Žeby?

15.12.2014 / Denis Bohumil Schvarcz
Peter Sojčík vzal obrancu Popradu a svoj tím na plecia a dvoma gólmi vrátil VSŽ do hry v nedeľnom zápase slovenskej ligy. (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Peter Sojčík vzal obrancu Popradu a svoj tím na plecia a dvoma gólmi vrátil VSŽ do hry v nedeľnom zápase slovenskej ligy. / (photo: SITA/Radoslav Maťaš)

Výraz "žeby" sa podľa Slovníka slovenského jazyka používa vo vetách, v ktorých sa vo forme otázky vyslovuje pochybovanie, neistota, obava. Pred ani nie dvoma týždňami som na tomto mieste usvedčil číslami košických hokejistov z biedy. Vyjadril som dokonca nádej myšlienku, že by dni trénera Tomka na striedačke VSŽ mohli byť spočítané.

Zmena?

Vyjadril som znechutenie nad spôsobom hry a výsledkami, ktoré dosahuje obhajca extraligového prvenstva v aktuálnej sezóne. Ešte viac, ako s malým bodovým náskokom na najvyššej priečke tabuľky lokálnej súťaže som vyjadril (opakovane) nesúhlas s nízkym počtom gólov, ktoré na miestne pomery nabitá súpiska korčuliarov produkuje. Dokonca som v článku zdôraznil, že v prvých 31 zápasoch extraligy strelili päť a viac gólov presne nulakrát.

Odvtedy vykorčuľovali oranžovo-čierni zamaskovaní do bielo-tmavomodrých farieb na ľady päťkrát. Vyhrali štyri razy, prehrali iba s Nitrou, 1:3. Ostatné zápasy vyhrali a vyhrali tak, že si pred reprezentačnou prestávkou môžem namýšľať, že sa v ich výkonnosti prejavila zmena. Gólový priemer v piatich zápasoch? 4,40 góla.

Piešťanom naložili sedem gólov, vyhrali aj neľahký zápas v Banskej Bystrici posilnenej Handzušom. Skalici dali po prvýkrát od septembra viac, ako dva góly (5) a včera v Poprade predviedli výkon, ktorý ma konečne nadchol. Trvalo to 36 zápasov novej sezóny. Takmer dve jej tretiny.

Obrat!

Prehrávať 1:4 v druhej tretine sa nepodarí Košičanom každý týždeň. Najmä nie v Poprade. Tri zápasy súčasnej sezóny sa skončili 0:0 (PP vyhral na nájazdy), 2:1 a 1:0 z pohľadu hráčov VSŽ. Skóre 3:2 po stoosemdesiatich minútach hovorilo pred včerajším zápasom, že jeho najpravdepodobnejším scenárom je znovu brankársky duel. Ten sa našťastie nekonal. Nič proti brankárom, samozrejme, no nielen ja mám radšej zápasy, čo sa skončia 5:4, ako 1:0.

Nech je ako chce, Poprad mal výbornú prvú polovicu zápasu. Vyhrával v 30. minúte 4:1, zdalo sa, že tradičného súpera v krásnych dresoch bez kamzíka nielen porazí, no aj poníži. Pred celým Slovenskom, respektíve aspoň pred divákmi STV2.

Krátko po štvrtom góle, v tej istej minúte deliacej zápas na dve rovnaké polovice, však zobral vo vlastnej tretine puk na čepeľ Sojčík a nerušene korčuľoval popri mantineli do súperovej tretiny. Vystrelil, skôr akoby len nahadzoval puk na bránu domácich. Čierna guma však prepadla neborákovi s betónmi medzi nimi a hokejkou, len veľká prilba zabránila kamerám, aby odhalili červenanie na lícach Kostúrových.

Gól - a fakt, že trojgólové manko si Košičania ani nemali kedy uvedomiť - naštartoval pod Tatrami ofenzívne hormóny hráčov hostí. Ešte do druhej prestávky bolo vyrovnané a len zázračné zákroky domáceho brankára (asi sa snažil, aby sme zabudli na kľúčový kiks) držali Poprad na vyrovnanom skóre. Kvalita sa tak prejavila až v poslednej tretine. Bicek vsietil víťazný gól, Jenčik ešte zrušil akékoľvek ambície kamzíkov na vrátenie sa do duelu päť minút pred jeho koncom.

Prestávka

Dva týždne sa bude nehrať, prichádza reprezentačná a vianočná prestávka. Po nej budú hrať VSŽ z jedenástich zápasov do konca januára až 8 v Steel Aréne. Ak nezabudnú za dva týždne na dva, ktoré dnešku predchádzali, mohli a mali by sa definitívne odpútať od prenasledovateľov. Pred posledným mesiacom základnej časti potom budú môcť štelovať formu na playoff a pracovať na náprave vzťahov s divákmi, ktorých sa chodí na domáce zápasy pozerať stále veľmi málo.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.