Dokonalosť má číslo 147

05.12.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
Je to tam! (photo: SITA/(AP Photo/PA, Tim Goode)

Je to tam! / (photo: SITA/(AP Photo/PA, Tim Goode)

Štvrtok bol takpovediac pomalým dňom. Pomalým v zmysle športových udalostí. Nič prevratné sa v podstate neudialo, najmä nie v Európe. Futbal sa nehral, hokej detto. Tenisti majú prázdniny (asi okrem zlatokopov v Indii), ešte aj basketbalistky Good Angels stihli prehrať skôr v týždni. Najlepší výkon dňa tak zaznamenali v biliarde. 

UK Championship a Ronnie O´Sullivan

Turnaj, ktorý sa práve odohráva v Yorku v Anglicku patrí medzi osem najdôležitejších, rankingových turnajov. Bývalá svetová jednotka a jeden z najvýraznejších, ak nie najvýraznejší hráč snookru súčasnosti, Ronnie O´Sullivan ho vyhral štyrikrát, naposledy však ešte v sezóne 2007/08. Aktuálne je štvrtým najlepším hráčom svetového rebríčka, v Yorku po včerajšom postupe do štvrťfinále zostal najväčším favoritom. Obhajca turnajového titulu Neil Robertson, majster sveta Mark Selby aj svetová trojka, Číňan Ding už vypadli.

O´Sullivan, ktorý výzorom tak trošku pripomína tretieho z dvoch bratov Gallagherovcov z Oasis je tak trochu enfant terrible svojho športu. Prezývka "The Rocket" naznačuje, že pri hre nestráca čas a snaží sa červené a farebné gule naposielať do jamiek ukrytých po obvode zeleného stola bez zbytočného otáľania. V osemfinále UK Championship mu bol súperom Matthew Selt, číslo 44 svetového rankingu. 

Dokonalých 147

Najväčším majstrovstvom, dokonalosťou a biliardovou virtuozitou je, keď sa podarí dostať všetkých 22 gúľ do šiestich jamiek, jednu po druhej bez toho, aby sa k stolu dostal súper. Hráč tak získa 147 bodov, samozrejme vyhrá zmenu (frame). Sto bodov je hranica označujúca výborný výkon za stolom, dokonalých 147 sa nepodarí každý deň.  

"Maximum break", ako sa volá vrchol hry, sa hráčom podaril len 109-krát v súťažnom zápase na profesionálnej úrovni. Rekordérom je - kto iný - O´Sullivan. Včera sa mu podaril štrnásty zápis do knihy rekordov. Stephen Hendry to dokázal 11-krát, John Higgins sedemkrát. Dvaja Škóti sú jedinými, ktorým sa podarilo one-four-seven zahrať viac, ako päťkrát. To len aby bolo jasné, aký veľký pán je The Rocket man.

Súper na najlepšom sedadle

Zápas O´Sullivan - Selt sa hral na maximálne 11 zmien, prvý do šesť vyhráva zápas. Nedá sa povedať, žeby šlo o napínavý duel. O´Sullivan vyhral prvých päť zmien, nikto v sále ani pri obrazovkách Eurosportu nepochyboval, kto z dvoch majstrov kriedovaného tága postúpi do ďalšieho kola.

V šiestej zmene pristúpil Ronnie The Rocket k biliardovému stolu za stavu 0:0. Guľu po guli metodicky posielal jednu za druhou na správne miesto v jamkách, čím sa ich počet znižoval, tomu úmerne rástlo očakávanie v publiku. Najlepšie divácke miesto mal Matthew Selt, sedel skormúthený hneď pri stole, čakajúc na šancu, ktorá už neprišla. Prestrihy na jeho výraz tváre počas exhibície súpera stoja za to. 

O´Sullivan takmer prišiel o nekaždodenný výsledok pri modrej guli, tesne pred splnením úlohy, s ktorou sa k stolu stavajú všetci hráči biliardu. Modrá len tak-tak povolila gravitácii v jamke na dlhej strane stola. Po nej to bola už len formalita, víťazné gesto a mohutná ovácia zakončila skvelý výkon skvelého Ronnieho. Ako prvý mu gratuloval vysmiaty rozhodca. Raz darmo, Briti majú spôsoby.  

Vychutnajte si teraz deväť minút biliardovej dokonalosti. Možno sa po nich budete na zelené súkno na obrazovke pozerať inak. A možno budete mať ďalšieho športovca, ktorému budete držať palce. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár