Bony WINfred, 26

11.12.2014 / Stewo Biroš
Aj Bony /v bielom/ má oči len pre lobdu. (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Aj Bony /v bielom/ má oči len pre lobdu. / (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

„Vziať mu loptu je tak ťažké, ako odnaučiť futbalistov simulovať...“ Pred 26-mi rokmi, 10.decembra 1988, sa v africkom Bingerville narodil Wilfried Guemiand Bony.

Nohy ako Arnold

Bony začína drilovať od svojich chlapčenských čias pestovanú „Maracanu“ v miestnom Issia Wazi a v r.2007 odmieta čierneho svalovca z Pobrežia Slonoviny FC Liverpool. Hrotový útočník kotví na hosťovaní v Sparte Praha, kde sa v krátkom čase mení /nielen v médiách/ doslova na spasiteľa, hrdinu, idol, či kľúč k úspechu. Nadržaná šelma, ktorú 90 minút zaujíma jediné – ako streliť gól.

Predátorovi ataku ušijú špeciálne trenírky, keďže tie bežné nevedia pohodlne obopnúť švarcnegrovské stehná. „Do posilňovne nechodím, nohy mi proste také narástli“, odpovedá Bony na otázku neuveriteľnej muskulatúry svojich dolných končatín, a komentátor nemenovanej českej televízie len vtipne dodá, že by si tam africký bijec najskôr len ublížil. Tréner Mariboru Darko Milanič na otázku týkajúcu sa českého tímu svojho času povedal: "Sparta? Nad všetkými vyčnieva Wilfried Bony."

Žiadne maniere

Čierny atlét si ani dnes nepotrpí na žiadny manier, či nakvapkanú slávu, v Prahe ste ho spokojne našli v metre so slúchadlami na ušiach, či s českou priateľkou na kávičke.
Po angažmá v holandskom Vitesse kope dnes Wilfried guľatú v tíme premierligovej Swansea, kde je so siedmimi gólmi najlepším strelcom tímu. Skromný hráč typu „dajte mi do 16-ky loptu, zbytok spravím sám“ je ozdobou súčasnej futbalovej zemegule a mne je v mene nášej redakcie potešením zapriať futbalovému mágovi dobré zdravie, pohodičku a radosť zo života.

Happy birthday, WINfried!

Stewo Biroš

Stewo Biroš

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár