Carlsen? Anand? Z koho bude šachový kráľ?

31.10.2014 / Tomáš Kolár
Magnus Carlsen, svetová jednotka v šachu. (photo: SITA/AP Photo/Jeff Roberson)

Magnus Carlsen, svetová jednotka v šachu. / (photo: SITA/AP Photo/Jeff Roberson)

Celá šachová verejnosť bude od 7. novembra upriamovať svoj zrak do ruského Soči, kde sa uskutoční zápas o majstra sveta v klasickom šachu medzi súčasným kráľom šesťdesiatich štyroch polí Magnusom Carlsenom z Nórska a jeho indickým vyzývateľom Visvanathom Anandom. Títo dvaja šachisti boli protagonistami zápasu o majstra sveta aj v minulom roku, hoci vtedy bol vyzývateľom ešte stále iba 23-ročný Nór.

Domáce prostredie nefungovalo

Pred rokom hral Anand v domácom prostredí, v indickom Chennai, čo sa podľa môjho názoru ukázalo skôr ako nevýhoda. Čelil obrovskému tlaku a očakávaniam zo strany fanúšikov, či celej indickej verejnosti, aktuálne v počte 1,252 miliardy ľudí. V konečnom dôsledku hral zo začiatku zápasu až príliš opatrne, čo mu bolo právom vyčítané, a až nepriaznivý stav ho prinútil začať riskovať. Hra vabank mu však nevyšla a "šachový Mozart", ako zvykne byť Carlsen pre svoju genialitu označovaný, zvíťazil až príliš presvedčivo 6,5:3,5, pričom Anand nevyhral ani jednu partiu. V tej chvíli bol o dvadsať rokov starší Anand odpisovaný nejedným šachovým odborníkom, niektorí radikálnejší sa ho dokonca pýtali, či neplánuje so šachom skončiť. Teraz je tu však opäť a všetci šachoví fanúšikova sú zvedaví, či dokáže potrápiť neohrozeného Nóra. Poďme si ale v stručnosti predstaviť nórskeho génia.

Carlsen- šachový zázrak

Obrovský talent Magnusa Carlsena sa objavil veľmi skoro a už ako osemročný začal trénovať so špičkovými nórskymi hráčmi. Ako dvanásťročný získal titul medzinárodného majstra IM, a iba o rok nato získal veľmajstrovský titul GM. Ako mladý trinásťročný chlapec sa tiež stretol s jednou z najväčších postáv celej šachovej histórie Garrym Kasparovom, s ktorým remizoval a vtedajší majster sveta Kasparov mu už vtedy predpovedal hviezdnu kariéru. A nemýlil sa. Už v roku 2010 sa Carlsen ocitol na vrcholu svetového rebríčku FIDE a ako najmladšiemu hráčovi histórie sa mu podarilo prekročiť ELO 2800 (ELO vyjadruje šachovú výkonnosť, čím vyššie, tým lepšie, obdoba počtu bodov tenistov v ATP). V tohtoročnom májovom vydaní rebríčka FIDE dosiahol Carlsen ELO 2882, čo je najvyššie v doterajšej histórii šachu a v tejto súvislosti sa začalo rozprávať aj o prekonaní dosiaľ nepredstaviteľnej méty- 3000.

Môžem úprimne povedať, že môj postoj ku Carlsenovi je značne ambivalentný. Bez akýchkoľvek pochýb sa jedná o génia, ktorý je ochotný na sebe neustále tvrdo pracovať. Jeho hra je pre tak mladého hráča podľa môjho názoru úplne atypická. Namiesto memorovania siahodlhých teoretických variant, Carlsen uprednostňuje pomalé manévrovanie a postupné získavanie malých výhod, ktoré postupne transformuje vo výhru. Jeho hra nie je plná bohatej kombinačnej hry, akú by ste asi od tak mladého hráča čakali, ale Carlsen je veľmi trpezlivý a bojovný, čo sú podľa mojej mienky prednosti skôr starších ľudí. Jeho prínos pre šach je enormný, aj vďaka nemu prebieha vo svete veľký šachový boom.

Zápas Carlsen- Anand sledovali prostredníctvom on-line prenosu desiatky miliónov divákov. Vďaka Carlsenovým úspechom sa z Nórska, teda krajiny, ktorej dlhodobo vládnu zimné športy, predovšetkým biatlon, šachová krajina. Nie je žiadnou náhodou, že tohtoročná šachová olympiáda sa odohrala práve v Nórsku. Každý jeden turnaj, na ktorom Carlsen štartuje, majú diváci možnosť sledovať v televízii, čo je svetová rarita. Aj napriek tomu považujem mladého Nóra za príliš arogantného a namysleného. Uvedomujem si, že je to šachový génius, ktorý snáď okrem Kasparova a Fischera nemá obdobu, ale aj napriek tomu nemá ešte ani dvadsaťštyri rokov a mal by v sebe mať aspoň elementárnu pokoru.

Prečo má Anand tentokrát väčšiu šancu?      

V žiadnom prípade nespochybňujem názor asi drvivej väčšiny šachovej verejnosti, že Carlsen je favoritom tohto zápasu. Myslím si však, že tentokrát to bude oveľa vyrovnanejší zápas, v ktorom by mohlo dôjsť aj k prekvapeniu a opätovnému návratu Ananda na trón.

V prvom rade Carlsen tento rok prehral až päť partií v klasickom šachu. Hoci sa to nezdá byť vôbec veľa, na šachistu jeho extratriedy to je až príliš. Na spomínanej šachovej olympiáde v nórskom Tromsö nebol ani zďaleka takým ťahúňom nórskeho tímu, ako sa všeobecne očakávalo, a zaknihoval aj dve prehry s dvoma hráčmi, ktorí nepatria do úzkej svetovej špičky (Naiditsch a Šarič). Ďalším faktorom, ktorý hrá v Anandov prospech, je jeho forma v tomto roku.

Predovšetkým jednoznačný triumf na Turnaji kandidátov, s ktorým po minuloročnom fiasku v Chenai, málokto počítal, vrátila Višimu potrebnú sebadôveru. Nielenže na tomto prestížnom turnaji neprehral ani jednu partiu, ale vrátil sa ku svojej starej útočnej kombinačnej hre. Je zaujímavé, že kým Carlsen hral v tomto roku veľa turnajov, Anand od apríla odohral iba jeden turnaj v klasickom šachu, čo podľa môjho názoru len dokumentuje dôležitosť, ktorú tento sympatický Ind prikladá blížiacemu sa zápasu v ruskom Soči. Som tiež názoru, že Anandovi bude viac vyhovovať, že sa nebude hrať doma v Indii a že bude vyzývateľom, pretože nebude pod takým tlakom ako bol pred rokom. Proti Carlsenovi nastupuje v úlohe "underdoga", čo je z psychologického hľadiska jeho výhodou, pretože nemá čo stratiť.

Nech už tento zápas dopadne akokoľvek, verím, že tak Carlsen, ako aj Anand sa postarajú o zaujímavé šachové predstavenie, ktoré prispeje k ďalšej popularizácii tejto kráľovskej hry.    

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár