Proč?

24.10.2014 / Denis Bohumil Schvarcz , Vlado Kurek a Maroš Fabianek
Hanba na Pasienkoch. (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Hanba na Pasienkoch. / (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Tri pohľady na Hanbu na Pasienkoch. 

Vlado Kurek: Hoši, dekujem!

Lafata a spol., ďakujeme za viditeľnú lekciu hernej kvality. Iste, možno nebeháte na tréningoch výrazne dlhšie ako belasí a asi máte doma na štadióne krajšiu kabínu, možno s vírivkou, ktorá má navyše viac bubliniek. Vlastne, máte štadión, čo k tomu dodať, že? Prvoradá vďaka však ide za váš výkon. Nehrali ste nič špeciálne, hrali ste to, čo je v Európe normálne. Dávali ste si loptu rýchlo od nohy, hrali po krídlach, vedeli  ste čo treba hrať a ako. Na Slovan to bohato stačilo. Aj prvý polčas urputného bránenia ukazoval obrovský rozdiel voči bráneniu repre proti Španielsku, ktoré bolo aktívne, malo kvalitu a zmysel. Toto bolo zúfalé pobehovanie po ihrisku, ktoré viac pripomínalo zháňanie podpisu od Lafatu, Dočkala či Matějovského pre Lásika a spol. Lekcia je o to cennejšia, že nepochybne po tom, čo Slovan vyhrá v Ružomberku z penalty a rozbije Podbrezovú 1:0, sa bude opäť zdať, že prišiel trénerský mág a že Slovan je silné mužstvo. Nie je tomu tak.

Honza z autoumývarky a Franto z posilky, vám aj vaším kamarátom z lobotomického experimentu tiež patrí vďaka za odvážne prekonanie zábrany. V čase, keď mladí ľudia neberú loptu ale drogy a komunikujú iba cez mobily a počítače, vy sa snažíte o poctivú staromódnu socializáciu. Hlavná vďaka vám však patrí za pomoc pri vychytávaní posledných múch, ktoré privedú belasý usporiadateľský tím k dokonalosti. Ak chcú naše elity naozaj organizovať olympiádu, rozhodne vedia, kde hľadať. Dokonalá empatia a strategické predpokladanie deja, rozvaha s ktorou sa počkalo, dokedy bolo treba, spravodlivé zmlátenie vinníkov aj obetí, tak to má byť.

Na druhú stranu, čo sa čudujeme. Celková športová kultúra, fungovanie klubu, či  štadión so zázemím sú to pravé podhubie, ktorého logickým dôsledkom sú včerajšie udalosti. Ale je dobré si to občas pripomenúť a podčiarknuť rudou farbou. Takže hoši, děkujem. 

Maroš Fabianek: Chovanec, schovanec

Slovan síce dva týždne nehral súťažný zápas, ale to nikoho nezaujíma. Každému šlo len to, či už uvidia nešťastníci v modrých dresoch loptu aj v tej druhej bránke a nie len v tej svojej. No ako sa ukázalo, českí bratia majú od bratov ďaleko a ich správanie spravilo schovanca nielen z trénera Chovanca. Bitku, keď sa žijúca legenda slovenskej športovej žurnalistiky Ľuboš Hlavena veľmi rýchlo rozlúčil s divákmi pri obrazovkách a prchal do unimobunky, podľa všetkého začali červení, pretože ich modrí vyprovokovali. Nič to ale nemení na tom, že nakoniec boli aj modrí červenými, od krvi. Fanúšikovia AS Rím a Bayernu si v utorok cez polčas vymieňali šály, fanúšikovia Belasých a Rudých vo štvrtok svetlice, sedačky, facky, tyče a petardy. Smutné, že práve toto je obraz nielen futbalu na Slovensku, ale zrejme aj v Česku. Hanba pre obidve krajiny.

To, že Slovan dostal výprask 0:3, je takpovediac klasika, ktorú bitka zatienila. Tri zápasy v Európskej Lige, 10 gólov vo vlastnej sieti, v súperovej sieti stále veľká nula. Nie je čo hodnotiť. O dva týždne sa modrí s červenými stretnú znova, ale už Letnej. Môžeme len dúfať, že diváci budú vidieť len poctivý futbal a nie stredoeurópsky temperament v znamení agresivity a bitiek. Asi skôr naivne.

Bohumil Stejskal: Proč?

Desať minút pred prestávkou zápasu "na Pasiénkách," ako o ňom spievali české médiá celý štvrtok, som mal na jazyku - no dobre, na bruškách prstov pripravených nad displejom mobilného telefóna - tento status: Je slepý náboj federálneho derby, alebo ja, že ho nevidím? Ešte dobre, že som odolal. O päť minút sa už nehralo, pri Poluse sa dymilo a mobilizovali sa policajné a záchranné zložky. Nášľapná mína explodovala. Pýtam sa trikrát, Proč?

Proč je možné, že v roku 2014 pri zápase, o ktorého termíne sa vedelo mesiace dopredu, takto zlyhá usporiadateľ? Na Interi nehral Slovan prvý zápas, pri ktorom musel klub šípiť vo vzduchu problém. Košatá, čoraz bujnejšia štruktúra menežmentu sa evidentne nechala učičíkať spomienkovou optimistickou nostalgiou za dávnou rivalitou, keď sa spomína na súboje na trávniku a nie na tribúnach. Naozaj bol taký problém zabezpečiť policajnú ochranu sektoru hostí natoľko viditeľne, že maskovaným "hrdinom" ani nenapadne dotknúť sa ochranného pletiva a policajtom nepotrvá sto sekúnd od prelomenia bariéry, aby sa ukázali na štadióne?

Proč je možné, že sa v roku 2014 na zápas, ktorý by za rizikový označili aj keby sa nehral na Európskom fóre, dostanú ľudia, ktorí by mali futbal sledovať do konca života už len doma v televízore? Aktuálne chodia na Slovensku na futbal najmä tí, ktorí si naň chodia vyventilovať životnú frustráciu a tí, ktorí majú takú hrošiu kožu, že im to nevadí. Slušní fanúšikovia, otcovia so synmi ktorí by na futbal chodiť mali, ho pozerajú radšej doma, kde im nehrozí svetlica do piva, ani útek s polosmrteľným strachom v očiach. Počet klubov, ktorým toto na Slovensku dochádza: 0. Sparta Praha, Baník Ostrava a spol. sa tiež majú čím chváliť. 

Proč sa čaká, kým jedna železná tyč bude tvrdšia, ako lebka "fanúšika", alebo kým pyrotechnika odstrelí inému životne dôležitú časť tela? Naozaj stojí atmosféra, ktorú dokážu niekedy vytvoriť fanúšikovské jadrá často vulgárnymi pokrikmi za riziko, že na futbale niekto zomrie? Podľa mňa nestojí. Slovan asi v európskych súťažiach na Pasienkoch dohral. Je najvyšší čas, aby sa futbal na Slovensku a v Česku dohral aj pred fanúšikmi, ktorých by v normálnej krajine na futbal v živote nepustili. Kým nie je neskoro. Slušní ľudia ich miesta viac, než len zaplnia. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Vlado Kurek

Vlado Kurek

Maroš Fabianek

Maroš Fabianek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár