El Clásico: ReálNe zničiť Barcelonu

26.10.2014 / Andrej Fuksa
Real Barcu prekonal ako Ronaldo Piqueho. (photo: SITA/AP Photo/Paul White)

Real Barcu prekonal ako Ronaldo Piqueho. / (photo: SITA/AP Photo/Paul White)

Tímy Uefalony a Penalda si na (ako inak) posvätnom madridskom drne skrížili kopačky, azda neexistuje futbalová partia, v ktorej by nefigurovalo podpichovanie a prekáračky, ktorý zo španielskych klubov je lepší. Po štvrtkovej džungli, ohadzovaní stoličkami, československom primitivizme doplnenom na Pasienkoch šafranom futbalu to bola včera večer lahôdka. Ak ste Real 3, FCB 1 nevideli, hlavu máte a tam je stena alebo strom. Poslúžte si.

Ó veľké El Clásicó

Derby je derby. Londýnske, Manchesterské, Federálne, dedinské. El Clásico ostane vždy top. Na Santiago Bernabéu naň hráči nastúpili po 229-krát. V Londýne hrali Arsenal - Tottenham o 48 zápasov menej, no ich rivalita je pritom o 27 rokov staršia. Vidno, že v Španielsku sa veľmi ľúbia spolu hrať. Na ihrisku to síce mnohokrát tak nevyzeralo, ale to je o inom. Najvyššie víťazstvo v histórii sa zrodilo v roku 1943. Real vtedy vyhral 11:1, ale zapletená bola do toho politika. Generál Franco Barcelončanov varoval, že ak zápas nevypustia, vyvodí z toho dôsledky. Asi vieme, aké mal na mysli. Obom celkom sa v novej La Lige zatiaľ darí, aj keď Barcelona nevyrovnala šnúru deviatich víťazných zápasov, skončila na osmičke. Real vyštartoval kostrbato, ale ako sa včera ukázalo, do formy sa dostali včas. Pre náboj ligy je jedenbodový rozdiel po zápase dobrou správou. Ak by vyhrala Barca, Real by bol piaty, sedem bodov ďaleko. #uzdostproblem

Penaldo 

Neexistuje El Clásico, kedy by Cristiano Ronaldo nehral hlavnú úlohu. Aj teraz ho bolo plné ihrisko, rozdával pekné centre, rozbiehal pekné akcie, no povesť z dobre odvedenej práce si mierne pokazil nepekne riešenými brejkami v druhom polčase. Benzema by vedel rozprávať. Už začína byť tradíciou, že Ronaldo kope (a dosť často aj vyrobí, no včera nevydalo) takmer v každom zápase penaltu. Za päť rokov v El Clásicu síce premenil „len“ štvrtú jedenástku, ale je na druhom mieste v historickej tabuľke. Stále tak ťahá šnúru zápasov s presným zásahom, aktuálne na čísle 11. Na Bernábeu dal gól v 15 zápasoch po sebe.

Messi, kde si?

Na internete kolovali rôzne vtipy na Messiho výkon, keďže sa stratil. Naposledy ho videli v Pepého a Ramosovom vrecku. Leo sa vôbec nepresadil, po chvíli dostal žltú kartu, vďaka dvom zbytočným prebrúseniam súperových chráničov. Keď Barca mala vyvinúť tlak, akcie išli najmä cez Iniestu a potom Neymara. Team spirit v podobe Messiho chýbal. Navyše netradične ani neasistoval, v El Clásicu asistoval dvanásťkrát, Ronaldo za celý život len raz.

Neymar dal pekný gól po peknej Suarezovej preihrávke hneď skraja zápasu. Zakončiť po zemi do spodného rohu si dovolia len skutoční frajeri. Pomaly sa z Brazílčana stáva osobnosť a opora a nie len pobláznený simulant. Zaujímavá je taktiež štatistika úspešnosti jeho striel. Z deviatich pokusov osem gólov.

Suarez sa do zostavy vrátil presne na El Clásico (aká náhoda), takže zaradiť ho do základu bolo skôr vecou prestíže. Nemohli sme mať vysoké očakávania, veď štyri mesiace neokúsil chuť obrancovho ramena súťažného zápasu. Zahryzol sa však do toho relatívne s chuťou. #terazbezdistancu

Nezabudli sme na niekoho?

Že či! Na súpiske sa objavilo osem debutantov v El Clásicu a o jednom z nich sa už dlhšie vedie debata, načo vlastne do Realu prišiel. James-Chames Rodriguez nemá raketový štart do sezóny, ale Ancelotti je s ním spokojný. Nemôžeme čakať, že potiahne desiatky útokov, keď na druhej strane mu lieta najpovolanejší na takú robotu. James robí, čo treba. Sem tam vysunie hráča do gólovej šance, občas dá gól, prihráva a tak. Aj Bale si na podobnú úlohu musel chvíľu zvyknúť.

Zápas ukázal, že Real si chová ďalšie živé striebro, Isca. Momentom, kedy zamotal hlavu Iniestovi si bude ešte dlho hladiť ego. Taktiež výborný bol aj Karim Benzema. Real by si ho mal pestovať ako talizman na El Clásico. Na domácom trávniku strelil proti Barce v posledných štyroch dueloch už piaty gól. Oni dvaja si zaslúžili pomyselné hodinky pre hráča zápasu. 

Inak konečne v sledovanom zápase nesklamal Iker Casillas. Chytil dva čisté góly a pôsobil vyrovnaným dojmom. Ako kapitánovi sa mu podarilo obhájiť víťazstvo v El Clásicu vôbec po prvýkrát. Najmä prvý zákrok, keď bol v šanci Messi a na tabuli 1:0 pre súpera, bol pre priebeh zápasu kľúčový.

Aj by som niečo napísal aj na adresu Barcelony, ale nemôžem si pomôcť, pôsobila skutočne bezradne. #messikdesi #dikycau#elclasico.

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár