Pondelkové tréneroviny - Gauád sa vuacia

24.11.2014 / Richard Hanzlik
Donedávna tréner 21-tky má na krku novú visačku, Fortunaligovú. (photo: SITA/Ján Viazanička)

Donedávna tréner 21-tky má na krku novú visačku, Fortunaligovú. / (photo: SITA/Ján Viazanička)

Neexistuje asi ľahšia vec, ako byť futbalovým trénerom v pondelok. "Po zápase si pozrieme video a rozanalyzujeme si, kde sa stali chyby a prečo sme prehrali", odznieva na tlačových konferenciách z úst koučov. Niečo podobné bude aj obsahom tejto rubriky. Pozrieme sa na príbeh uplynulého kola, určíme TOP & FLOP a tiež trénera kola. Ak sa vám to nebude páčiť alebo budete mať lepší subjektívny názor, diskusia ho znesie. Sami môžete rozhodnúť, ktorý zápas oceníme titulom Zápas kola.

Story kola

Bývalý kouč našej jungenrepre Ivan Gauád nedostal viac šancu pokračovať vo svojej práci pri bielo-modrom výbere mladých futbalistov určených primárne na export z krajiny. Fanúšikovia ľubozvučnej slovenčiny a zamlčaného “l” však nemusia smútiť. Ivana totiž uvidíme, a hlavne si ho vypočujeme, najmenej raz do týždňa na tlačovej konferencii po zápase jeho nového klubu - MFK Ružomberok. Miestne hotely a bary už podľa nemenovaného anonyma vyhlásili nočnú pohotovosť a výrobcovia lepiacich pások vytvorili nové pracovné miesta s očakávaným rastom spotreby tejto šikovnej komodity. Uvidíme, ako angažovanie úspešného trénera ovplyvní výkony Ružomberka a koľko anonymných listov sa rozpošle, kým sa skončí prebiehajúca sezóna. Nateraz vieme len to, že hráči Ruže majú radšej popredu tiché domácnosti a po večeroch sa naspamäť učia základné jedenástky súperových mužstiev. Smutné je, že po zimnej prestávke na to môžu skočiť odznova, keďže dobrých 30% hráčov zmení pôsobisko.

Trenčín - Senica 3:1, 2712 divákov

Tak blízko a predsa takí vzdialení. V tabuľke síce stoja títo súperi plece pri pleci, ale herne sa stretli dva rozličné svety. Ten prvý sa presadzuje svojou agresivitou a kreativitou hodnou ministra, zatiaľčo ten druhý - nazvime ho opozičný, je rád, že zápas prežil. Od začiatku až do konca to bolo iba o tom, aké čísla napíšeme medzi dvojbodku a bolo to jasné, že to prvé bude väčšie ako druhé. Senica síce krásnym gólom zápas zdramatizovala, ale to je asi tak všetko, na čo si jej fanúšik spomenie. Trenčín ukázal, že v lige okrem Žiliny nemá súpera a svojou hrou vie potešiť smutné oko diváka.

Zlaté Moravce - Žilina 1:6, 1142 divákov

Domáci deblisti uhrali proti súperovi v prvom sete iba jeden gem, po ktorom zápas zo strachu z výsledku skrečovali. Hostia využili v prvých 45-tich minútach svoje, ale aj súperove podanie a bolo 0:2. V druhej časti zápasu sa domácim, v snahe vyrovnať, nedarilo odrážať útoky žlto-zelených a nebyť čestného zásahu Pavelku, uštedrili by im kanárici obľúbeného kanára. Líder ligy si so svojím súperom poradil poľahky a pre nezainteresovaného diváka to pripomínalo skôr tréning ako prvoligový zápas. Nuž, kto vie, na koho si sadla tá žilinská forma z minulej sezóny.

Spartak Trnava - Košice 3:1, 2413 divákov

V Trnave nastúpili Košice ešte stále pod vedením odstúpeného trénera Látala a s hráčmi, ktorí o vyplatených mzdách počuli len v seriáloch. Viete si predstaviť, že by vás v práci 4 mesiace neplatili, ale vy by ste sa aj tak snažili tú stenu postaviť tak, aby ráno nepadla na šéfa pri rannej kontrole stavby? Košice totiž v Trnave hrali viac ako vyrovnanú partiu a nebyť Mikovičovej šikovnosti v prvej minúte zápasu pri rozohrávke hostí, možno by si odniesli aj nejaký ten bod. Spartak sa potom dlho neúspešne prebíjal stredom ihriska a zlepšenie prišlo až v druhom polčase korunovanom gólmi Schranza a Jendriška. Povinné tri body sú doma a s nimi aj slušné štvrté miesto.

Dunajská Streda - Banská Bystrica 0:0, 2385 divákov

Smoliarom kola sú hráči Dunajszerdy, ktorí síce v novej sezóne doma ešte neprehrali, ale remíza 0:0 proti oslabenej Bystrici určite nebude highlightom pondelkovej porady vedenia klubu. Prvý polčas sa hostia ako-tak držali a nepúšťali domácich do šancí, čo sa však zmenilo v 49. minúte po vylúčení Vajdu. Potom to už išlo ako v kolese šťastia, a to domáci urazili natoľko, že gól nedajú najbližšieho pol roka. Spálili totiž aj nemožné a hostia môžu ruky-nohy a plecia bozkávať náhode, ktorá im zachránila cenný bod. Ale aj tak sa vďaka nemu dostali na posledné miesto v tabuľke.

Podbrezová - Ružomberok 1:2, 1280 divákov

Kto chce psa biť, palicu si nájde. Kto chce vyhodiť hráča, opýta sa ho na základnú zostavu najbližšieho ligového súpera. Vaniš v škole nesedel, zostavu nevedel a teraz si hľadá nový klub. Aj tak metie nová metla v Ružomberku. V Podbrezovej Galád určite poškuľoval po bodoch, ale po prvom polčase plnom blata, hrboľatého trávnika a nepresností, si nemohol byť nikto ničím istý. Až do momentu, kedy sa Almaského tečovaná strela dostala za chrbát Baláža a bolo 0:1. O päť minút neskôr zaplávala Nagyova bomba - 0:2 a Baláž sa určite tešil do sprchy. Domáci sa zmohli už len na korigovanie výsledku a šťastní hostia sa odlepili z dna tabuľky.

Slovan Bratislava - Spartak Myjava 0:1, 691 divákov

Keď si myslíte, že už to nemôže byť horšie, príde zápas, ktorý by ste aj konečne mohli nejako vyhrať. Ale ten prehráte a smeje sa vám už aj posledný náhradník z MUFUZY. Tak nejako by sa dal opísať posledný zápas Slovana. Jeho hráči sa z repre pauzy vrátili oddýchnutí (lebo ju strávili doma) a pripravení na ďalšiu ligovú hanbu pred návštevou kola. Nepomohol ani Vittek, ani Halenárove fúzy á la sumec. Myjava sa v prvom polčase stiahla a keď v kabíne zistila, že Slovan je naozaj bezmocný, vybehla na druhý polčas s ambíciou hodnou mladého komunistu. Snaha priniesla vedúci gól, na ktorý Slovan zareagoval zvýšenou útočnou nepotenciou a Myjava nebezpečnými brejkami. Bude to zaujímavá zima v Slovane.