Polčas van Gaalovcov

30.12.2014 / Tomáš Kolár
Wayne Rooney, kapitán United. (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Wayne Rooney, kapitán United. / (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Remízou 0:0 v devätnástom kole Premier league proti domácemu Tottenhamu na White Hart Lane ukončil Manchester United pod vedením Louisa van Gaala ligové účinkovanie v tomto kalendárnom roku. Zároveň sa všetky tímy anglickej ligy ocitli presne v polovici sezóny, čím sa núka príležitosť zhodnotiť doterajšie pôsobenie červených diablov v tejto sezóne.

Ako ustáť úvod ála Moyes

Po minulosezónnom fiasku Davida Moyesa, v dôsledku ktorého nehrá Manchester United v tejto sezóne žiadnu európsku klubovú súťaž po dlhých 25 rokoch, sa do horúceho trénerského kresla posadil veľmi skúsený a úspešný holandský tréner. Priniesol na Old Trafford hneď piatich nových hráčov: Blind (Ajax Amsterdam), Shaw (Southampton), di Maria (Real Madrid), Rojo (Sporting Lisabon) a Falcao prišiel na hosťovanie z francúzskeho Monaca. S príchodom renomovaných hviezd samozrejme vzrástol záujem, avšak aj očakávania fanúšikov United.

Úvod sezóny bol pre Louisa van Gaala a jeho zverencov ľadovou sprchou, keď po piatich kolách napodoboval výsledky Moyesovcov: jedna výhra, dve remízy a dve prehry. Ďalším úderom pod pás bolo zahanbujúce vypadnutie v ligovom pohári s účastníkom tretej najvyššej anglickej futbalovej súťaže Milton Keynes Dons po prehre 0:4. Poriadne rozkývanú trénerskú stoličku sa Holanďanovi podarilo ustáť. Pomohlo, že v ďalších štrnástich zápasoch prehral jeho tím len raz a až deväťkrát bodoval naplno. V konečnom zúčtovaní figuruje Manchester zatiaľ na treťom mieste, čo vzhľadom na značné zmeny v kádri nie je zlý rezultát. Na vedúcu Chelsea však pred odvetnou časťou stráca priepastných desať bodov. Napriek tomu sebavedomý van Gaal stále verí v majstrovský titul hneď v jeho úvodnej sezóne.

Nereálny optimista

Jeho prílišný optimizmus však nemá reálne opodstatnenie. Je síce pravdou, že oproti nesúrodým, nemastným-neslaným výkonom zo začiatku sezóny sa hra jeho tímu výrazne zlepšila, ale v mnohých zápasoch mali červení diabli obrovskú dávku šťastia. Nebyť fenomenálnej formy de Geu, bol by stále slávnejší manchesterský klub v tabuľke podstatne nižšie. Španielsky brankár musel často ratovať obrovské kiksy miestami komicky pôsobiacej defenzívy.

Van Gaalova otvorenosť mladým odchovancom Manchestru je síce pekná myšlienka, no najprv Blackett a v poslednom čase McNair robia triviálne chyby, ktoré si taký klub akým je Manchester United skrátka nemôže dovoliť. Obrovská maródka je ďalším problémom tímu. V dôsledku početných absencií, predovšetkým v zadných radoch, sa neustále menila základná zostava Manchestru, o čom svedčí aj fakt, že dvakrát za sebou nastúpila tá istá jedenástka až v osemnástom a devätnástom kole.

Posilnili posily?

Spomedzi nových posíl sa v najlepšom svetle ukazovali tvorca hry di Mária, defenzívny záložník Blind a ľavý obranca Shaw. Rojo sa vyznamenáva skôr ostrými zákrokmi a nepresnými prihrávkami a hviezdny Kolumbijčan Falcao zatiaľ neukázal, prečo je hodný týždenného platu viac ako tristotisíc libier.

Ak chce van Gaal aj po novom roku reálne hovoriť o zisku titulu, musí na Old Trafford priniesť špičkového stredného obrancu. Už v lete si brúsil zuby na Matsa Hummelsa z Dortmundu, čo tak hráč, ako aj tréner Jürgen Klopp rezolútne odmietli. Pri pohľade na tabuľku nemeckej ligy, kde úradujúci vicemajster zimuje na predposlednom mieste, je príchod jedného z najlepších súčasných stopérov na Britské ostrovy oveľa reálnejší. Hovorí sa tiež o skorom príchode Kevina Strootmana z AS Rím, či argentínskej dvojice stredopoliarov portugalskej Benficy Enzo Pérez a Nicolás Gaitán, čo by podstatne zvýšilo konkurenciu a kvalitu stredovej formácie červených diablov.

Ak by aj prišlo k príchodu týchto hráčov, určite by potrebovali čas na aklimatizáciu s tímom, čo by znamenalo obetovanie ďalších cenných bodov. Preto je priam utopické myslieť si, že Manchester môže v tejto sezóne ešte pomýšľať na titul. Umiestnenie v prvej štvorke, zaručujúce boj o Ligu majstrov je reálnejším cieľom, a treba prízvukovať, že vzhľadom na neuveriteľnú maródku a stále prebiehajúcu hráčsku transformáciu, by bolo aj toto umiestnenie veľmi dobrým vysvedčením holandského mága.        

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár