Bayern Mníchov je veľmi dobrý vo futbale

22.10.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
Bayern je pre súperov nedosiahnuteľný ako lopta z Riberyho kopačky pre brankára De Sanctisa včera v Ríme. (photo: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino)

Bayern je pre súperov nedosiahnuteľný ako lopta z Riberyho kopačky pre brankára De Sanctisa včera v Ríme. / (photo: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino)

Mal to byť vrchol utorkového programu zápasov Ligy majstrov. Obrodený AS Rím na domácej tráve proti Bayernu Mníchov. Rimania v solídnej forme, od konca augusta prehrali len v Turíne s Juventusom 2:3 a remizovali v Lige majstrov v Manchestri s City 1:1. Inak samé výhry, medzi nimi aj výprask 5:1 v prvom zápase skupiny E nového ročníka Ligy majstrov pre CSKA Moskva. Bayern podobne, okrem jednej remízy v ligovom zápase v Hamburgu len výhry, dokonca bez inkasovaného gólu. "Zaděláno na šlágr," takmer povedali hostia v štúdiu na Prime. 

Rýchly proces

Netrvalo ani pol futbalovej hodiny a bolo jasné, že sa pozeráme na dokonalosť. Bayern Mníchov je jednoducho v súčasnosti taký dobrý vo futbale. Sebavedomé, no nie samoúčelné držanie lopty, ofenzívna mentalita, mix nemeckej precíznosti, buldočej vytrvalosti a gólovej nenásytnosti v kombinácii so španielskym futbalovým rozumom urobili z Rimanov... kužele. Aj Ashley Cole, defenzívna posila Vlkov, presne vedel, čo dokáže Robben s loptou na nohe. Vedel a bolo mu to platné presne to, čo mnohým kolegom na ľavej strane obrany pred ním a mnohým po ňom. Nič. 

Prvý gól po ôsmich minútach vyzeral presne tak ľahko, ako ďalšie štyri. Príliš. Ako keby sa nehralo na Olympijskom štadióne v Ríme, pred desiatkami tisícov tifosi a miliónmi pri obrazovkách. Jeden za druhým, po narážačke pred šestnástkou, centri na päťku, či krásnej prihrávke za obranu na krídlo (tých naordinoval doktor Pep niekoľko), Bayern zdanlivo skóroval podľa toho, akú mal práve chuť. Penaltu nepočítam, ešte aj pri nej tuším Alaba vyzeral, že zasekáva podľa plánu. 

Po cirka polhodine vyplnenej nemeckými gólmi a presne jednou šancou domáceho Gervinha, ktorú skvele vyrazil Neuer za stavu 0:1, bolo aj talianskym fanúšikom jasné, že je zbytočné sa na svojich hnevať. Kotol plný červeno-žltých vlajok žil tak, ako keď tímy len nastupovali na duel. Ako keby sa nič nestalo, ako keby na ukazovateli skóre nesvietilo 0:5. Rýchly proces, prirýchly. 

Guardiola je skutočný tréner

Bayern Mníchov má skvelými hráčmi naplnený káder. Bez trénera by ale len ťažko predvádzali takú dominanciu. Zdá sa, že Guardiola svojich dokázal zladiť na jednu vlnovú dĺžku, momentálne zdanlivo v inom frekvenčnom pásme, ako zvyšok Európy. Ani jeden pohyb, aktivita, fáza hry, nie je samoúčelná. Každé prečo má na trávniku svoje preto. Guardiola nie je trénerom - motivátorom, čo príde do mančaftu, mesiac hrá na emotívne predzápasové príhovory a keď príde na "X´s and O´s", prekuknú ho hráči, fanúšikovia a ako posledný aj majiteľ tímu. Metodicky, deň po dni, zápas po zápase sa snaží naučiť hráčov svoju filozofiu. Keď ich má v kabíne dvadsať najvyššej svetovej akosti, výsledok vidíme v týchto dňoch.

Detialy, ktoré som si včera všimol: po prvom góle si zavolal na čiaru brankára Neuera a dohováral mu. Odvtedy začal hrať viac "libero", ďalšieho obrancu, ktorý pomáhal bekom pri rozohrávke, niečo podobné, ako hral na MS v Brazílii. Aj po neviemkoľkom góle stál Guardiola pri čiare, pozorne sledujúc hru, ktorá sa mu odohrávala pred očami a porovnával ju so svojimi perfekcionalistickými predstavami. Po jednom z útokov ktorýsi hráč zľava vystrelil, no slabo a gólman Rimanov nemal problém loptu chytiť. Nahnevaný Nemec na kolenách päsťou frustrovane buchol o zem. V tom čase bolo 5:0 pre Bayern.

Ako ich poraziť?

Domáci kouč Rudi Garcia zamával bielou zástavkou už cez prestávku. Stiahol Tottiho a Ashleyho Colea a zápas sa v druhej polovici len dohrával. AS Rím zistil, že na Bayern nemá, hoci stále drží reálne šancu na postup zo skupiny. Ešte pred zápasom som si myslel, že sú v top 10 mužstiev aktuálnej Európy. Šokujúca je najmä diera, vyhĺbená medzi top tímom a tímom z druhej (nie tretej, ani štvrtej, a už vôbec nie našej) vlny. 

Je možné Bayern vo včerajšej forme poraziť? Aký tím to môže dokázať? Majú vôbec šancu giganti Real, Barcelona alebo napríklad Chelsea? Pri pohľade na utorkovú hru Mníchovčanov sa zdá úloha byť utopickou, bez ohľadu na génia v hlavách Ancelottiho, či Mourinha. Ani Real s Ronaldom, ani Barcelona v La lige tak nedominuje - najmä nie kvalitným protivníkom. 

Dúfam, že Mníchov nič zo súčasnej fazóny za pol roka nestratí. Asi nevyhrá každý zápas o šesť gólov, ako posledné dva súťažné. Najbližší reálny súper v zápase, v ktorom o niečo pôjde, bude až osemfinálový protivník v prvom jarnom playoff kole Ligy majstrov. Neviem ako vy, ja sa na súboj futbalových titanov teším. Už dlho neboli takí...majestátni. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár