Papierové predpoklady: Orr: My Story

16.10.2014 / Mišo Hudák
Bobby Orr, legenda NHL. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press)

Bobby Orr, legenda NHL. / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press)

Ak Gordie Howe je Mr.Hockey a Wayne Gretzky je Great One, Bobby Orr by mal byť Clark Kent.

Howe aj Gretzky odskočili svojim súčasníkom na pokraj vtedajších možností ľadového hokeja. Orr však tento šport redefinoval ako nikto pred ním a zatiaľ ani nikto po ňom. Podobnosť s Clarkom Kentom je nápadná aj v čistej skautskej duši, riadiaca sa pravidlami férovej hry na ľade aj mimo neho, počas kariéry profesionálneho športovca aj dlho po jej skončení. Minimálne množstvo prekladov biografií zámorských hokejistov je bohatšie o ďalšiu knihu.

My story 

Orrov životopis nepreteká kontroverziami preto, lebo by nejaké musel skrývať. Zázračné dieťa už od útleho detstva dominovalo v kruhoch svojich rovesníkov a veľmi skoro si muselo zvykať na súboje s protivníkmi o tri, či štyri rokmi staršími. Orr čiastočne pripisuje tejto zázračnosti svoje časté zranenia kolien a veľmi skorý koniec aktívnej kariéry. Väčšinu dospievania musel čeliť protivníkom s parametrami mužov a jeho telo si pred dovŕšením tridsiatky vypýtalo definitívnu daň.

Dominantné obdobie Bobbyho Orra je ohraničené ôsmymi po sebe idúcimi Norris Trophy od roku 1968 do roku 1975. Pridal aj dve Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča celej NHL a najmä dva poháre v rokoch 1970 a 1972. Víťazný gól z predĺženia posledného finálového zápasu pri prvom Orrovom Stanley Cupe je notoricky známym obrázkom letiaceho hokejistu oslavujúceho gól. Clark Kent, hm? Situácia je obálkou jeho biografie aj sochou pred halou v Bostone. Tento čas je poznamenaný dramatickou zmenou ligy, ktorá z originálnych šiestich tímov začala prerastať v kontinentálny moloch, zvíťazila v súboji s konkurenčnou WHA a musela začať rešpektovať hráčov, ktorí poskladali odbory pod menom NHLPA.

Týmto témam (okrem rodiny, ktorej je venovaná dominantná časť knihy) sa Orr venuje bližšie. Pri kritike súčasnej hry si berie na pomoc svojho blízkeho kamaráta Dona Cherryho, ktorého osobu, oblečenie a názory môže nepoznať len úplný hokejový ignorant. Nezostáva len pri vyratúvaní súčasných problémov, ponúka aj niekoľko riešení, medzi iným aj prinavrátenie červenej čiary, úplné bezdotykové zakázané uvoľnenie alebo zrušenie lichobežníka za bránkou. Všetky jeho riešenia smerujú k ochrane zdravia hráčov, sám priznáva, že ak by hral hokej dnes, tak by miesto neustáleho zrážania sa so súperovými útočníkmi pri mantineli pokojne nechal protihráča dokorčuľovať za pukom.

Najkontroverznejšia kapitola je o Alanovi Eaglesonovi, zakladateľovi odborov, dlhoročnom agentovi a priateľovi Bobbyho Orra, ale najmä podvodníkovi, ktorý defraudoval obrovské množstvá peňazí, ktoré mu zverili hráči. Orr dostal prostredníctvom Eaglesona ponuku byť do konca kariéry hráčom Bruins a navrch byť spolumajiteľom klubu. Eagleson miesto toho poradil svojmu zverencovi podpísať príjemnú zmluvu s Chicagom, v ktorom Orr odohral kvôli problémom s kolenami len 26 zápasov za tri sezóny. Po predčasnom konci kariéry rátal Orr s bezstarostnou penziou, keďže bol prvým hráčom NHL, ktorý podpísal miliónovú zmluvu, situácia však bola úplne opačná, jeho peniaze spreneveril Eagleson. FBI ho v roku 1994 usvedčila z 34 prípadov výpalníctva, sprenevery a ďalších prečinov, ako prvý člen Siene slávy sa vzdal svojho členstva, keď niekoľko veľkých hráčov (medzi nimi aj Orr) pohrozilo, že z nej vystúpia oni a nakoniec mu bolo odobraný aj čestný Rád Kanady. Ale tento príbeh je zapísaný v inej knihe. Orr sa stal úspešným podnikateľom a zástupcom mnohých mladých hráčov. Jeho meno je opäť zviazané s Bostonom Bruins.

Motívom knihy je Orrovo rodisko Parry Sound v kanadskom Ontáriu. Orr sa zmieňuje o talente a zmieňuje sa o tvrdom tréningu, nič však nestojí vyššie ako vášeň pre hru. Parry Sound je pre Orra synonymom kryštalickej radosti a zápalu pre hru, množstva studených dní strávených v korčuliach na zamrznutých jazerách, rybníkoch a príjazdových cestách k domom. Orr si do korčulí nedával ponožky, hral bosý.

Orr: My Story (Bobby Orr, 2013, vydavateľstvo Viking)

Orr: Můj příběh (Bobby Orr, preklad Richard Janda, 2014, vydavateľstvo Jota)

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár