10 Naj podľa TakUrčitee: Slovenské tenisové výsledky 2014

Slováci porazili niekoľko hviezdnych tenistov. Áno, aj Kližan. (photo: SITA/AP Photo/Vincent Thian)

Slováci porazili niekoľko hviezdnych tenistov. Áno, aj Kližan. / (photo: SITA/AP Photo/Vincent Thian)

Je tu december a je tu už takmer jeho druhá polovica. To znamená, že začína obdobie „Čo to žerete? Nežerte to!“, ktoré potrvá do 24. decembra, a potom začne obdobie „No žerte to! Veď vy to vôbec nežerete!“ Pre nás v Takurčitee to však znamená niečo úplne iné. Pre nás začína obdobie rekapitulácie, nevyhnutnej vianočnej nostalgie, koncoročných rebríčkov a vyhlasovania toho najlepšieho a najhoršieho, čo tento rok priniesol. Pretože ako raz povedal Guy Pearce v úlohe Leonarda, hlavnej postavy Mementa: „Človek môže prísť o všetko, no nikto ho nemôže pripraviť o schopnosť ponoriť sa do spomienok.“

Dnes spomíname na 10 najlepších výsledkov slovenského tenisu v roku 2014.

10. Norbert Gomboš vs Dominic Thiem (6-4 3-6 6-3 6-4; Davis Cup)

V apríli sme hrali v NTC proti Rakúsku o postup do garáže o svetovú skupinu. Noro bol reprezentačný panic, na rande s Mečířovou grupou prišiel po prvý raz - iba mesiac potom, čo uhral svoje prvé challengerové finále v kariére. Dostal šancu hneď v otváracom zápase, nahradil v ňom unaveného Kližana. Thiem bol rakúskou jednotkou a veľkým favoritom, už v tom čase patril medzi najväčších päť súčasných talentov mužského tenisu. Noro hral bez rešpektu a sfúkol ho v štyroch setoch ako narodeninovú sviečku. Podával a klincoval forhendy tak, že si vyslúžil prezývku slovenský Del Potro, resp. Noro Bomboš. Jeho výhra bola základom postupu.

9. Miloš Mečír ml. vs pole (French Open)

Keď sa pozriete na syna nášho olympijského víťaza zo Soulu, nadobudnete pocit, že Miloš senior urobil iba ctrl+C a ctrl+V. Inými slovami, junior mu akoby z okna vypadol. Tenisovo síce nedosahuje také výsledky ako náš slávny reprezentačný kapitán, je to ale veľmi sympatický a talentovaný chlapec, ktorý ide hore. Podaril sa mu tohtoročný máj. Z čistajasna najskôr postúpil do finále na turnaji v Ostrave, a potom sa prehrýzol trojkolovou kvalifikáciou na French Open, čím si vybojoval svoju prvú grandslamovú účasť. Záver: Je to vychillovaný a večne usmiaty týpek, ktorý sa chodí do mesta zabávať s gitarou. Na kurte ho nič nerozčúli. Ťažko mu nefandiť.

8. Anna Karolína Schmiedlová vs Venus Williams (2-6 6-3 6-4; French Open)

Náš (v čase tohto zápasu) 19-ročný talent bol na Rolandovi druhý krát v živote (ako žena). Pri svojej premiére v roku 2013 Anka uhrala ako kvalifikantka druhé kolo. Tento rok sa jej podarilo body obhájiť (čo nie je vôbec ľahké, ostatní naši tenisti potvrdia). Následný zápas s Venus mal byť vlastne iba jej odmenou. Schmiedlová je však hráčka, ktorá si so sebou do batohu na rakety veľa rešpektu nepribaľuje. Po prvom sete spustila úderový uragán a zápas otočila, čím dokázal posunúť svoje grandslamové maximum. Akoby povedal prezident ruskej tenisovej federácie, slovenské hráčky majú z tohto roka vlastne skalpy oboch bratov Williamsových.

7. Kristína Schmiedlová vs pole (Wimbledon – dievčatá)

Kristína (dnes 17 ročná) ukázala, že by sa mohla vybrať podobne úspešnou dráhou ako jej staršia sestra Anka. Na juniorskom Wimbledone sa ako ôsme nasadené dievča prebojovala až do finále, v ktorom to po prvom vyhranom sete (6-2) dokonca vyzeralo na veľký výkrik slovenského ženského tenisu do sveta. Lotyška Ostapenková však zápas otočila a Kiku napokon zdolala, takže ani druhé naše grandslamové finále v roku neskončilo úspechom. Aj tak to však bola veľká vec. Vďaka sestrám Schmiedlovým sa na budúcnosť nášho ženského tenisu môžeme pokojne tešiť.

6. Dominika Cibulkova vs Agneszka Radwanska (3-6 7-6 6-3; Miami)

Štvrťfinále tisícky v Miami - bol to pekný zápas. Pripravil som vám k nemu zopár fun facts: Dominika Pomeová si v zápase udržala svoje podanie až na siedmy pokus. Z prvých 12 gemov bolo 11 brejkov. V prvom sete teda platilo, že kto si udrží jediné svoje podanie, vyhrá. Radwanska v tomto zápase čelila pri vlastnom podaní 8 krát stavu 0:30 a 4 krát stavu 0:40. Dominika 11-krát prehrala pri svojom podaní prvú loptičku. Keď podávala v druhom sete Domča na udržanie v zápase, odvrátila tri mečboly. V tiebreaku otočila stav 2-5* na 7-5. Zápas ponúkol celkovo 39 brejkbalov, z ktorého bolo 19 premenených. Proste ženy.

5. Martin Kližan vs Tommy Haas (6-3 6-2; Mníchov)

Do Mníchova Maťo necestoval s bohvieakou formou. Za 4 aprílové týždne odohral iba dva zápasy. Tam ale v plnej kráse predviedol svoju nevyspytateľnosť, a to, že je to turnajový hráč. Na postup do semifinále potreboval šesť výhier v rade (vrátane kvalifikácie). V súboji o finále potreboval zdolať domáceho obhajcu a veľkého miláčika tribún, veterána Haasa, ktorý si ho v predchádzajúcom vzájomnom zápase natrel na chleba. Bol veľký outsider. Zápas však uplne poprel papierové predpoklady. Martin nedovolil súperovi absolútne nič a drvivo postúpil do svojho druhého kariérneho finále.

4. Martin Kližan vs Fabio Fognini (2-6 6-1 6-2; Mníchov)

Martin nastúpil na finále proti starému známemu – proti Fabiovi Fogninimu, ktorého zhodou šialenej náhody zdolal práve vo finále pri svojom prvom a dovtedy jedinom triumfe v Petrohrade 2012. Platí teda formulka, že ak sa Kližan dostane na turnaji série ATP do finále, čakať ho tam bude zakaždým Fognini. Talian bol tentokrát v úplne inej pozícií, hralo sa totiž na jeho obľúbenej antuke, na ktorej bol v tom čase za posledných 10 mesiacov vo finále šiesty krát. Kližko do zápasu vstúpil v hrôzostrašnej kondícií - noc pred zápasom údajne vôbec nespal, bolel ho žalúdok a bohvie, koľko toho dohromady vypil. Po prvom prehratom sete vyzeral na skreč, zhltol však nejakú tabletku a pokračoval. V tvári vyzeral stále na umretie, takmer nebehal, ale z rúk mu lietali také neskutočné údery, že zúfalý Fognini od rozčúlenia rozmlátil raketu. Dodnes netuším, ako Kližko tento zápas mohol otočiť a asi ani on sám. Bol to jeho životný turnaj.

3. Jana Čepelová vs Serena Williams (6-4 6-4; Charleston)

Medzi rokmi 2010 a 2014 Serena neprehrala viac ako 4 zápasy za sezónu. Do zápasu s Jankou mala Williamsová v tomto období bilanciu 198-17. A to ako je známe, legendárna tridsiatnička obchádza iba tie najväčšie turnaje a hrá proti najlepším hráčkam. Čepelová ju na domácej pôde dokonalo zaskočila. Predviedla bezchybnú defenzívnu hru, podporenú skvelým prechodom do útoku. Zaznamenala životnú výhru a dotiahla to vďaka trom ďalším výhram až do finále celého turnaja. Bohužiaľ ju potom zastihol nepochopiteľný výpadok formy, keď v ďalšom štvrťroku vyhrala iba jediný zápas. Serenu táto prehra takisto poriadne nalomila. Šepká sa, že tie 4 slávne dvojchyby a následny skreč počas štvorhry na wimbledone má na svedomí práve zápas s Jankou, o ktorom sa Serene noc predtým snívalo. Démonov musela zahnať flašou Jacka.

2. Dominika Cibulková vs (Šara)pole (Australian Open)

Celá austrálska púť bola od Dominiky famózna, vybrať by sa dal z Melbourne do rebríčka akýkoľvek zápas (okrem toho finálového). Základom pre postup do veľkého finále bola však výhra nad Sharapovou, ktorá bola najväčšou prekážkou. Domča musela zápas otočiť po prehratom sete. V tom druhom viedla na podaní 5-0 a 15-0, o pár minút z toho bolo „cibulkovské“ 5-4 0-15 a s naším malým pivom to vyzeralo všelijako. Nikto by asi nepovedal, že Mária od toho momentu uhrá už iba gem. Domča pri svojej spanilej jazde do finále súperky trhala na drobné (rozdala 3 kanáre, 4 krát vyhrala set 6-1). Voegeleová a Suarezová proti nej uhrali iba jediný gem, Halepová a Radwanska zhodne po tri. Cibulková nikdy nepodávala lepšie ako tu. Svoj životný výsledok si pokazila tým, že v druhej polovici sezóny prežila najhorší polrok v jej kariére. Zlomový bod: kauza odmietnutej repre.

1. Martin Kližan vs Rafael Nadal (6-7 6-4 6-3; Peking)

Prehrávať 6-7 2-4 a 15-30 s Rafaelom Nadalom? No problem. Nie pre Martina Kližana. Maťo si na španielskeho princa, žijúcu legendu a dlhodobú svetovú jednotku, či občas dvojku, alebo trojku verí. V prvom sete za stavu *5-4 mohol slovenský ľaváčik dopodávať. Možno aj dobre, že tak neurobil. S Nadalom hral predtým dvakrát (Wimbledon, French Open) a vždy prvý set vyhral práve pomerom 6-4. Potom však v oboch prípadoch zhodne prehral všetky zostávajúce sety 3-6 3-6 3-6. Martin to tentoraz skúsil inak a ono to vyšlo. Bola z toho najpamätnejšia výhra v jeho kariére a na dlhú dobu najväčšia výhra slovenského tenistu vôbec.