Odvážna predpoveď: Federer sa vráti na post svetovej jednotky

28.10.2014 / Štefan Cebro
Rogerov prísny forhend. (photo: SITA/AP Photo/Keystone,Georgios Kefalas)

Rogerov prísny forhend. / (photo: SITA/AP Photo/Keystone,Georgios Kefalas)

Áno, priznávame veta z nadpisu je v prvom rade viac prianím ako realitou, ale ani z ďaleka nie je utópiou. To, čo predvádza Roger Federer na konci sezóny, keď je množstvo hráčov formou a výkonnosťou už na dovolenkách a nie v halách, je obdivuhodné. Fedex ovládol turnaj v Šanghaji, kde zdolal Novaka Djokoviča a k tomu pridal titul v rodnom Bazileji, kde si pri spoločnej pizze s podávačmi loptičiek zaspomínal na svoje začiatky. Ešte predtým však zdolal v najdôležitejšom zápase na turnaji svoju kópiu Grigora Dimitrova.

Od Wimbledonu 32:3 

Nezabúdajme na fakt, že od letného Wimbledonu hral tridsaťtriročný Švajčiar 35 zápasov, v ktorých prehral len trikrát. Mrzia ho najviac grandslamové prehry, z All England Clubu s Djokovičom vo finále a z US Open s Marinom Čiličom zo semifinále. Federer ich hodil za hlavu, o čom svedčia dva posledné tituly za sebou.

Najdôležitejším faktorom pred vyvrcholením sezóny je ale to, že švajčiarsky tenisový fenomén sa môže znovu prebojovať na post svetovej jednotky (rekord drží 33 ročný a 4 mesačný Andre Agassi). Koľkokrát sa už hovorilo, že to je utópia, toľkokrát to Federer vyvrátil. Na vrchole strávil už rekordných 302 týždňov a na vedúceho Djokoviča stráca dostihnuteľných 490 bodov. V hre je ešte 2725 bodov.

Pravdou je, že úplný záver sezóny reprezentovaný Masters v parížskej hale Bercy a londýnskym vyvrcholením na Turnaji Majstrov, je stále najmä v rukách srbského tenistu, ktorý aj tento rok ukázal, že je najvyrovnanejšie hrajúcim hráčom na okruhu. Narodil sa mu však syn, trochu vypustil paru a Federer si zas raz dokázal, že na mladšieho kolegu stále má. 

Bol by najstaršou jednotkou

Takisto pre neho hovoria ohromné výsledky z Turnaja majstrov, na ktorom triumfoval šesťkrát a osemkrát bol vo finále. Ak by sa mu podarilo dostať na prvú pozíciu, bol by najstarším hráčom, ktorý získal post koncoročnej svetovej jednotky. Zas raz musíme zopakovať aké je obdivuhodné, čo stále Federer dokáže. Jeho rovesníci si už väčšinou užívajú športový dôchodok, alebo sa pohybujú po prvých kolách, ako napríklad Lleyton Hewitt.

Dôležitou vecou pre Federera je, že jeho nemesis Rafael Nadal je do konca sezóny mimo hry. V dnešnej forme by Španiel na soka nemal, ale faktom je, že Švajčiar nad ním vyhral naposledy ešte v roku 2012. Ostáva tu množstvo mladších vyzývateľov ako Marin Čilič, Kei Nišikori či Stan Wawrinka a nevyspytateľný Andy Murray, ale sedemnásťnásobný grandslamový víťaz sa môže aj tu oprieť o psychiku a najmä čísla. Vlani mal skóre proti hráčom top ten za rok len 4 – 10, teraz je na výborných 14-4.

Vytúžený Davis Cup

Takisto pominuli chronické problémy s chrbtom a väčšia hlava rakety, s ktorou nemusí triafať loptičky tak perfektne čisto ako to bolo v mladších rokoch. Keď sa na to pozrieme bližšie, výborne klape aj spolupráca so Stefanom Edbergom, aj keď nepriniesla vytúžený osemnásty titul z turnajov veľkej štvorky. Idol z mladosti znova ustálil Federerovu hru a donútil ho viac útočiť a prechádzať na sieť, kde len ťažko hľadá konkurenciu.

Aby sa ozvalo naše fanúšikovské srdce aj na konci, treba dodať, že keď už by sa nemal podariť Turnaj majstrov, tak by sme Rogerovi dopriali titul v Davisovom pohári, ktorý mu stále chýba. V podvedomí na neho myslí najviac, pred Šangajom si dal rýchly trojdňový tréning na antuke v hale. Rovnakej aká bude vo francúzskom finále. Tento povrch asi zvolí aj počas prebiehajúceho týždňa, keďže Paríž sa hrá až budúci pondelok.

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár