Čas pre zmenu, Boss?

25.11.2014 / Tomáš Turek
Že čo? (photo: SITA/AP/Matt Dunham)

Že čo? / (photo: SITA/AP/Matt Dunham)

Keď Arsenal po 3283 dňoch čakania konečne získal trofej, Goonerom spadol zo srdca kameň tak veľký, že sa z neho dal vytesať nový Mount Rushmore. Výhrou FA Cupu založil Wenger ohník horiaci nádejou, že konečne dokázal vštepiť tímu víťaznú mentalitu. Pri ohnisku sa stretla pestrá cháska. Optimisti sa pri ňom spokojne vyhrievali, realisti chceli viac dreva, aby nezhasol, pesimisti kričali: „Wenger out!“ a tí na tripe spievali „Nananana Giroud“. Arsène popustil zo svojej tvrdohlavosti, ktorú pomohol skrotiť aj splatený štadión a nová zmluva s Pumou, a prikúpil "drevo" do ohňa.

Fanúšikovia šedivejú

Chambers, Debuchy, Welbeck a hlavne Alexis sú sľubné palivo pre víťazstvá. Na inak vydarenom prestupovom okne však nepríchod stopéra zanechal škvrnu, s ktorou si neporadí ani Vanish a nieto ešte Nacho Monreal (hoci sa s novou pozíciou bije statočne). Po výhre v Community Shielde 3:0 nad bledomodrým majstrom z Manchestru, ktorá mala príchuť ďalšej trofeje, silnela aj viera v úspešnú sezónu. Po dvanástom kole však utrpeli ambície úspešnej sezóny ešte drvivejšiu porážku ako Arsenal v pamätnom zápase na Old Trafforde, ktorý skončil 2:8.

Arsenal zažíva najhorší vstup do sezóny v histórii Premier League. Z dvanástich zápasov dokázal vyhrať iba štyri. Jeden v auguste, jeden v septembri, jeden v októbri a jeden v novembri. Jedna výhra mesačne nestačí ani fanúšikovi Burnley, aj preto Gooneri sťahujú Wengerov náskok v počte šedivých vlasov.

Šediny pribúdajú aj vtedy, keď sa Özil, jeden z najlepších svetových AM topí na krídle, a Arsène mu nie je ochotný hodiť záchranné koleso a presunúť ho na jeho pozíciu. Za prevrátenie oči môže chýbajúca rotácia hráčov základnej zostavy, pričom takto silnú lavičku náhradníkov ešte Wenger nemal.

Nepoteší ani premotivovaný Wilshere, ktorý by si zaslúžil tri výchovné, či identické dvojča Ramseyho, ktoré vytiahli rodičia z pivnice a hoci je krajší ako minulosezónny Aaron, tak futbal hrá horšie. Dvojicu dopĺňa bez formy hrajúci Santi Cazorla, ktorý je taký malý, že dokázal podliezť latku výkonnosti a drží sa v základnej zostave.  

Ani o vrásky nie je núdza

Vrásky spôsobuje aj slabá taktická pripravenosť tímu, ktorá je roky Wengerovou slabinou. Mourinho vie o tom svoje, Wenger ho nedokázal poraziť ani v jednom z dvanástich zápasov, v ktorých proti sebe stáli/sedeli na lavičke svojho tímu. (W 0, D 5, L 7)

Reakcia na priebeh zápasu, či už nepriaznivý alebo priaznivý, ide ruka v ruke ako čerstvo zamilovaný párik s taktickou nepripravenosťou. Striedania, zmena rozostavenia či taktiky počas zápasu, kedy si to situácia žiada, sú veľkým Wengerovým nepriateľom. Keby mohol, tak na tieto trénerské činnosti zavolá španielsku inkvizíciu. Ak zrátame tieto trápenia, výsledkom je zlá hra Arsenalu. Preč sú časy, keď sa Arsenal mohol pýšiť jedným z najatraktívnejších herných prejavov a išlo to aj s Denílsonom či Senderosom v zostave.

Otázkou sa preto stáva, či ešte stále "Wenger knows best" alebo po osemnástich rokoch "Wenger doesn`t know"? Nie je práve teraz správny čas na zmenu pozície v tíme? Ekonomický riaditeľ alebo sa venovať prestupom hráčov, funkcie ako stvorené pre Wengera. V nich je "Boss" špička.

Tomáš Turek

Tomáš Turek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár