Čísla, ktoré svedčia proti Tomkovi

03.12.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
Tréner Tomkou kaučuje. Asi obranu. (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Tréner Tomkou kaučuje. Asi obranu. / (photo: SITA/Ivan Fleischer)

Situácia v košickom hokeji je aktuálne neutešená. Vyslúžila si dokonca mediálnu nálepku: Košický paradox. VSŽ sú na prvom mieste v tabuľke hokejovej Extraligy, no fanúšikovia štrajkujú, fanklub ignoruje domáce zápasy a na čelo rebríčka sa oceliari vyšvihli po zisku bodu v domácom zápase s reprezentačným výberom do 20 rokov. K hlasom o svojom odvolaní sa vyjadril na poslednej tlačovke aj Anton Tomko, tréner aktuálneho tabuľkového lídra.

Poltucet zlých čísel

Tréner a vedenie hovoria o smole. Na začiatku sezóny nič nenasvedčovalo problémom, ktoré by sa mohli postaviť do cesty bezproblémovej obhajobe titulu v lige, v ktorej s aktuálnym kádrom a rozpočtom nemali mať VSŽ opäť vážnejšieho konkurenta. Z prvých 19 zápasov prehrali len trikrát, z toho iba raz po troch tretinách, bez získania bodu. Z posledných dvanástich zápasov však zapísali prehier šesť (slovom 6, alebo ešte inak 50%). Medzi nimi sa skvejú neúspechy v slabej Skalici, rovnako slabej Žiline - čo sú posledné dva tímy ligy - debakel vo Zvolene no a nakoniec hanba s dorastencami v repre pomarančových dresoch. 

Fanúšikom sa nepáči nudný štýl hry, mne sa nepáčia čísla, ktoré hovoria o úpadku v aktuálnej sezóne. Tréner ešte nikdy nedal ani gól zo striedačky, je ale za výsledky priamo zodpovedný. Anton Tomko je trojnásobný majster sveta Slovenska, keď vyhral dvakrát s VSŽ a raz so Žilinou. Tu je poltucet čísel, ktoré ale kruto svedčia proti nemu. 

Body na zápas

2014/15 - 2,12, 2013/14 - 2,23

Na prvý pohľad nejde o drastický rozdiel, hoci naznačuje neblahý trend a menšiu dominanciu, ako pred rokom. Zaujímavejší je pohľad na posledných dvanásť zápasov. V nich získali Košičania len 1,5 boda na duel, to už je číslo, z ktorého kričí priemer. 

Rozdiel v skóre na zápas

2014/15 + 0,74, 2013/14 +1,35.

Na rozdiel od sezóny 2013/14, kedy VSŽ vyhrávali s prehľadom, v aktuálnej sezóne doprajú priaznivcom adrenalínu podstatne viac. Polovicu zápasov buď dotiahli do predĺženia, alebo o výsledku v bežnom hracom čase rozhodol jeden gól. Zaťažujú tak vlastné nervové sústavy, aj nervové sústavy fanúšikov. Stále lepšie, ako prehrávať a strachovať sa o playoff, Košice v slovenskej lige ale nemôžu svoje ambície porovnávať s klubmi, ktoré na pohár pre víťaza ani v mokrom sne nepomýšľajú. 

Góly doma

2014/15 - 2,58, 2013/14 - 3,46

Dobre vidíte, v Steel aréne sa nedočkáte gólu domácich ani raz za tretinu. Veľké klzisko a súpiska plná elegantných korčuliarov by navrávali, že tak, ako má Poprad výhodu malého rozmeru vlastného ihriska, môžu Košice ťažiť z výhody širokého ľadu (s malým š). No, nič z toho. V domácich zápasoch získali modro-bieli oranžovo-čierni len 20 bodov, je pravdou, že hrali o tri až štyri zápasy menej, ako zvyšok tímov. Aj preto sú v tabuľke "Doma" len šiesti. Najmä preto, že súperi dali len 20 gólov, čosi vyše 1 a pol na duel. 

Góly celkom

2014/15 - 2,42, 2013/14 - 3,01

Počet zápasov, v ktorých dali 5 gólov? Nula. Počet zápasov, v ktorých dali nula, alebo jeden gól? Osem. V týchto numerách možno pramení ponosa fanúšikov na východe na nudný hokej. Koho by bavilo pozerať sa dlhodobo na duely brankárov? 

Presilovky

2014/15 - 15,38% 2013/14 - 19,03%

Šesť a pol presilovky potrebujú špeciálne formácie VSŽ na to, aby dopravili kotúč do bránky súpera. Pred rokom im stačilo čosi vyše päť početných výhod. Náročný fanúšik vie, že skutočne dobrými tímom stačia tak štyri. 

Úspešnosť streľby 

2014/15 - 7,17%, 2013/14 - 8,82% 

Posledné číslo do poltucta hovorí o mizernej streleckej efektivite, na ktorú sa akutálne všetci vyhovárajú. Normálne pre tím štandardu toho košického by malo prevýšiť desať percent. Pokojne aj o viac, ako o percento, dve. Nemyslím, že za Skalicu, Žilinu, či Piešťany začali chytať Brodeur, Hašek či Halák v najlepších rokoch. Umenie urobiť z gólmana súpera kandidáta reprezentačného dresu doťahujú VSŽ do dokonalosti. 

Nie sú to len samoúčelné čísla. Ako som už písal, majú za následok rapídny úbytok fanúšikov v Steel Aréne. Oči neoklameš. VSŽ by mali mať - a podľa mňa aj majú - zmysel pre zodpovednosť hlavného trénera za náladu v meste, v ktorom je hokej športom číslo jeden. Doplatí na to tréner Tomko napriek prvému miestu v tabuľke? 

Košice sa určite dostanú do playoff a v ňom by len ťažko neprešli do semifinále, alebo finále aj so súčasnou formou. Hoci aj celkovým skóre 6:4 v piatich zápasoch, vrátane nájazdov. Ak ale počas najbližšieho víkendu v domácich zápasoch s Piešťanmi a Nitrou nespustia gólostroj a nezískajú štyri až šesť bodov neprekvapilo by ma, keby takto o týždeň už na lavičke mali nového kouča. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár