Papierové predpoklady: Hockeytown Doc

05.11.2014 / Mišo Hudák
Práca pre doktora je na ceste z ľadu. (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

Práca pre doktora je na ceste z ľadu. / (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

Boli tu už knihy od najväčších hviezd, kontroverzných hráčov, bitkárov aj priemerných hokejistov, ktorí strávili väčšiu časť kariéry v záložných tímoch. Autormi boli tréneri, novinári, analytici aj ekonómovia, ale kniha o hokeji napísaná lekárom?

Hockeytown Doc

John Finley lepil, viazal, šil, drôtoval a inak spájal hráčov v zázemí detroitských štadiónov od roku 1957 do roku 2003. Prekvapujúca a originálna perspektíva ponúka polstoročný prerod hokeja z drobného, takmer amatérskeho športu na obrovskú rýchlu globálnu hru.

Klubový doktor je často prvým svedkom poškodení tiel a hláv domácich aj hosťujúcich hráčov, ktoré utrpia počas hry. John Finley systematicky rozdeľuje zranenia do kategórií ako rezné rany korčuľou, zranenie oka, otrasy mozgu a ďalšie. V priebehu piatich dekád sa menila diagnostika, liečenie, charakter, ale aj rozsah zranení. Každým novým chráničom a každou novou technológiu a materiálom, z ktorého sa výstroj vyrábala a vyrába, získal hráč na prvý pohľad lepšiu ochranu tela a hlavy. Niekdajšia stlačená vlna alebo iné prírodné materiály sú dnes nahradené rôznym uhlíkovými zmesami, ktoré dovoľujú hokejistom nosiť výstroj adekvátnu výzbroji Batmana. Slovo výzbroj je dôležité. Chrániče ramien a lakťov v kombinácií s rýchlym korčuľovaním pôsobia ako zbrane. Drevené hokejky sú už dávno nahradené kompozitovými, mnohí hráči z obdobia nástupu nových palíc vo svojich biografiách píšu, že pri rovnakom švihu, sile, postavení, dokázali okamžite strieľať tvrdšie a rýchlejšie aj o 10 až 15 kilometrov v hodine. Tento rozdiel sa samozrejme prejavuje aj pri kontakte rýchleho puku s kotníkmi, nadočnicovými oblúkmi alebo sánkami hráčov.

John Finley však nebol zatvorený len v klubovej ordinácii. Zažil výmeny vlastínkov, množstvo trénerov a samozrejme najväčšie z legiend nielen detroitského klubu, ale celej ligy. Vďaka dlhoročnej lekárskej praxi sa mu podarilo dožiť renesancie Red Wings v deväťdesiatych rokoch. Bol svedkom najlepších rokov Gordieho Howea, ale aj dekád utrpenia, keď sa Detroit topil na dne NHL aj po niekoľkých rozšíreniach súťaže.

Špeciálne vzťahy s veľkými hráčmi sú predmetom viacerých kapitol knihy Hockeytown Doc. Gordie Howe bol vysoko nedocenený manažmentom Red Wings, o vyjednávanie kontraktov sa začala starať jeho žena. Keď sa konkurenčná liga WHA začala zaujímať o draftovanie Gordieho synov Marka a Martyho, v tom čase bol už Howe na dôchodku. Zástupcovia NHL ho požiadali o loajalitu a dúfali, že odhovorí svoje deti od pôsobenia vo WHA. Výsledkom bol návrat Mr.Hockey na ľad v drese Houston Aeros so synmi po pravej aj ľavej ruke. Šesť produktívnych sezón v súperiacej lige nasledovala jedna posledná v NHL, v drese Hartfordu, ktorý si po príchode z WHA mierne upravil meno z New England Whalers. Drobné poznámky. Gordie Howe má ambidextriu, dokáže obe ruky používať s rovnakou šikovnosťou. Do ligy nastúpil s číslom 17, legendárnu deviatku si vzal, keď sa uvoľnil dres s týmto číslom. Hráčom s jednocifernými dresmi prislúchali najlepšie miesta v nočných vlakoch, ktorými sa kedysi v NHL jazdilo z mesta do mesta a Gordie Howe nerád spal na hornom lôžku.

Ted Lindsay okrem nesporných hráčskych kvalít stál za prvými pokusmi založiť hráčsku asociáciu. Odmenou mu bola výmena z Detroitu do Chicaga. Keď bol v roku 1966 uvádzaný do Siene slávy, v tom čase nemali na obdobné podujatia NHL prístup ženy. Ted Lindsay prejavil rešpekt svojej manželke a nezúčastnil sa ceremónie. Liga si uvedomila svoje spiatočnícke maniere a od nasledujúcej sezóny nezmyselné pravidlo zrušila.

Brett Hull zbieral staré športové autá, Steve Yzerman odohral stovky zápasov so zraneniami, ktoré by drvivú väčšinu hráčov odstavili od profesionálneho športu, Sergej Fjodorov po odchode z Detroitu hral v iných mestách za rovnaký plat, aký mú núkali v Red Wings. John Finley vystupuje z doktorského sveta a krok za krokom bilancuje premenu NHL. Obzvlášť výborná je kapitola o ruskej päťke, ktorá dominovala celej lige v polovici dväťdesiatych rokov. Keď boli na ľade Slava Kozlov, Vladimir Konstantinov, Igor Larionov, Slava Fetisov a Sergej Fjodorov, ich nemenej hviezdni spoluhráči na striedačke pozorovali ich hru s otvorenými ústami. Európsky skauting Detroitu má dlhú históriu a ľahko spočítateľné výsledky. Doktor mal s ruskými robotníkmi nadštandardné vzťahy, Kozlov bol od vstupu do svetovej extratriedy limitovaný komplikovanou nehodou, Slava Fetisov sa nerozprával so svojim kolegom z obrany sovietskej reprezentácie Alexejom Kasatonovom, keď spolu hrali v New Jersey, pretože počas hráčskej vzbury v CSKA Moskva sa Kasatonov zastal trénera Tichonova a nie spoluhráčov, Igor Larionov bol a je natoľko vzdelaný a rozhľadený, že ho nikto nevolal inak ako Profesor.

Hockeytown Doc je kniha o Detroite a zároveň o celej lige, o dobe Original Six a zároveň o modernej veľkokapacitnej lige, o kanadskej pýche a zároveň o prínose európanov. John Finley sa nevyhýba dopingu, otrasom mozgu, kritike ligy aj jednotlivých generálnych manažérov a predsa nejde o kontroverznú knihu ale o veľmi realistické dejiny NHL.

Hockeytown Doc (John Finley, 2012, vydavateľstvo Triumph Books LLC)

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár