Gólová kríza, alebo čo majú spoločné Slovan a VSŽ

17.11.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
Slovan aj Košice sa sezónou skôr potácajú.  (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Slovan aj Košice sa sezónou skôr potácajú. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Polovica hokejovej sezóny, aspoň jej základnej časti, je plusmínus za nami. Dve najlepšie slovenské mužstvá, Slovan Bratislava a VSŽ Košice sužujú podobné problémy. Ani s kádrami plnými na našej pomery zvučných hokejových mien, reprezentantov so skúsenosťami z celého sveta, strieľajú málo gólov. Trápia sa takmer na vlas rovnako. Jediný rozdiel je, že kým Slovan sa prepadá na dno tabuľky KHL, Košice sú stále prvé v slovenskej Extralige.

Kádre

Ako hovorím, oba kádre sú plné mien, ktoré poznáme z majstrovstiev sveta, NHL, KHL, reprezentačných zrazov. Dres Slovana potia obliekajú Nagy, Bartovič, Surový, Šťastný, Bližňák, Olvecký, Hudáček, Ružička. Výsledok? Len o niečo viac, ako dva góly na zápas.  

VSŽ sa podobne nemajú čím chváliť. Adam Lapšanský, Gabriel Spilar, Jenčík, Bartánus, Bartoš, Bicek sú borci zvyknutí prijímať gratulácie spoluhráčov po strelenom góle. Problémom aktuálneho ročníka je, že aj tých je primálo.

Zápasy, góly, priemery

Slovan aj Košice sú na svoje pomery ofenzívne podpriemerné. Oproti najlepšej konkurencii zaostávajú o viac, ako gól na zápas. Petrohrad a Poprad sú lídrami, ktorých cifry sú spomenuté v tabuľkách. 

Spolu

Zápasy

Góly

Priemer

Top v lige

Slovan

27

63

2,33

3,51

VSŽ

24

62

2,58

3,68


Ešte horšie, ako v celkovej tabuľke stoja obaja v súčtoch domácich zápasov. Až o jeden a pol až dva góly menej dokážu skórovať pred svojimi fanúšikmi. Nebude preto náhoda, že návštevy na oboch zimných štadiónoch klesajú. V tejto otázke je ľahké rozsúdiť, či bolo skôr vajce, alebo sliepka. Nie sú góly, nie sú diváci. Alebo ich je aspoň menej. Oči a pocit z výhry a gólov neoklameš. 

Doma

Zápasy

Góly

Priemer

Top v lige

Slovan

12

27

2,25

4,25

VSŽ

11

28

2,54

4,00


Priemerné až podpriemerné zúžitkovanie presiloviek sa podpisujú pod neblahé čísla. Slovan je vo využívaní presilových hier až 17. spomedzi 28 tímov KHL, Košice štvrté z desiatich slovenských mančaftov. Nevyužité výhody si mohli fanúšikovia pozrieť v nedeľu v televízore. Slovan aj preto prehral v Helsinkách s Jokeritom. 

Presilovky

Počet

% využitia

Top v lige

Slovan

128

16,4 %

27,5 %

VSŽ

92

18,5 %

22,2 % 


Nedá sa povedať, žeby strieľali málo. Slovan je v početnosti streliva na úrovni Jokeritu, či Barsu Kazaň, tretieho a piateho tímu celej KHL. Jokerit má však 60 bodov a Kazaň 59, o 25 viac, než belasí z Bratislavy. Efektivitou zaostávajú aj železiari. Viac striel vystrelila po slovenských ľadoch len Nitra, no aj tá takmer každý desiaty pokus dostala za brankára súpera. V efektivite sú Košice podpriemerné (6.) aj v slabej slovenskej súťaži. 

Zápasy

Strely

% efektivity

Top v lige

Slovan

807

7,8 %

12,9 % 

VSŽ

830

7,5 %

 11,4 %

 

Čísla hovoria jasne. Prvá polovica sezóny odhalila prekvapujúce deficity v tímoch, v ktorých hrajú ofenzívne esá slovenského hokeja. Ak sa nezlepšia, ak Slovan ani Košice nezačnú dávať góly, jeden znova nepostúpi do playoff a druhý neobháji titul. O sebavedomí reprezentantov, ktoré bude musieť riešiť tréner Vujtek pred MS v Česku ani nehovoriac. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár