Ján Kozák vie viac, ako my

16.11.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
Kucka skóroval. Z pol metra, do prázdnej brány. (photo: SITA/AP Photo/Boris Grdanoski)

Kucka skóroval. Z pol metra, do prázdnej brány. / (photo: SITA/AP Photo/Boris Grdanoski)

"Ako sa vám páčia brejkové krídla Stoch a Weiss? Ja mám dosť obavy..." napísal do našej redaktorskej skupiny na Facebooku Vlado Kurek v rámci predzápasového štúdia včerajšieho kvalifikačného zápasu ME 2016 Macedónsko - Slovensko. O čosi vyše pol hodiny boli všetky obavy rozptýlené. Stoch aj Weiss splnili úlohu, s ktorou ich na zápas poslal tréner. Prihrali každý na jeden gól, obaja postavili reprezentačných kolegov pred jednoduchú úlohu, zasunúť loptu do prakticky prázdnej brány. 

Kozák vie viac

Ján Kozák znova potvrdil, že vie viac, ako my, netréneri národného futbalového tímu. "Stoch v reprezentácii končí a cesta späť bude ťažká," písalo sa v auguste minulého roka, po nástupe nového kouča do funkcie. Stoch mal problém so správaním mimo ihriska, do nominácie sa nezmestil. Žiadna hrubá čiara, za ktorou by skončil rýchlonohý, no kontroverzný ofenzívny futbalista, sa ale nemaľovala. 

Mladý Vlady (Weiss) mal problém skôr na ihrisku. Ľúbi loptu, neľúbi rozhodcov. Ani obranné povinnosti. V Bielorusku by jeho postavenie pri vyrovnávajúcom góle domácich mohli vysielať vo futbalovom dokumente Odhalení flákači. V Macedónsku mu zas nestačil ani jeden z najlepších rozhodcov na svete, Proenca rozhodoval finále Ligy majstrov, aj Majstrovstiev Európy, Vladko znova ukážkovo rozhadzoval rukami pri každom jeho hvizde vo svojej blízkosti. #KtoDokázalViac?

Weiss so Stochom sú, alebo doteraz boli, dokonalé duo na jeden post na 90 futbalových minút. Kozák jedného z nich, väčšinou Weissa, postavil do základu, druhého striedal po hodine. Mal tak vyriešenú jednu stranu ihriska, na ktorej sa vždy preháňal vzrastom nízky, technicky šikovný futbalista. Prečo teda zmenil stratégiu a postavil v Skopje oboch naraz? Neriskoval príliš? 

Manažment rizika

Ján Kozák presne vedel, čo a prečo to robí a jeho taktika znova vyšla. Rýchlosť na krajoch považoval za slabinu Macedóncov, ktorú by nasadením oboch rýchlych bežcov dokázal využiť. A - rovnako dôležíté - využiť v prvej polhodine zápasu. Poznajúc vzostupný trend hry balkáncov a ich povahu vedel, že nechať domácich hodinu, alebo osemdesiat minút motať sa po ihrisku s nádejou na dobrý výsledok by bola samovražda. Bolo potrebné zlomiť ich čo najskôr. 

Navyše, v ofenzívnej zálohe mu po návrate Šventa do kádra zostalo dosť alternatív. Prevaha na krídle bola v sobotu večer evidentne priorita, Švento, Šesták či RMak sú hráči, ktorí v prípade potreby mohli vymeniť Stocha, alebo Weissa a plnohodnotne ich nahradiť. Hovorí sa tomu manažment rizika. 

Medzi vysokými, no ťarbavými a nesebavedomými obrancami Macedóncov si preto tréner mohol dovoliť nechať hrať Adama Nemca. Jeden hráč bez extra formy z klubu sa na ihrisku stratí, Nemec bol navyše nie frustrovaný, ale skôr motivovaný. Z Berlína potrebuje odísť, zápas ako včerajší mu nepochybne pomôže nájsť si iný klub.

Pri predpokladanom spôsobe hry bolo aj tak skoro jedno, kto bude centre doklepávať do prázdnej brány. Vyšlo na Kucku a Nemca, aj keď hrotový útočník si musel poradiť aj s vybiehajúcim brankárom. Stál však pred ním sám, nezaváhal. 

Štyri, tri, dvaja a jeden

Weiss so Stochom síce rozhodli včerajší zápas, no ani ich výkon nebol dokonalý. Marek Hamšík jednému aj druhému v prvom polčase vynadal, keď uprednostnili kľučku pred prihrávkou, efekt pred logikou, ktorou tím chcel hrať. Prejavil sa ako správny líder. Palec hore.  

Nakoniec však všetko dobre dopadlo. Slovensko v prvom polčase upratalo dve lopty do bránky Macedóncov, aj vďaka spoľahlivému Kozáčikovi nepripustilo žiadnu drámu. Aj vo štvrtom kvalifikačnom zápase získalo tri body. Zásluhou dvoch hráčov na krídle a jedného trénera, ktorý všetko, na čo na jeseň 2014 siahol, na dobré obrátil. Nech mu to vydrží, postup na záverečný turnaj je ozaj blízko. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár