Niet im čo vyčítať

22.04.2013 / Martin Petro
Nechýbalo veľa a na obrázku by sa tešili slovenské reprezentantky. Toto sú žiaľ Rusky (photo: SITA/AP Photo/Misha Japaridze)

Nechýbalo veľa a na obrázku by sa tešili slovenské reprezentantky. Toto sú žiaľ Rusky / (photo: SITA/AP Photo/Misha Japaridze)

Víkendový Fed Cup je históriou, kto si naladil verejnoprávnu, mal sa na čo pri klepaní rezňov pozerať. Scenár drámy by nenapísal ani Hamlet, ani Othello, ani Macbeth, ba ani dvorný dramatik kráľa Leara. Naše dievčence si v sobotu ráno omotali rúčky rakiet novým gripom, výplety nastavili na ultra vysoké napätie 38 kíl, schrúmali proteínovú tyčinku, poverčivo na päťkrát zamkli šatňu, nechali v nej všetok prehnaný rešpekt pred súperom a pustili sa bez chochmesu do domácich reprezentantiek.

Sobota ako z rozprávky

Rozbeh bol síce rozpačitý, Cibulková stratila prvý set v tesnej koncovke, no potom išlo všetko rýchlo ako dolu tobogánom. Dominika začala hrať to, na čo sme ju tam brali a zápas s prehľadom a bez väčších problémov otočila. S jej sobotným bodom sa  rátalo ako s napoly povinným. Bez toho, že by naša jednotka porazila ruskú dvojku, by sme veľkú búrku v pohári vody nenamútili.

Daniela Hantuchová nastúpila proti domácej líderke Márii Kirilenkovej a od nej sa bod v sobotu veru príliš nečakal. O to príjemnejšie sa ale prizeralo na to, ako si Danka urobila z Rusky trhací kalendár.  Šesť gemov, čo Ovečkinovej frajerke dovolila, bolo smiešnych, celé dva krátke sety diktovala prísnu tenisovú výučbu. Jednoducho zahanbenej Márii náladu nezlepšil ani dvojgólový zápis milenca, ktorý sa v NHL v noci zo soboty na nedeľu prestrieľal v Amerike na čelo tabuľky. V noci zo soboty na nedeľu počítala namiesto ovečiek Dankine víťazné údery tesne k lajnám.

Slovensko vyhrávalo 2-0 a kapitolu „Teraz už nemáme čo stratiť pre zmenu my (pre favoritov)“ v učebnici športového klišé listoval ruský tréner Tarpiščev. Celý náš tím sa naopak v nedeľu zobudil do pozície instantného favorita fedcupového semifinále. Táto pozícia nám vo všeobecnosti nevyhovuje, čo sa začalo potvrdzovať ihneď potom, ako všetko začalo vyzerať veľmi nádejne.

Dve nevyužité singlové príležitosti

Dominika po necelej polhodinke viedla v treťom zápase nad Kirilenkovou 3-1, no cirka vtedy je došla šťava. V ďalšom priebehu získala už iba tri gemy, slovom 3. Možno doplatila na jeden sobotný set navyše, na druhej strane svetlovlasá Mária v zápase s Dankou sily ušetrila. Prehrala rýchlo, hladko a v konečnom dôsledku takticky správne. 

Druhý mečbal mala v rukách Danka, ktorá nastúpila v štvrtom zápase proti čerstvej hráčke. Ruský tréner zariskoval, premiešal zostavu a poslal do hry ľaváčku Makarovú. Prvú hodinu a pol ťažila nečakaná Ruska na opačnom konci dvorca z momentu prekvapenia a Danielu v jeden moment delilo od prehry iba päť loptičiek.

Skúsená Slovenka (dva dni pred tridsiatkou, v tenise pomaly veteránsky vek) ale zabojovala, bravúrne zvládla koncovku druhého, a hneď na to aj začiatok posledného setu.  Ujala sa vedenia, ktoré sme v pevnej viere pokladali za rozhodujúce. Za stavu 4-2 a 30-15 pre naše farby sa súperka dokonca vyváľala na antuke. Chýbalo šesť fiftínov, boli sme k postupu najbližšie za celý víkend. Makarová však vstala z antuky, oklepala sa a oprášila, utrela si červené dlane a potom už s Danielou pozametala ihrisko. Danka neuhrala už ani gem a prehrala 4-6.

Vo štvorhre lepšie Rusky

Rozhodnúť musela štvorhra. Už v predvíkendovom preview sme naznačili, že ak sa tak stane, budeme mať problém. V disciplíne má ruská zostava pevnú pôdu pod nohami (inak povedané, svetové deblistky číslo šesť a sedem), my skôr varíme z vody.

Danka Hantuchová je do debla výborná voľba, umreli sme bohužiaľ na nedostatok ďalších alternatív. Dominike pre štvorhru chýba prakticky všetko, väčšina sa prirodzene odvíja od toho, že má 161 cm. Nemá razantný prvý servis, nemá až taký spoľahlivý druhý servis. Rozpätie jej rúk s raketou sa rovná rozpätiu rúk dlhonohej kolegyne bez rakety.

Keďže jej najsilnejšia stránka je tak trochu strojový tenis od základnej čiary a poctivá defenzíva, pri štvorhre sú to atribúty, ktoré hráča nezachránia a ľahko ho dostanú pod tlak. Štvorhra je vo svojej esencií extrémne ofenzívny šport a špičková obrana proti nadpriemernému útoku nebude mať málokedy šancu. Aj preto pár Nadal/Djokovič nikdy neporazí deblových špecialistov z top 10.

Znalá verejnosť a horda internetových diskutérov po zápase kričala meno Prebohaveď Rybáriková. Má deblový titul ATP úrovne, dokonca z antuky. Ešte znalejšia verejnosť si však pamätá zápas z roku 2011, v ktorom pár Hantuchová/Rybáriková v rozhodujúcej antukovej štvorhre v Bratislave viedol 6-2 5-1 a 30-0 proti výrazne oslabeným Srbkám.

Áno, naším vtedajším expertkám sa podarilo tento zápase prehrať 7-9 v rozhodujúcom sete a Magda Rybáriková odvtedy ešte vo štvorhre za Slovensko nevyhrala. Nehrajúceho kapitána tento zápas určite po nociach straší dodnes a mal v Moskve také malé déja vu. Nezávidel som mu.

Na druhej strane, keď nepostavil Magdalénu do štvorhry, načo presne ju do Moskvy Lipták nominoval? Budúcnosť vo dvojhre sa aktuálne aj tak skôr volá Čepelová, ak by bolo treba, po Srbsku by zrejme stavil skôr na mladú Janu. Ako glosovali aj televízni komentátori, na štvorhru sa do batoha zvykne pribaliť čistokrvný špecialista. Jannete Husárová doma asi len smutne prikyvovala.

Niet im čo vyčítať

Nakoniec sa rozhodol pre Dominiku, na čo mal samozrejme právo, veď je kapitán a vzhľadom k priebehu sa výber ozaj nedá kritizovať. Baby sa držali statočne najmä v úvode, vyhrali prvý set 6-4. Časom sa ale prejavila únava. Kým Rusky využili všetky štyri hráčky zostavy, my sme sa spoľahli na naše dve najlepšie. Odohrali za cca 30 hodín spolu 16 setov, každá po osem.

Solídny prídel aj na dobre plateného profíka, čo sa v kritických momentoch prejaví síce len v detailoch, no na najvyššej úrovni práve tie napokon rozhodujú na tenkej hrane úspechu a neúspechu.

Kľúčovým pre postup  sa ukázal zápas číslo štyri. Danka sľubný náskok v poslednom sete neudržala, aj preto je šport krásny a krutý zároveň. Vo svetle toho, čo za celý víkend predviedla, jej nemôže nikto nič vyčítať. To platí o oboch, vlastne o všetkých, čo Slovensko v Moskve reprezentovali. Snáď na ďalšiu podobnú šancu nebudeme čakať znova desať rokov. 

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná. 

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár