Koniec sezóny si želá jedine finále - Djokovič vs Federer

15.11.2014 / Štefan Cebro
Bekhendový follow-through ako z tenisovej učebnice. (photo: SITA/AP Photo/Alastair Grant)

Bekhendový follow-through ako z tenisovej učebnice. / (photo: SITA/AP Photo/Alastair Grant)

Ako vyzerá športová dokonalosť? Čo-to nám naznačil Novak Djokovič, ktorý sa pohral so Stanom Wawrinkom, ktorý musel predýchať kanára v ich zápase na Turnaji majstrov. To čo ale predviedol Roger Federer proti Andymu Murraymu bolo ešte o level vyššie.

Tridsaťtriročný velikán vstupoval do zápasu s tým, že mu stačí set. Menšia nervozita bola na ňom vidieť v úvodnom geme, v ktorom musel čeliť stavu 0:30 a skoro aj 0:40. Hrozbu odvrátil a divákom v O2 Aréne privodil dokonalý zážitok. Víťazné údery triafal z forhendu, bekhandu, z ktorého nemal skoro žiadny prázdny úder, ako sa mu často stáva. Brit síce behal, bojoval, ale mohol len smutným pohľadom pozerať, že tentokrát nemá nárok.

Federer ho zosmiešnil s gráciou. Mohol mu dať dokonalých 12:0, ale pred londýnskym publikom sa zľutoval a daroval mu jeden gem v samom závere. Je pravdou, že Škót zažil hektických šesť týždňov, počas ktorých naháňal body na Turnaj majstrov. Hral veľmi dobre, ale únava ho dobehla.

Murrayho takto vyprášil len Djokovič

Pritom proti Švajčiarovi šiel s tým, že stále môže postúpiť. Rýchlo sa však presvedčil o opaku. V 681 zápasoch Murray nikdy neprehral dvakrát šesť nula. Prehrou 0:6, 1:6 si pripomenul neslávny výprask od Djokoviča z roku 2007. Fedex priznal, že chcel ukončiť zápas čo najrýchlejšie, ale svoju veľkosť zdôraznil vetou, že bol rád za to, že Brit uhral aspoň gem. Jedinou škodou je, že na turnaji neštartuje Federerov nemesis Rafael Nadal. V tejto forme by nemal proti nemu Španiel v hale najmenšiu šancu.

Pripomeňme si, že medzi osmičkou vyvolených je trinástykrát v kariére. Naposledy ho vyhral pred troma rokmi. V 33 rokoch sa ani nechce veriť, že si udržuje takú konštantnú výkonnosť. Ak by sa hral jeden z grandslamových turnajov v hale, tak by mal oveľa výraznejšiu šancu na ďalší vytúžený titul.  

Hlavným favoritom stále Srb

Napriek fantastickému výkonu ostáva Roger Federer stále len vyzývateľom Novaka Djokoviča. Srb ťahá 30-zápasovú víťaznú sériu v halu, ktorú aj Bazilejčan prekoná len výkonom na hranici dokonalosti. V prvom rade musí zlepšiť prvé podanie, ktoré nemal proti Murraymu ani na úrovni päťdesiatich percent. Síce vyhral všetkých štrnásť loptičiek po prvom servise, s podobnou percentuálnou úspešnosťou na Srba len ťažko vyzrie.

Djokovič nielenže potvrdil výhrou nad Berdychom, že bude na konci roka svetovou jednotkou, pridal aj rekord v základnej skupine. Vyhral 36 gemov a prehral len deväť, keď postupne strápnil Čiliča, Wawrinku aj Berdycha.

Srbský tenista môže zakončiť rok tretím triumfom na Turnaji majstrov za sebou a ukazuje, že je na túto možnosť skvele pripravený. Jeho formu v sobotňajšom semifinále asi pocíti aj Kei Nišikori, ktorému má čo vracať po vyradení v semifinále US Open. Už mu to síce raz vrátil v semifinále v parížskej hale Bercy, ale teraz to bude ešte väčšia satisfakcia. Šikovný Japonec vie Djokoviča potrápiť, veď to má s ním 2:2, semifinále bude asi priveľké sústo. Napriek tomu postup medzi štyroch najlepších na svojom prvom Turnaji majstrov je veľký úspech a Nišikori tým len potvrdil, že nie je žiadnou rýchlokvaškou, ktorá zažiari na pár turnajoch.

Väčšiu šancu na úspech má Stan Wawrinka, ktorý vyzve v semifinále Federera. Švajčiar predviedol v skupine dva výborné výkony a jeden slabý s Djokovičom. Záležať bude ako sa psychicky pripraví, lebo proti legendárnemu krajanovi má bilanciu 2:14. Favoritom bude Federer, ktorý by mal postúpiť a nielenže mal, ale aj my by sme si to želali. Finále s Djokovičom by bolo podľa toho, čo v Londýne obaja predvádzajú, najlepším vyvrcholením. Len pripomíname, že na záverečnom turnaji roka sa stretli dvaja velikáni len trikrát a z toho dva razy vyhral Belehradčan. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár