Hľadá sa vinník. Kto môže za krízu Slovana?

03.11.2014 / Andrej Fuksa a Denis Bohumil Schvarcz
Kto môže za to, že okamihy radosti sú na Slovane na jeseň také zriedkavé? (photo: SITA/Ján Slovák)

Kto môže za to, že okamihy radosti sú na Slovane na jeseň také zriedkavé? / (photo: SITA/Ján Slovák)

Nemusíte byť futbalový fanatik, aby ste absorbovali informáciu, že futbalový Slovan sa od prehry v Borisove v poslednom predkole Ligy majstrov exemplárne trápi a kúpe v obrovskej kríze. Šesť prehier v lige, tucet bodov straty na lídra z Trenčína (hoci s dvoma dohrávkami k dobru), beznádejne posledné miesto Európskej lige so skóre 0:10 po troch zápasoch. V minulom týždni priam škandalózna prehra v Trnave a konečne domáca výhra s odovzdanými Košicami, na ktorú ale nebol takmer nikto zvedavý (951 divákov je názor optimistu). Kde sa stala chyba a kto je vinníkom aktuálneho stavu obhajcu titulu? Rozdelili sme 100% viny kolektívu vinníkov. 

Tréneri: 25% 

Základnou poučkou slovenského futbalu - nedarí sa, vyhodíme trénera - sa Slovan riadil neraz. Českým koučom sa na lavičke Slovana v posledných rokoch nedarí (trénera Chovanca za Čecha nepočítame). Sedeli na nej traja, vydržali priemerne pol roka. Kto najmenej? Straka nie, tréner Uhrín sa grogom zo stánku na ceste z útrob na Pasienky zohrieval iba dva mesiace. Späť však k Františkovi. Za svoju trénerskú kariéru, ktorá začala v roku 2000 vystriedal 14 klubov, matematika je dosť jednoduchá. V Slovane však prekonal očakávania. Motivátorskými schopnosťami dostal v lete z hráčov asi aj viac, ako v nich bolo natrénované, dostal Slovan do Európskej ligy.

Keby po prehre v baráži o Ligu majstrov odstúpil, navždy by sme obdivne písali, že odišiel na vrchole. Takto nezabudne/me na posledný mesiac vo funkcii, keď už ani nechápal, prečo takí dobrí hráči zrazu stratili formu. Tréner sa hádal s fanúšikmi, fanúšikovia s hráčmi (Kauza Halenár), klub s fanúšikmi, fanúšikovia medzi sebou a prospelo to nikomu. Franto podľa očakávania odišiel, prišiel Josef zvaný Pepo, ktorý vyhral dva ligové zápasy no kruto prehral ten jeden, v ktorom o niečo išlo. Jeho prínos bude možné férovo hodnotiť až po zimnej príprave. 

Futbalisti: 30% + 10%

Predstavte si, že vo futbalovom svete je stále možné viniť za zlé výsledky aj hráčov. Predvedená hra totiž nezodpovedá majstrovi ligy. Väčšinou rovnakí hráči majú na sebe rovnaké dresy, pohľad na ihrisko tomu nezodpovedá. Jadro z minulej sezóny ostalo pohromade, hráči teda nemôžu poprieť, že majú na rováši. 

Ak by sme mali dôkladne preberať všetky nedostatočne zaopatrené posty, nadávali by ste, že sme vás okradli o polhodinu. Brankársky by medzi nimi ale nebol, skôr inde Slovan päta tlačí. Marko Milinkovič je pomalý ako slimačie turbo, je zranený, chorý, alebo taký nemotivovaný, že je možné ho nasadzovať maximálne na 30 minút? Erik Grendel je nemastný, neslaný, škoda zranenia a odchodu Kladrubského. Obrana? Ešte aj Straka v legendárnom rozhovore v ČTSport spomínal, že jej stred má v priemere 20 rokov. Gorosita asi načim predať, Salátu vrátiť (do formy), mladíkov nechať rotovať na jednom poste podľa toho, ako sa ktorý z nich na zápas vyspí. Fořt je kladivář par-excellence, akurát že každý „hromotluk“ musí dávať góly, aby si nemusel hovoriť "bývalý". Halenára necháme divákom a nech sa páči, Soumah.

Hovorilo sa o ňom ako o guinejskom Messim, čo je to isté, ako keď sa hovorí o slovenskom Nykänenovi. Seydoba je na naše pomery talentovaný a šikovný driblér. Maniere skloňuje podľa vzoru Balotelli, na ihrisku sa prejavuje ako neskrotný individualista. Zo všetkých ofenzívnych hráčov mal v zápase proti Sparte s výnimkou Lafatu najmenej úspešných prihrávok. Dokonca ešte o 10 menej ako Halenár, ktorý hral o 11 minút menej. Soumah je neobrúsený diamant, úloha brusiča padla na Chovanca, sme zvedaví, či je tvrdší drahý nerast, alebo Josefova ruka. 

A ešte najlepší strelec reprezentačnej histórie. Robert Vittek znamenal pre Slovan istotu. Keď sa tímu nedarilo, stále bol pripravený potiahnuť v kabíne a najmä na ihrisku. Zranenia sú zlé, bodaj by sa mu podarilo dostať na sto zdravotných percent. Desať špeciálnych podielov "viny" iba preňho. Tak veľmi chýba súčasnému Slovanu jeden zranený kľúčový hráč. 

Posily: 20%

Pred sezónou a v jej priebehu manažment káder posilnil, prišli mená známe aj za slovenskými hranicami. Avšak sú skutočne posilami? Napríklad Štefánik. Ešte nedávno bol veľkým trenčianskym talentom. Odišiel do Holandska, len aby jeho tím zostúpil do druhej ligy a radšej sa vrátil domov. Ešte predtým vyhlásil, že slovenská liga má vyššiu úroveň ako druhá holandská. Diky za pochvalu. Potom zablúdil do Bratislavy ďalší „Holanďan“, svetobežník Františej Kubík. V našej lige určite lepší forward, na lavičke Slovana dosť zabíja svoj fortunaligový potenciál. Nakopne ho včerajší zápas rozhodujúci gól Košiciam?

Do tretice Richard Lásik. „Dvadsaťjednotkár“ stihol vo svojom živote skutočne veľa. Hrával v Taliansku, žil s celebritou, takmer postúpil na ME reprezentačnej juniorky. Výkony v Slovane sú však skôr protipólom k reprezentačným. Keď je raz niekto kapitán (U21), predpokladá sa, že vodcom bude vždy. V belasom drese na to len čakáme.

Aby sme iba nekritizovali, Slovan spravil aj dobré prestupy. Tomáš Jablonský má zdá sa pod palcom celú dĺžku ľavej outovej čiary. Na druhú stranu sa z hosťovania vrátil Erik Čikoš, ktorý tiež prináša potrebný vietor do útočných radov.

Fanúšikovia: 15% 

Za každým úspešným tímom stoja oduševnení fanúšikovia, schopní pobiť sa za svoj klub. Obrazne povedané, samozrejme. Skrátka byť verný svojmu klubu, nech sa deje čo chce. Prístup Belasej Šľachty, tvrdého ultrajadra a spol. nepripomína zapálenosť pre svoj klub, pôsobí naozaj kontraproduktívne. Rozumieme, že ich rozčúlilo správanie sa napríklad Halenára. Hráči a fanúšikovia sú prepojení pupočnou šnúrou. Fanúšikovia ale nie sú a nikdy nebudú viac, ako klub, ktorému držia palce. Ani ako hráči, ani ako tréneri. Ultra fanúšikovia Slovana sú problémom pre klub, pre hráčov aj pre fanúšikov, ktorí by sa radi prišli na futbal bez vulgárnych nadávok, krutých urážok, nacistických symbolov či hrozby ujmy na zdraví. 

Manažment: ? %

Percentá sú rozdané, stovku sme rozdelili, ako sme najlepšie vedeli. Ešte je tu však jedna možnosť, na ktorú sme nezabudli. Páni v sakách, pekne naskladaní v košatej štruktúre manažmentu klubu. Alebo to vzhľadom k ich pozoruhodne vysokému počtu, legendárnym menovkám na kanceláriách a nespochybniteľným (čo na tom, že hráčskym) úspechom je trúfalé čo i len pomyslieť?  

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár