Rozhodne forma, alebo ženská psychika?

18.04.2013 / Martin Petro
Slovenskóóó (photo: SITA/AP Photo/Mikhail Metzel)

Slovenskóóó / (photo: SITA/AP Photo/Mikhail Metzel)

Cibuľková je v Krylatskom trochu vlhká a klzká, hlási antuka. Teda pardon, naopak! Vlhká a klzká je tam Antuková, hlási Cibuľka. Nie, nie, zasa zle. Naše hráčky sú O.K., akurát povrch v Krylatskom sa trochu šmýka, to je všetko. A vôbec, zabudnime na to. Začneme z úplne iného konca.

Pýtate sa, čo je to to Krylatské a čo sa tam vlastne do pekla deje? Krylatskoye Sport Palace je moskovská hala s kapacitou, ktorá zastreší 5000 divákov a naše krásne dievčence, tie v nej budú cez víkend bojovať o finále Fed Cupu. Pohár federácií je jediná a zároveň automaticky najprestížnejšia ženská tenisová súťaž národných družstiev, neoficiálne tenisové MS. V roku 2002 sme ju dokonca jediný krát vyhrali, tesne po tom, čo sme jediný krát vyhrali aj hokej.

Našimi súperkami budú logicky tenistky z Ruska, megafavoritky, ktoré si nič iné než postup nepripúšťajú. S Ruskami sme hrali zatiaľ dvakrát, v roku 1999 a v roku 2001. V oboch šlágroch sme prehrali 2-3, takže prvý zárez na pažbu rakety nás stále len čaká. Keďže sa ale naposledy sa hralo u nás, v sobotu a nedeľu musíme hrať vo vlhkej a klzkej Moskve. Také sú pravidlá pre všetky federácie, aj pre tú našu.

Dobré motto nad zlato

Do Ruska cestujeme s klasickým „nemáme čo stratiť, chceme prekvapiť, urobíme pre to všetko“. Hesielko toľkokrát prežuté, že slovenskí funkcionári sa už možno konečne naučili, na ktoré slová treba dať prízvuk. Ruku na srdce, byť na mieste nehrajúceho kapitána Mateja Liptáka, zrejme by mi na tlačovke tiež nič lepšie nenapadlo. Motto má v sebe všetko.

V slovnom spojení „chceme prekvapiť, urobíme pre to všetko“ deklaruje totálnu, nebrzdenú snahu biť sa do posledného dychu a poslednej loptičky o jedinečný úspech, po ktorom by v našej krajine možno zlacnel dokonca aj chlieb. Síce len v pondelok, po dvadsiatej, a na regáli s nepredanými kusmi v supermarkete, ale aj tak. Ak nááááhodou nevyhráme, Matej Lipták si v pondelok sadne pred mikrofóny a povie: „Ako sme už naznačovali pred odletom, nemali sme čo stratiť, nič sme teda nestratili, pretože sme ani nič nemali a vôbec už nie šancu.“

K šanciam asi toľko, že sú fifty-fifty. Čisto štatisticky by nemal existovať protiargument. Výpočet našich šancí je samozrejme trochu komplikovanejší, misky váh nie sú úplne v rovnováhe. Premenných je viac, no o tom až zachviľu. V Rusku za súčasného astronumerologického rozpoloženia z desiatich pokusov určite nevyhráme päťkrát, či častejšie. No výhier by nemalo byť ani menej, ako jedna. Buď nám to teda vyjde a Boris Jeľcin sa bude v hrobe obracať, alebo nie a Dominika si pôjde kúpiť do Metropolisu, Nautilusu (alebo kam to vlastne chodí v Moskve nakupovať ) novú kabelku. Aby sa jej ľahšie zabúdalo.

Budem parafrázovať nehrajúceho kapitána (ťažko by mohol byť kapitánom hrajúcim v ženskom turnaji, pokiaľ nehrá za Thajsko), ten tvrdí, že keď nehrajú tenisti iba za seba ako na bežných turnajoch, ale za svoju krajinu, ide všetka doterajšia forma a výsledky bokom. Inými slovami, v tričku s nažehľovačkou s nápisom Slovakia sa môže stať čokoľvek. Matej je výborný stratég, povedal to dobre, najmä s ohľadom na to, že naše tenistky momentálne žiadnu formu nemajú.

Dominika

Dominika Cibuľková naposledy hrala dobrý tenis v polovici januára, keď sa jej podaril turnaj v austrálskom Sydney. Dostala sa do finále, kde sa avšak stala vec nie celkom vídaná. Skôr sa dá povedať, že celkom nevídaná: v zahraničnej hantírke „double bagel“. V súboji o titul s Poľkou Agnešou Radwanskou neuhrala ani gem. Či mala Poľka deň predtým na večeru konské mäso a hrala ako bohyňa, alebo mala Dominka deň predtým na večeru konské mäso a odrážala loptičky opačnou stranou rakety, po tom história pátrať nebude. Prifarbeným faktom navždy ostane, že za 15 minút prehrala 0-6 0-6.

Od toho zápasu porazila tento rok už iba štyri tenistky s rankingom 51. až 200. Okrem toho stihla naopak prehrať tri zápasy, v ktorých bola takou favoritkou, že ak by ste na ňu pred zápasom vsadili 100 eur, vyhráte v priemere pätnásť. Vrátane fedcupového zápasu v Srbsku, kde za stavu 6-4 5-4 v jej prospech musela prakticky vyhratý zápas skrečovať pre silné kŕče. Silné kŕče som v špičkovom tenise videl napríklad vo finále Australian Open 2012 medzi Djokovičom a Nadalom, ktorým museli počas záverečného ceremoniálu doniesť stoličky. Oni ale odohrali najdlhšie grandslamové finále všetkých čias, trvalo 6 hodín, na kŕče mali sväté právo.

Dominika ale podľa vlastných slov pred odletom poriadne zabrala. Antukový povrch jej bude sedieť, na to, že je vlhký a klzký, si rýchlo zvykne. Bude naším ťahúňom, bojovníčkou skloňovanou podľa vzoru Dominik.

Daniela

Či bude antuka sedieť aj Danke Hantuchovej ešte nevedno. Hrala v oboch súbojoch s Ruskami pred veľa rokmi, v kádri je aj v roku 2013. V roku 1999 vo svojej reprezentačnej premiére za rozhodnutého stavu zasiahla do štvorhry s Ľudmilou Cervanovou a - Boh to tak chcel - vyhrala! Dievča malo šestnásť rokov. O dva roky už bola stabilnou členkou zostavy. V osemnástke. V Bratislave jeden zápas jednoznačne vyhrala, v druhom statočne bojovala s vtedy suverénnou Elenou Dementievou.

Danka za posledné dva celé roky odohrala na antuke tri, slovom 3 stretnutia, všetko s hráčkami mimo svetovej päťdesiatky. Tipujem, že z nich má zmiešané pocity. Bilancia je jeden vyhratý zápas, päť prehratých setov zo siedmych hraných a jeden vyfasovaný kanárik. Danka o týždeň sfúkne na torte 30 sviečok a je pekným príkladom pre práve vymyslené porekadlo „vek nezastavíš, no skúsenosti nenatrénuješ“.

O čo je možno pomalšia, ako keď bola tínedžerkou, o to by mohla byť presnejšia a mentálne opancierovanejšia. Aj ona bude naším ťahúňom, aj ona za Slovensko bojuje tak, že ňou raz v učebniciach dejepisu nahradia niektorých partizánov z druhej svetovej.  Len nesmie zabudnúť, že v Rusku to už nebude reklama na mobilného operátora a nikto z gauča na tribúne nezakričí „tú poslednú výmenu ešte raz prosím“ tesne po tom, ako proti nej jedna z domácich premení mečbol.

Janka a Magda

Zostavu potenciálnych singlistiek doplní sympatická Janka Čepelová, hrdinka posledného štvrťfinálového súboja v Srbsku. Ako si ešte niektorí pamätáme, nahradila zranenú Dominiku a z pozície outsiderky získala rozhodujúci bod. Na poslednú chvíľu zachraňovala samozrejmé, čo mal byť postup cez oslabené Srbky, za ktoré nenastúpili najväčšé hviezdy. Bez Janky by možno dnes  nebolo o čom písať.

Do štvorhry je nachystaná Magda Rybáriková, ktorú minulý týždeň seklo v chrbtici. Tímový masér a šaman v jednej osobe však zrejme dal kríže nášho večného talentu dohromady a Magda do debla, ktorý sa hrá až na záver v nedeľu, bude môcť zasiahnuť.              

Rusky

Ruský ženský mančaft si môže dovoliť taký luxus, že prežije absenciu dvoch najlepších súčasných hráčok a stále postaví štvoricu, ktorá je celá z top 30. Svetová dvojka Mária Šarapová hrať nebude. Tenistka, ktorú preslávil  bývalý priateľ, spevák z Maroon 5, intínmym detailom (potrebuje pri milovaní absolútne ticho kvôli sústredeniu, podobne ako počas servisu), vo všeobecnosti nereprezentuje. Ak by si to na poslednú  chvíľu rozmyslela, naše heslo „nemáme čo stratiť“ by získalo oveľa konkrétnejší rozmer.

Líderkou súpera bude priateľka Alexandra Ovečkina, asi najkrajšia tenistka súčasnosti, Mária Kirilenková  (13.). Je fakt dobrá. Rovnako tak je celkom slušná aj v tenise, no dá sa s ňou hrať úplne vyrovnaný zápas. Druhou do partie je talentovaná, ale náladová (podľa vzoru Ruskí hokejisti) Anastasia Pavľučenková (19.). Teší sa solídnej forme, aktuálne sa vrátila z Mexika, kde vyhrala okresný šampionát. To, že nikdy nekrič hop, kým neprehodíš sieť, môže potvrdiť jej posledný zápas, ktorý hrala proti nejakej slovenskej tenistke. Minulý rok si s ňou Magda Rybáriková takrečeno utrela pozadie vo finále turnaja vo Washingtone výhrou dva krát 6-1.

Ťažkou prekážkou bude najmä zohratý pár Vesninová/Makarová, šiesta a siedma najlepšia deblistka sveta. Táto dvojica vyhrala v ostatnom čase tri turnajové tituly a je výrazne silnejšia, než ľubovoľná dvojica, ktorú poskladáme z nášho výberu my. Keďže štvorhra sa hrá v nedeľu ako posledná, ak chceme postúpiť, malo by byť tom čase už rozhodnuté. Potrebujeme tri výhry zo štyroch dvojhier. Plán nie nereálny, je možný. Podobne ako scenár, v ktorom všetky štyri single prehráme, následne odchodíme štvorhru a odídeme s výpraskom.

Ostáva dúfať, že Dominika si dobre oddýchla, a potom poriadne potrénovala, aby kŕče neprišli už v druhom geme. A že Danka Hantuchová je naozaj antuková. Janka bude platná ako prípadný žolík a Magda v zálohe, ktorú dúfam nebudeme potrebovať a štvorhru si zahrá v nedeľu len tak pre radosť.  Nech je ženská psychika nevyspytateľná a domáce Rusky potopí. Slovenskóóó!   

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár