Daňo ukazuje, že NHL mu vyhovuje

14.10.2014 / Štefan Cebro
Marko Daňo (vpravo) oslavuje prvý gól v NHL. (photo: SITA/AP Photo/Jay LaPrete)

Marko Daňo (vpravo) oslavuje prvý gól v NHL. / (photo: SITA/AP Photo/Jay LaPrete)

Bolo to rečí aký to je premárnený talent a namyslený mladík, ktorý zahodil svoju perspektívu. Marko Daňo však nič nepremárnil, skrátka jeho prechod do KHL bol priskorý a široké klziská mu až tak nesedeli. Napriek tomu mu dva roky v kontinentálnej lige pomohli k väčšiemu snu.

Mnoho fanúšikov na jeho výkony za Slovan Bratislava nadávalo. Príliš sa nechal vylučovať, nebol produktívny, hrával vo štvrtej lajne. Zabúdalo sa však na fakt, že Marko nemal ešte ani dvadsať a na rozdiel od Bližňáka či Olveckého nemusel mať na to, aby ukázal, že vie hrať vyššie, ako v lajne s najmenším priestorom.

Popracoval na korčuľovaní

Výčitka, ktorú mu zámorskí skauti zapisovali do reportov bolo slabšie korčuľovanie. Dalo sa s ňou súhlasiť, ale aj na tomto aspekte mladý Trenčan popracoval. Aj preto Columbus neváhal a draftoval ho v prvom kole. Síce to bola pre Blue Jackets vtedy až tretia voľba, ale prvé kolo je prvé kolo. Mnoho hráčov od legendárneho Demitru po napríklad Mareka Hrivíka by vedelo o tom rozprávať čo to znamená pre začiatok kariéry draft.

Stále len devätnásťročný Daňo sa nezľakol. Po sezóne v Slovane si čo najrýchlejšie vybavil prechod do farmárskej AHL. Jeho šesť bodov v desiatich zápasoch naznačilo vedeniu Columbusu, že prišiel oveľa lepšie pripravený hráč, ktorý by si zaslúžil šancu v NHL.

Cez leto sa viedli debaty, ako nakoniec syn známeho otca skončí a či nakukne do najlepšej ligy sveta aspoň na pár stretnutí. Marko však mal v hlave niečo iné. NHL chcel hrať hneď a čo najskôr. Predviedol výborný kemp, v ktorom nezaostával ani za takými ostrieľanými útočníkmi ako Scott Hartnell a Artom Anisimov.

Správnom čase na správnom mieste

Mladý Slovák sa nestratil, v prvom stretnutí v NHL to ešte nebolo úplne ono, ale v druhom naplno predviedol svoj talent, keď bol jedným z ťahúňov mladého tímu Columbusu, ktorý zlomil finalistov minulej sezóny z Rangers.

Prvý gól Daňa v NHL presne ukázal jeho najväčšiu prednosť, byť v správnom čase na správnom mieste. V zámorí ho síce využívajú viac na krídle, ale gól dával akokeby z pozície falošného centra po odraze puku medzi kruhy. Nezaváhal, skóroval a predtým ešte pridal asistenciu na gól Anisimova.

Je to stále len začiatok a všetko sa môže rýchlo zvrtnúť smerom dole, ale Daňo má výborne našliapnuté za svojim snom, ktorý popísal pred nedávnom na facebooku. Najväčšiu pochvalu si zaslúžil od trénera Blue Jackets Todda Richardsa, ktorý povedal po zápase s newyorským tímom, že spolu s mladými spoluhráčmi hral Marko skvele a že má jeho plnú podporu.

Nálada trénerov sa mení a možno sa náš útočník v prvej sezóne v NHL dlho neudrží, ale už teraz má skvelý základ a môže napodobniť Mariána Hossu s Mariánom Gáboríkom, ktorý si na prelome devätnásteho a dvadsiateho roka už získali v lige rešpekt a za sezónu prekonali tridsaťbodovú hranicu.

V oboch úvodných zápasoch Daňo ukázal, že v NHL môže čerpať zo svojich najväčších predností, ktorými je fyzická hra a výborný výber miesta a v ofenzíve.

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár