa pokúsil získať rolu v balete Luskáčik. Stoch nemohol zakončiť inak, nastavil hlavu a na tú štvrťsekundu dúfal, že lopta skončí v sieti. Na center si výborne spoza bučka nabehol a keďže okolo neho nikto červený, nemal problém zakončiť aj keď je vysoký ako Bilbo Hobit. #dikidelBosque #dvajaobrancovia

Ján Kozák: 10

Viac asi netreba dodať. Zápasovou taktikou si vyslúžil reštekp v kabíne, na tribúnach a obci s názvom Novinárska. Geniálne vyskladal biely autobus, ktorému bolo jasné, že musí vydržať zaparkovaný na vlastnom parkovisku celý zápas. Poučený zo zápasu s Bosnou striedal práve v tom správnom čase, poslal hore práve tých správnych hráčov, ktorí strhli na záver výhru na našu stranu. Je to mág. 

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár