Detroit Re(incarnate)d Wings Index

05.12.2014 / Mišo Hudák
Jurčo, gól! (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

Jurčo, gól! / (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

Power rankingami sú športové a hokejové médiá preplnené, pripravili sme preto iný, samozrejme subjektívny index, ktorý bude mapovať najlepšie a najhoršie naplnenie očakávaní a potenciálu družstiev NHL. Výkony Red Wings sú základnou mernou jednotkou. Tímy odohrali v novej sezóne už tridsať percent z rozpisu základnej časti 2014/15.

1990s

Hra Red Wings miestami pripomína ofenzívnu fantáziu z prelomu storočí. Zdraví Dacjuk a Weiss prinášajú do hry viac a viac zohratejších detí kľúčové momenty, ktoré rozhodujú zápasy v prospech Detroitu. Prvá tretina doma proti Vancouveru bola vyslovenou exhibíciou.

V tejto chvíli sú Red Wings šiestym najlepším tímom vo využívaní presilových hier a štvrtým najlepším v odolávaní v oslabeniach. Strieľajú v priemere šiesty najväčší počet gólov na jeden zápas a vo víťazných vhadzovaniach sú dokonca druhí. Špičkové tímové parametre sú rovnomerne rozložené na celú súpisku, aj štvrtý útok odohrá 10 až 11 minút za zápas.

Výborne sa darí obom Tomášom, mladší Jurčo prežil všetky dostupné eskapády, ktoré zastihli prvý tím. Andrej Nestrašil musel ísť pred návratom na farmu na waiver list, z ktorého si ho stiahla Carolina, pritom Tomáš Jurčo mohol ísť na farmu bez umiestnenia na tento zoznam. Do Grand Rapids sa nevrátil ani keď sa uzdravil Stephen Weiss a vrátil sa Pavel Dacjuk. Dokázal bodovať aj pri úlohách vo štvrtom útoku, v poslednom zápase dokonca naskakoval s rodákom Tatarom a Magic Manom.

Joe Louis Arena už fyzicky dosluhuje, posledné dva zápasy sprevádzali výpadky prúdu, ale aj napriek tomu je to úžasná katedrála športu

Hodnotenia

Okrem DRW Indexu sa v posledných týždňoch objavili rôzne rebríčky. Po fatálnej prehre Toronta doma s Nashvillom 2:9 sa The Hockey News, magazín neoddiskutovateľne zahľadený do Maple Leafs, rýchlo poponáhľal s rankingom fanúšikovských základní NHL tímov. Vedie ho samozrejme Toronto.

Ekonomický moloch Forbes po roku opäť zrátal hodnotu klubov NHL a napočítal už tri s hodnotou vyššou ako jedna miliarda amerických dolárov. Pred Rangers a Canadiens je samozrejme Maple Leafs.

Keby chlapci hrali hokej na úrovni podpory, ktorej sa im dostáva, možno by sa o nich zaujímal aj niekto iný ako obyvatelia najväčšieho kanadského mesta.

Index

Ktoré tímy napĺňajú svoj potenciál, alebo ďaleko prekračujú predsezónne očakávania lepšie ako Red Wings? A ktoré kluby s nabúchanými súpiskami majú problémy? A čo s Edmontonom? Eutanázia?

30. Philadelphia

Flyers sú jednoznačne najlepším tímom v premrhávaní svojho potenciálu. Tím, ktorý dokázal pred niekoľkými rokmi otáčať dôležité playoff zápasy aj série, dnes nezvláda druhé polovice zápasov. Jediný majiteľ organizácie v jej histórii, Ed Snider, svojimi zásahmi do chodu klubu a tímu, neprospieva atmosfére vo Philadelphii.

29. New Jersey

Devils sa pozvoľna prepadávajú, ale v ich prípade rozhodujú o úspešnosti sezóny zápasy po novom roku. Stíhacie jazdy New Jersey sú vždy vítaným spestrením druhej polovice základnej časti, aj tentoraz sa máme na čo tešiť!

28. Ottawa

Senators nehrajú zle, ale po sľubnom začiatku upadli do priemeru vo všetkých ohľadoch. Priemerné presilovky aj oslabenia, priemerné víťazstvá aj prehry. Aj Erik Karlsson sa drží svojho ofenzívneho bodového priemeru, ale často býva na ľade pri inkasovaných góloch (-8 +/-). Priemerných 82 bodov po 82 zápasoch na konci sezóny určite nebude stačiť na postup do playoff.

27. Boston

Bruins vyzerajú unavení po všetkých tých dlhých sezónach. Kompaktné jadro by po mnohých rokoch spolužitia malo produkovať dokonalý hokej bez použitia očí. Tuuka Rask je dokonalým príkladom preceňovania brankárov v NHL, po výbornej sezóne hrá hlboko pod svoje možnosti. Tim Thomas by možno odviedol rovnaký štandard, ale za 20% mzdy.

Liga je na opačnej strane tabuľky nádherne vyrovnaná. Prvých jedenásť tímov od seba delia len štyri body. Každý druhý deň sa stáva, že v pätici vedúcich tímov sú štyri z Východnej konferencie. Je to samozrejme spôsobené tím, že Pittsburgh, Tampa Bay, Montreal a ďalší kanibalizujú Columbus, Buffalo, Carolinu, či ďalšie AHL tímy a Chicago a Los Angeles sa ešte len rozbiehajú, ale aj napriek tomu je to príjemná zmena.

4. Florida

Áno Panthers! Najvhodnejší tím na sťahovanie, ekonomická samovražda a priemerné návštevy 8981 divákov na zápas! Slabšie naplnenie haly (52.7%) má snáď už len VSŽ Košice. Napriek podmienkam nezlúčiteľným s NHL sa Floride darí pravidelne bojovať, olúpiť aj lepšie tímy vo forme a držať sa blízko hranice playoff.

3. Minnesota

Wild sa za pár týždňov vytiahli zo spoločnosti Edmontonu a Arizony naspäť k minuloročným pozíciám, adekvátnym k nákupom v posledných rokoch.

2. Buffalo

Sabres za sebou majú úspešnú sériu posledných desiatich zápasov, len desať klubov bolo efektívnejších v zbieraní bodov za rovnaké obdobie. Buffalo sa dokonca ostalo do TOP27 NHL!

1. Islanders

Najroztomilejší underdog NHL je napriek všetkým posmeškom stále najúspešnejším tímom v New Yorku. New Jersey je iné mesto, iný štát, iná civilizácia, ale stále sa ráta k ekonomike 5 borroughs. Islanders za posledných 70 rokov získali rovnaký počet pohárov ako Rangers a Devils spolu. A to v lige hrajú takmer o tridsať sezón kratšie. Znovuzrodený Halák našiel dokonalé miesto pre svoju motiváciu. Najbližšie playoff a budúci rok v Brooklyne môžu byť veľmi zaujímavé.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár