Klopanie na nebeskú bránu

14.10.2014 / Vlado Kurek
Adam Zreľák. (photo: SITA/Martin Havran)

Adam Zreľák. / (photo: SITA/Martin Havran)

Slovenský výber do 21 rokov nám už dlhšie robí radosť. V snáď najprísnejšej kvalifikácii vôbec, kde na záverečný turnaj postupuje iba sedem tímov z celej Európy sa podarilo výberu Ivana Galáda druhýkrát po sebe prežiť ťažkú skupinu a  postúpiť do playoff o finálovú účasť.

Ťažkí a ťažší

V októbri 2012 síce partia okolo kapitána Kissa v následnej baráži dvakrát prehrala s Holandskom, ale tohtoročný október ešte stále môže byť víťazný. Nová „dvadsaťjednotka“ ukončila kvalifikáciu senzačnou výhrou v Holandsku a vyhrala tak svoju skupinu. V playoff dostala ťažkého súpera, Talianov. Tí jednak skončili na poslednom šampionáte ako strieborní a pomerne nedávno v priateľskom zápase rozbili našich 1:4

Odvtedy sa však mnohé zmenilo. Okrem iného práve v tom zápase nastúpil prvýkrát Ružomberčan Adam Zreľák, ktorý v nasledujúcich trinástich zápasoch U21 strelil 9 gólov! Vrátane víťazného v Holandsku a vyrovnávajúceho v prvom zápase s Talianmi. Aktuálny Galádov výber však má viacero mien o ktoré sa môže oprieť. V prvom rade je to stredová dvojica Duda – Hrošovský, ktorá potvrdzuje svoje výborné výkony z poľskej a českej ligy aj v národnom drese. Spolu s nimi kapitán Lásik, obrancovia Pauschek a Niňaj a po posledných zápasoch sa nedá nespomenúť trnavský brankár Rusov.

Tak ako z predošlého výberu postupne začína profitovať aj seniorská repre (Mak, Kiss a Gyömbér) tak aj viacerí aktuálni Galádovci môžu byť prínosom pre áčko. Tento evolučný vývin však ešte chvíľu nie je hlavnou témou, pretože táto partia môže dokázať ešte čosi navyše.

Dôvody na optimizmus

Chalani, aj bez vykartovaného ťahúňa Dudu, uhrali v prvom zápase playoff doma 1:1, keď najmä po inkasovaní gólu dokázali naozaj zabrať a nielen vyrovnať, ale aj srdnato bojovať o víťazstvo. Remíza 1:1 doma nie je z hľadiska pohárovej matematiky práve ideálny výsledok, to je jasné. Skvelým Talianom stačí dnes v Reggio Emilia aj bezgólový výsledok na postup. Aj tak však máme niekoľko dôvodov na optimizmus. V prvom rade naši dokázali hrať s favoritom vyrovnanú hru a dokázali mu dať gól, čo sú dôležité informácie pre hráčske podvedomie a sebavedomie. Kto videl zápas, musel byť milo prekvapený aktivitou, pohybom a snahou hráčov presadiť sa jeden na jedného a ísť dopredu.

V druhom rade má toto mužstvo na opasku skalp z veľkého víťazstva vonku proti Holandsku. A v treťom, najdôležitejšom rade: všetky spomínané výsledky boli dosiahnuté po dobrej hre. Žiadne náhodné, so šťastím ukopané body.

Dnes o 16:00 sa začne boj, v ktorom bude súper veľkým favoritom, ale zároveň boj v ktorom máme svoje vlastné zbrane a dobrú šancu pobiť sa o úspech. Už teraz Galádovci klopú na nebeskú bránu finálového turnaja a ak by im to vyšlo, susedná Česká republika – dejisko finálového turnaja by sa dostala do cestovného kalendára mnohých slovenských fanúšikov.  Poďme na to!

Vlado Kurek

Vlado Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár