Denis Godla, nová modla

28.12.2014 / Peter Vretenička
Brankár Godla a kapitán Réway, dvaja strojcovia výhry nad Fínmi. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Paul Chiasson)

Brankár Godla a kapitán Réway, dvaja strojcovia výhry nad Fínmi. / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Paul Chiasson)

Naša reprezentácia odohrala včera za jeden deň dva zápasy. Prvý proti Kanade bol antireklamou na slovenský hokej, druhý proti Fínom zas ukážkou obetavosti a tímového ducha. Nad ránom kruté trápenie, neskoro večer hrdo zaspievaná hymna. Obidva zápasy boli od seba úplne odlišné priebehom, výkonom a emóciou vyvolanou u fanúšika. Až sa nechce veriť, že ich odohral ten istý tím. 

ZMENA 

Ešte pred začatím MSJ sa naši reprezentanti prezentovali videami, kde nám ponúkali kanadské žartíky. Ich úvodný zápas vyzeral, akoby v trende chceli pokračovať. Po prehre 0:8 pesimisti odvolávali nášho trénera, optimisti upokojovali, že jedna prehra na začiatku turnaja v ceste za titulom nebráni. Realisti čakali na prvý sneh. 

V druhom zápase sa hráči pobili o úctu a priazeň fanúšika. Dokázali sa neuveriteľne otriasť z debaklu, ukázali bojovný výkon na hranici svojich možností. Už nenastúpili s obrovským rešpektom, namiesto toho s nasadením, koncentráciou a v pohybe. Zrazu bezdôvodne nepadali, vedeli si prihrať, rozdať hity a v prvom rade si už vedeli preberať hráčov. Zodpovednosť smerom dozadu ako keby dostávali cez noc v infúziách. 

MODLA GODLA

,,Oh my Godla“, skonštatoval nejeden kanadskoamerický komentátor po kúzelných zákrokoch Denisa Godlu, oficiálna stránka MSJ výrok napchala do titulku správy o prekvapení dňa. Spolu s Martinom Réwayom hrali, akoby si podali pár budúcich výplat na naše víťazstvo. Famóznych 37 zásahov brankára (plus päť tyčiek) a Réwayove dve gólové asistencie podnietili zvyšok tímu. Obrancovia nekiksovali ako proti Kanade a útočníci ich skvele podporovali v defenzívnej činnosti.

Fíni si jednoducho nezaslúžili vyhrať, nedokázali využiť ani presilovku 5 na 3. Vraj ale mali Slováci šťastia zhruba toľko, ako Česi v najlepších rokoch. Hráčom zápasu bola údajne kovová konštrukcia na bráne. Ešte by mohol niekto prísť s tým, že zásluhu na výhre nemajú hráči a tréneri, ale motivačný príhovor Richarda Lintnera. Nečakané víťazstvo teší viac ako očakávané, no kritikov aj tak asi nedokáže umlčať.

Ak sa po zápase s Kanadou omieľa, že máme zlú prácu s mládežou, teraz budú musieť vo Fínsku prerobiť svoj systém práce s deťmi? Nezaslúži si kritiku skôr platonický výkon porazených obhajcov titulu majstrov sveta? Po zápase samotní Fíni spomínali, že zrejme neboli v hlavách pripravení na taký ťažký zápas. 

EŠTE DVA

V pondelok o 22:00 a v noci z utorka na stredu, od 2:00 hrajú ešte Slováci dva zápasy v základnej skupine. Najprv proti Američanom, ktorí odohrali zatiaľ iba zápas s Fínmi (2:1 po nájazdoch) a tam nie je čo stratiť. Potom proti Nemcom, v kľúčovom zápase padnú vhod body zo zápasu so Suomi. Ak sa už žiadne prekvapenie na turnaji v skupine A neodohrá, postačí neprehrať v riadnom hracom čase. Výhra by zas mohla posunúť tím Ernesta Bokroša na iné, ako štvrté miesto a nehrať štvrťfinále proti Švédom. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár